Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-12-23| artykuł sponsorowany | Firma

Kupujesz agregat prądotwórczy? Uważaj żeby nie przepłacić!

Nagły zanik napięcia w domu czy też w firmie może sporo namieszać. Bez energii elektrycznej nie jesteśmy w stanie wykonać wielu podstawowych czynności w domu – tym bardziej że coraz więcej urządzeń zasilanych jest właśnie za pomocą prądu elektrycznego. W jeszcze gorszej sytuacji znajdują się firmy i zakłady przemysłowe, które bez stałego dopływu energii elektrycznej tracą niekiedy ogromne ilości pieniędzy. Jak temu zaradzić? Wystarczy zaopatrzyć się w generator prądu, czyli fachowo mówiąc: agregat prądotwórczy.


Kupujesz agregat prądotwórczy? Uważaj żeby nie przepłacić!

Jak działa i czym jest agregat prądotwórczy?

Jak sama nazwa wskazuje, agregaty prądotwórcze służą do wytwarzania energii elektrycznej. Ich schemat działania jest bardzo prosty. Silnik spalinowy napędza prądnicę, która generuje prąd elektryczny. Do tego trzeba dodać jeszcze proste układy elektryczne stabilizujące napięcie oraz wszelkiego rodzaju osłony i mamy przed sobą widok typowego generatora prądu. Urządzenia te stanowią niezależne i mobilne źródło energii elektrycznej i dostępne są zarówno w wersjach na użytek domowy, jak i przemysłowy. Czym kierować się przed zakupem tego typu sprzętu?

Parametry agregatów prądotwórczych

Mimo tego, że konstrukcja agregatów prądotwórczych jest względnie prosta, to niestety posiadają one dosyć sporo różnych parametrów technicznych. Na szczęście nie wszystkie są dla nas istotne. Czym zatem kierować się podczas zakupu tego typu sprzętu?

Napięcie – na rynku dostępne są agregaty jednofazowe i trójfazowe. Te pierwsze polecane są w szczególności do zastosowań domowych. Agregaty trójfazowe z kolei wybierane są głównie przez firmy usługowe i remontowo-budowlane.

Moc agregatu – bardzo ważna kwestia i nie należy mylić jej z mocą silnika. Moc agregatu stanowi o ogólnej puli energii, którą może wytworzyć. Im większa moc, tym więcej prądożernych urządzeń możemy podłączyć. Należy bezwzględnie pamiętać, aby maksymalna moc agregatu była o ok. 30% większa niż moc wszystkich podłączonych do niego urządzeń.

Rodzaj silnika – w sprzedaży dostępne są agregaty z silnikami benzynowymi oraz o zapłonie samoczynnym, czyli z silnikami diesla. Zaletą silników benzynowych jest cicha praca, niska waga i niska cena. Silniki diesla są z kolei cięższe, pracują głośniej i kosztują więcej, ale z drugiej strony spalają mniej paliwa i są bardziej wytrzymałe.

Poziom hałasu – może wydawać się to zbędne, ale jeżeli wybieramy agregat prądotwórczy na użytek domowy, wybierzmy model generujący jak najmniej hałasu. Niestety generatory prądu nie należą do urządzeń cichych i każdy dodatkowy decybel (dB) hałasu będzie robił sporą różnicę.

Jak obsługiwać generator prądotwórczy?

Najważniejsze jest sprawdzenie mocy wszystkich urządzeń, które mają być zasilane przez to awaryjne źródło energii elektrycznej. Pamiętajmy, aby agregat posiadał nieco mocy w zapasie. W przeciwnym wypadku narażamy się na poważne uszkodzenie nie tylko generatora, ale również zasilanego przez niego sprzętu. Przy okazji warto dodać, że przed uruchomieniem i wyłączeniem agregatu, należy odpiąć wszelkie odbiorniki prądu.

Kolejna sprawa to magazynowanie i miejsce pod pracujący agregat. Sprzęt ten podczas pracy generuje spaliny, które muszą zostać skutecznie odprowadzone. Stąd też stanowczo zaleca się uruchamianie agregatu prądotwórczego na zewnątrz pomieszczeń. Zadbajmy również o wszelkie aspekty serwisowe urządzenia i pilnujemy właściwego poziomu oleju silnikowego. Jeżeli agregat będzie pracował w niskiej temperaturze, po jego uruchomieniu odczekajmy chwilę, zanim podłączymy do niego odbiorniki prądu. Pozwólmy nabrać mu nieco temperatury i rozgrzać gęsty olej, co z pewnością wpłynie na wydłużoną żywotność owego sprzętu.


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama