wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-23| Prawo

Koniec papierowych listów poleconych już bliski

W Dzienniku Ustaw (poz. 2320) opublikowano ustawę o doręczeniach elektronicznych, która w najbliższych latach ma wprowadzić całkowicie elektroniczną komunikację w administracji publicznej oraz obrocie gospodarczym.


Koniec papierowych listów poleconych już bliski <br />
fot. Wikipedia/Ludek
fot. Wikipedia/Ludek

Ustawa określa zasady korzystania z publicznej i kwalifikowanej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego w taki sposób, aby możliwe było wykorzystywanie tych narzędzi w komunikacji pomiędzy stronami na równi z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. Przepisy znajdą zastosowanie do doręczenia korespondencji pomiędzy podmiotami publicznymi, a także w relacji podmiotów publicznych z podmiotami niepublicznymi, w tym z osobami fizycznymi.

Zgodnie z nowymi regulacjami podmioty publiczne będą zobowiązane do korzystania z publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego nie tylko w kontaktach między sobą, ale także z podmiotami niepublicznymi, które posiadają adresy do doręczeń elektronicznych wpisane do urzędowej bazy. Co ważne, oprócz podmiotów publicznych adres do doręczeń elektronicznych będą musiały posiadać również podmioty prowadzące działalność gospodarczą wpisane do CEIDG oraz KRS. Wpis adresu do doręczeń elektronicznych wywołuje w stosunku do podmiotu publicznego obowiązek doręczania korespondencji na ten właśnie adres.

Uzupełnieniem doręczenia elektronicznego będzie publiczna usługa hybrydowa, która zapewni podmiotom publicznym wysyłkę korespondencji w postaci elektronicznej również w kontaktach z osobami wykluczonymi cyfrowo lub tymi, które na wymianę korespondencji w postaci elektronicznej nie są jeszcze gotowe.

Początkowo usługa doręczania elektronicznego będzie świadczona przez Pocztę Polską, a później przez operatora wybranego w konkursie.

Na rewolucję jeszcze poczekamy

Choć opublikowana właśnie ustawa wchodzi w życie 1 lipca 2021 roku, to przewidziano w niej wiele przepisów przejściowych sięgających nawet roku 2029 r. Na przykład organy administracji rządowej będą zobowiązane do stosowania doręczeń elektronicznych od 1 października 2021 r., a samorządy muszą się przygotować na nowe rozwiązanie do 1 stycznia 2024 r. A co z przedsiębiorcami? Ci wpisani do KRS będą musieli posiadać adres doręczeń elektronicznych do 1 października 2021 r., zaś wpisani do CEIDG – do 1 października 2026 r.

Jerzy Królikowski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
adres doreczeń elektronicznych A od kiedy takowy adres będzie musiała posiadać osoba fizyczna ?. Dla geodetów to one są przede wszystkim najważniejsze.
 2 
odpowiedz zgłoś
To W styczniu wysyłam zawiadomienia na rozgraniczenie elektronicznie
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: To Po pierwsze, na rozgraniczenia wysyła się wezwania. Po drugie, przeczytaj ze zrozumieniem, zwłaszcza terminy wejścia w życie. I nie kompromituj się.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: To poczekam, jak będzie można wysyłać os. fizycznym wysyłać, ale już się cieszę
 2 
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS