wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-14| GIS, Teledetekcja, Firma

Mapa Zanieczyszczenia Światłem w ofercie MGGP Aero

Oferta tarnowskiej firmy MGGP Aero rozszerzyła się o Mapy Zanieczyszczenia Światłem, które bazują na nocnych zdjęciach lotniczych miast. Jak przekonuje spółka, dane te mają wiele praktycznych zastosowań.


Mapa Zanieczyszczenia Światłem w ofercie MGGP Aero
Mapa Zanieczyszczenia Światłem w ofercie MGGP Aero
Mapa Zanieczyszczenia Światłem w ofercie MGGP Aero
Mapa Zanieczyszczenia Światłem w ofercie MGGP Aero

Przede wszystkim stanowią skuteczne narzędzie w walce z tzw. smogiem świetlnym, czyli nadmiernym zanieczyszczeniem miast sztucznym światłem, które zakłóca okołodobowy rytm funkcjonowania zarówno ludzi, jak i zwierząt. Istotnym źródłem tego problemu jest montowanie oświetlenia bez projektu, który uwzględniałby jasność, kierunek i zasięg oświetlenia bądź sterował regulacją mocy źródła światła w określonych porach nocy. Najgorsze jest emitowanie światła w górę czy przez nieosłonięte lampy. Analiza Map Zanieczyszczenia Światłem pomaga skutecznie identyfikować tego typu źródła.

– Chcemy, żeby nasze mapy zwracały uwagę na zjawisko zanieczyszczenia światłem, wskazując lokalizację miejsc nadmiernie oświetlonych choćby poprzez zbyt jasne i mocne LED-y. Przeglądając pozyskane już dane, zauważyliśmy np., że wyspami szkodliwego nocnego oświetlenia jest chociażby pewna sieć sklepów budowlanych – mówi Witold Kuźnicki z MGGP Aero.

Ale zastosowań tych danych jest więcej. Dzięki nim można np. sprawdzić równomierność oświetlenia miejskich ulic i parków albo zweryfikować, czy każde przejście dla pieszych jest odpowiednio doświetlone. Nakładając je na policyjne mapy przestępczości, możemy z kolei analizować korelację jakości oświetlenia z rozbojami, napadami czy innymi przestępstwami.

Firma MGGP Aero wykonała już tego typu mapy dla kilku miast, a w planach są kolejne lokalizacje. – Produktem interesują się nie tylko samorządy, ale choćby policja czy straż miejska – wyjaśnia Witold Kuźnicki. Nocne zdjęcia lotnicze wykonywane są sprzętem skonfigurowanym pod kątem skaningu laserowego czy termowizji. Mogą być pozyskiwane zarówno podczas dedykowanych nalotów, jak i przy okazji innych projektów wykonywanych nocą.

– Mapy zanieczyszczania światłem to kolejna interesująca warstwa nowych zastosowań systemów klasy GIS w miastach. Po lotniczym skaningu laserowym, zdjęciach ukośnych, ortofotomapach ukośnych, modelach 3D mesh, termowizji, prawdziwych ortofotomapach czy aplikacjach WWW to następny nowy produkt naszego zespołu z Działu Badań i Rozwoju. Trwają zaawansowane prace nad kolejnymi produktami na 2021 rok – zapowiada Witold Kuźnicki z MGGP Aero.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
amatorszczyzna ... jak można mówić o "ortofotomapach ukośnych" kompletny brak wiedzy i profesjonalizmu
 7 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: amatorszczyzna Brzmi słabo, ale produkt się sprzedaje, a że merytorycznie jest to bełkot - nie pierwszy raz to liderowi polskiej fotogrametrii nie przeszkadza.
 7 
 2 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS