Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-24| GIS, Mapy

Kartograficzna biblioteka Mapboxa przechodzi na komercyjną licencję

Wraz z prezentacją zupełnie nowej wersji biblioteki Mapbox GL JS do tworzenia internetowych map amerykańska firma Mapbox niespodziewanie zmieniła jej licencję z otwartej na komercyjną.


Kartograficzna biblioteka Mapboxa przechodzi na komercyjną licencję

Udostępnienie przez Mapboxa własnej biblioteki do tworzenia internetowych aplikacji mapowych było odpowiedzią na politykę firmy Google, która od kilku lat wprowadza odpłatność za swoje popularne narzędzie Google Maps API. Mapbox przyjął strategię, że jego software będzie darmowy i dostępny na wolnej licencji BSD, odpłatne będzie natomiast korzystanie jej baz danych i map podkładowych.

Dzięki temu, że biblioteka była otwarta, szybko znalazła wiele zastosowań i szerokie grono użytkowników. Oprogramowanie to wykorzystywane jest w takich popularnych serwisach jak: Twitter, Foursquare, New York Times, Financial Times, Lonely Planet, Weather Channel, Snapchat czy Strava. Dzięki wtyczkom do WordPressa software stał się także powszechny na tysiącach pomniejszych witryn.

8 grudnia Mapbox poinformował o udostępnieniu wersji 2.0 tej biblioteki. Wśród informacji o wielu nowych funkcjach napomknięto również o zmianach licencyjnych, a te są dość znaczące. Oprogramowanie przechodzi bowiem na licencję komercyjną, w tym na nowy cennik bazujący na liczbie wywołać map.

Firma Mapbox nie opublikowała na razie oficjalnych wyjaśnień tej decyzji, głos zabrali za to pracownicy spółki. Na przykład Saman Bemel Benrud tłumaczy na Twitterze, że krok ten pozwoli wypracować opłacalność tego produktu. Przyznaje jednocześnie, że lepiej by było, gdyby oprogramowanie to od początku było odpłatne. Z kolei cytowany przez serwis WordPress Tavern były pracownik Mapboxa Tom MacWright zauważa, że choć biblioteka była opensource’owa, to w jej rozwijanie i tak zaangażowali byli niemal wyłącznie pracownicy tej firmy.

Co można poradzić na tę zmianę?

Pocieszeniem jest to, że starsze wersje Mapbox GL JS wciąż są dostępne na wolnej licencji, choć Mapbox nie będzie już ich rozwijać. Z biegiem czasu będą się zatem stawać coraz bardziej przestarzałe.

W odpowiedzi na tę sytuację uruchomiono otwarty projekt MapLibre, którego ambicją jest dalsze rozwijanie Mapbox GL JS w wersji 1.x. jako oprogramowania opensource’owego. Alternatywą są także inne otwarte projekty, jak OpenLayers czy Tangram.

Nowe funkcje Mapbox GL JS v2

Abstrahując od nagłej zmiany licencji, warto w kilku słowach wspomnieć o nowościach w bibliotece Mapbox GL JS v2. Przede wszystkim oprogramowanie zapewnia znacznie szybsze ładowanie map. Średnio czas ten skrócono o 30%, a w przypadku niektórych map nawet o połowę. Co więcej, dzięki wprowadzeniu tzw. progresywnego ładowania map z punktu widzenia użytkownika ten zysk czasowy powinien się wydawać jeszcze większy.

Sporo zmian dotyczy ponadto tworzenia wizualizacji 3D. Zapewniono m.in. nakładanie warstw 2D na model 3D, regulację przewyższenia, szybsze ładowanie numerycznego modelu terenu oraz łatwiejszą wizualizację nieba i oświetlenia słonecznego. Bibliotekę rozbudowano ponadto o Camera API, która pozwala łatwo kontrolować generowanie animacji. Z kolei bazę wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych zaktualizowano o nowe dane dla aż 135 mln km kw. pozyskane przez satelity firmy Maxar.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS