|2020-12-23|
Prawo
Koniec papierowych listów poleconych już bliski
W Dzienniku Ustaw (poz. 2320) opublikowano ustawę o doręczeniach elektronicznych, która w najbliższych latach ma wprowadzić całkowicie elektroniczną komunikację w administracji publicznej oraz obrocie gospodarczym.
fot. Wikipedia/Ludek
|
|
|
|
|
|
Ustawa określa zasady korzystania z publicznej i kwalifikowanej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego w taki sposób, aby możliwe było wykorzystywanie tych narzędzi w komunikacji pomiędzy stronami na równi z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. Przepisy znajdą zastosowanie do doręczenia korespondencji pomiędzy podmiotami publicznymi, a także w relacji podmiotów publicznych z podmiotami niepublicznymi, w tym z osobami fizycznymi.
Zgodnie z nowymi regulacjami podmioty publiczne będą zobowiązane do korzystania z publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego nie tylko w kontaktach między sobą, ale także z podmiotami niepublicznymi, które posiadają adresy do doręczeń elektronicznych wpisane do urzędowej bazy. Co ważne, oprócz podmiotów publicznych adres do doręczeń elektronicznych będą musiały posiadać również podmioty prowadzące działalność gospodarczą wpisane do CEIDG oraz KRS. Wpis adresu do doręczeń elektronicznych wywołuje w stosunku do podmiotu publicznego obowiązek doręczania korespondencji na ten właśnie adres.
Uzupełnieniem doręczenia elektronicznego będzie publiczna usługa hybrydowa, która zapewni podmiotom publicznym wysyłkę korespondencji w postaci elektronicznej również w kontaktach z osobami wykluczonymi cyfrowo lub tymi, które na wymianę korespondencji w postaci elektronicznej nie są jeszcze gotowe.
Początkowo usługa doręczania elektronicznego będzie świadczona przez Pocztę Polską, a później przez operatora wybranego w konkursie.
Na rewolucję jeszcze poczekamy
Choć opublikowana właśnie ustawa wchodzi w życie 1 lipca 2021 roku, to przewidziano w niej wiele przepisów przejściowych sięgających nawet roku 2029 r. Na przykład organy administracji rządowej będą zobowiązane do stosowania doręczeń elektronicznych od 1 października 2021 r., a samorządy muszą się przygotować na nowe rozwiązanie do 1 stycznia 2024 r. A co z przedsiębiorcami? Ci wpisani do KRS będą musieli posiadać adres doręczeń elektronicznych do 1 października 2021 r., zaś wpisani do CEIDG – do 1 października 2026 r.
Jerzy Królikowski
|