Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-17| artykuł sponsorowany | Firma

Pokrycie tuneli foliowych - Jaka folia jest najlepsza?

Folia folii nierówna. Zanim kupimy pokrycie do tunelu foliowego, lepiej zwrócić uwagę na szereg cech folii, na podstawie których powinniśmy dokonać przemyślanego wyboru. Tunel foliowy to wprawdzie nie szklarnia, ale rodzaj folii może wpłynąć na jakość i efekty uprawy roślin.


Pokrycie tuneli foliowych - Jaka folia jest najlepsza?

Podczas gdy w szklarniach, jak sama nazwa wskazuje, pokrywa wykonana jest ze szkła bądź „szybek” z tworzywa sztucznego, tunele ogrodowe pokrywane są folią o różnych parametrach. Dobra folia powinna posłużyć na tunelu przez kilka lat. Krócej wprawdzie niż szkło, poliwęglan czy pleksiglas, ale też nie jest tak podatna na uszkodzenia mechaniczne jak zwykła szyba. Wiele też zależy od właściwości danego rodzaju folii, od zastosowań, jakie przewidujemy dla całego tunelu foliowego, oraz od warunków jego użytkowania.

Folia z perforacją czy bez?

Niewielkie otwory w folii perforowanej zapewniają wewnątrz tuneli ogrodniczych lepszą wymianę powietrza. Dzięki temu tunele foliowe mogą być rzadziej wietrzone, to zaś wpływa na przykład na mniejszą podatność roślin na choroby grzybowe. Oczywiście, są i mankamenty – tego rodzaju tunel foliowy nie jest tak skuteczny w utrzymywaniu temperatur i właściwej wilgotności powietrza. Natomiast folia bez perforacji zapewnia stałą wilgotność, szybciej się nagrzewa i wydajniej zatrzymuje nagromadzone ciepło. Hodowcy częściej jednak skłaniają się ku opinii, że dla roślin korzystniejsze jest używanie w tunelach ogrodowych folii perforowanych. Zależnie od mogącej się różnić gęstości i średnicy otworów w foliach można je dopasować do danej uprawy. Np. rośliny ciepłolubne lepiej osłaniać folią z większą gęstością otworów.

Folia z okienkami

Perforacja to, rzecz jasna, nie jedyny sposób wietrzenia tunelu foliowego. Tunele ogrodnicze wyposażone w boczne okienka, zabezpieczone siatką przeciw owadom, nie tylko w znacznym stopniu ułatwiają właściwe wietrzenie (można je kontrolować, zamykając lub otwierając odpowiednio okienka), ale pozwalają też regularnie nadzorować uprawę z zewnątrz, bez wchodzenia do środka, gdy nie ma takiej potrzeby. W przeciwieństwie do kontrolowanego wietrzenia niczym dobrym nie jest podwiewanie folii przez wiatr, które może grozić jej zerwaniem, a nawet uszkodzeniem stelaża. Dlatego specjalistyczne plandeki przeznaczone na tunele foliowe wyposażone są w chroniące przed podwiewaniem fartuchy.

Czy kolor ma znaczenie?

Folie mogą się różnić kolorami – dawniej były najczęściej białe lub półprzezroczyste, ostatnio zaś spotyka się coraz częściej folie zielone. Czy jest to czynnik istotny? Jeśli nie mówimy o specjalistycznej folii do hodowli konkretnych roślin, wyposażonej w system cieniowania, sam jej kolor nie ma większego znaczenia. Ewentualnie pod tym tylko względem, że tunel ogrodowy może łatwiej zlewać się z otoczeniem. Zielony kolor folii tak naprawdę jest jednak związany z czym innym; nadaje go całości dodatkowa siatka wzmacniająca.

Cechy istotne

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na inne właściwości pokrycia foliowego, takie jak:

  • Rozmiary folii, dostosowane do wymiaru i kształtu szkieletu nośnego – folie można kupić w standardowych rozmiarach przeznaczonych do poszczególnych konstrukcji.
  • Gramatura folii, nie mniejsza niż 100 g/m kw., zaś gdy folia ma w naszym zamierzeniu wytrzymać więcej niż dwa sezony – przynajmniej 140 g/m kw. Nie należy natomiast mylić gramatury z grubością, która – o ile do folii nie dodano tworzyw wzmacniających – nie decyduje też o kolejnym czynniku, jakim jest…
  • Trwałość folii, jej elastyczność oraz odporność na rozrywanie, rozdzieranie czy przecieranie – do tego właśnie przydają się folie z siateczką wzmacniającą.
  • Stopień ochrony przed promieniami UV. Symbol „UV” plus cyfra następująca po nim wskazuje, na ile sezonów przewidziana jest aktywność ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. I tak na przykład UV-3 oznacza trzy okresy uprawowe (które nie muszą być jednak tożsame z sezonami).
  • Przepuszczalność światła – w hodowli wielogatunkowej wskazana jest jak najwyższa przepuszczalność, ale w profesjonalnych uprawach stopień nasłonecznienia dobiera się do danego gatunku roślin.

Bezproblemowa wymiana

W przeciwieństwie do zniszczonego pokrycia szklarni (szybki trzeba bowiem umiejętnie wprawić), zużytą folię można łatwo wymienić, kupując po prostu nową na wymiar posiadanego tunelu ogrodniczego. Folia tunelowa jest tania, a jej wymiana nie nastręcza większych trudności nawet właścicielom amatorskich upraw. Każdy jest w stanie zrobić to samodzielnie, umocowując folię na stelażu tunelu ogrodniczego przy pomocy specjalnych klipsów lub rzepów.


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS