Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-14| GIS, Teledetekcja, Firma

Mapa Zanieczyszczenia Światłem w ofercie MGGP Aero

Oferta tarnowskiej firmy MGGP Aero rozszerzyła się o Mapy Zanieczyszczenia Światłem, które bazują na nocnych zdjęciach lotniczych miast. Jak przekonuje spółka, dane te mają wiele praktycznych zastosowań.


Mapa Zanieczyszczenia Światłem w ofercie MGGP Aero
Mapa Zanieczyszczenia Światłem w ofercie MGGP Aero
Mapa Zanieczyszczenia Światłem w ofercie MGGP Aero
Mapa Zanieczyszczenia Światłem w ofercie MGGP Aero

Przede wszystkim stanowią skuteczne narzędzie w walce z tzw. smogiem świetlnym, czyli nadmiernym zanieczyszczeniem miast sztucznym światłem, które zakłóca okołodobowy rytm funkcjonowania zarówno ludzi, jak i zwierząt. Istotnym źródłem tego problemu jest montowanie oświetlenia bez projektu, który uwzględniałby jasność, kierunek i zasięg oświetlenia bądź sterował regulacją mocy źródła światła w określonych porach nocy. Najgorsze jest emitowanie światła w górę czy przez nieosłonięte lampy. Analiza Map Zanieczyszczenia Światłem pomaga skutecznie identyfikować tego typu źródła.

– Chcemy, żeby nasze mapy zwracały uwagę na zjawisko zanieczyszczenia światłem, wskazując lokalizację miejsc nadmiernie oświetlonych choćby poprzez zbyt jasne i mocne LED-y. Przeglądając pozyskane już dane, zauważyliśmy np., że wyspami szkodliwego nocnego oświetlenia jest chociażby pewna sieć sklepów budowlanych – mówi Witold Kuźnicki z MGGP Aero.

Ale zastosowań tych danych jest więcej. Dzięki nim można np. sprawdzić równomierność oświetlenia miejskich ulic i parków albo zweryfikować, czy każde przejście dla pieszych jest odpowiednio doświetlone. Nakładając je na policyjne mapy przestępczości, możemy z kolei analizować korelację jakości oświetlenia z rozbojami, napadami czy innymi przestępstwami.

Firma MGGP Aero wykonała już tego typu mapy dla kilku miast, a w planach są kolejne lokalizacje. – Produktem interesują się nie tylko samorządy, ale choćby policja czy straż miejska – wyjaśnia Witold Kuźnicki. Nocne zdjęcia lotnicze wykonywane są sprzętem skonfigurowanym pod kątem skaningu laserowego czy termowizji. Mogą być pozyskiwane zarówno podczas dedykowanych nalotów, jak i przy okazji innych projektów wykonywanych nocą.

– Mapy zanieczyszczania światłem to kolejna interesująca warstwa nowych zastosowań systemów klasy GIS w miastach. Po lotniczym skaningu laserowym, zdjęciach ukośnych, ortofotomapach ukośnych, modelach 3D mesh, termowizji, prawdziwych ortofotomapach czy aplikacjach WWW to następny nowy produkt naszego zespołu z Działu Badań i Rozwoju. Trwają zaawansowane prace nad kolejnymi produktami na 2021 rok – zapowiada Witold Kuźnicki z MGGP Aero.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS