wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-10| GIS

Gorzów Wielkopolski ma nowy MSIP

Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego zaprezentował wczoraj (9 grudnia) potencjał nowego Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej. Jak podkreślali urzędnicy, nowy MSIP jest kopalnią wiedzy dla przedsiębiorców, historyków, regionalistów, pasjonatów zabytków i pamiątek. Będzie pomocny dla geodetów, urbanistów, architektów i rzeczoznawców. Ułatwi procedury budowlane, a także pomoże przy tworzeniu budżetu obywatelskiego.


Gorzów Wielkopolski ma nowy MSIP
Gorzów Wielkopolski ma nowy MSIP
Twórcami tego projektu są pracownicy Wydziału Geodezji i Katastru Urzędu Miasta. Przygotowali oni system aplikacji, dzięki którym możliwe jest prowadzenie rejestrów zawierających dane przestrzenne z różnych dziedzin funkcjonowania miasta. Stworzyli też zintegrowany z tym systemem geoportal oraz portal informacyjny. Projekt pozwolił na utworzenie centralnej bazy danych gromadzącej wszystkie dane przestrzenne miasta.

Miejski System Informacji Przestrzennych Gorzowa Wielkopolskiego składa się więc z dwóch części – informacyjnej i gromadzącej mapy, ma na celu pozyskiwanie, przetwarzanie oraz udostępnianie danych przestrzennych dotyczących miasta. Geoportal prezentuje je w postaci gotowych kompozycji mapowych. Dzięki temu w szybki sposób można dotrzeć do interesujących nas informacji, unikając przy tym zbędnego przeszukiwania wszystkich warstw. Możliwość przełączania się na portalu pomiędzy kompozycjami zapewnia kompleksową informację dla wybranego miejsca.

Niezwykle ważną rolę odrywają także uruchomione e-usługi. W celu wyszukania konkretnych zbiorów utworzono portal metadanych. Aby pobrać określone dane, należy skorzystać z zakładki „Zasoby do pobrania”. Portal umożliwia również pozyskanie danych geodezyjnych oraz planistycznych, a także złożenie zapytania dotyczącego oferty inwestycyjnej. Uzupełnieniem powyższych e-usług jest przygotowana przez pracowników Wydziału Geodezji i Katastru „Baza wiedzy” oraz zakładka „Aktualności”, gdzie można znaleźć informacje dotyczące nowo udostępnianych zbiorów danych oraz funkcjonalności.

Jak informują urzędnicy, geoportal umożliwia poznanie wszystkich decyzji o warunkach zabudowy i ustaleniu lokalizacji celu publicznego, wydanych od 2003 roku. Można tam znaleźć mnóstwo danych dotyczących geodezji, urbanistyki, ekofizjografii, historii, edukacji, budżetu obywatelskiego, turystyki czy demografii. Znajduje się tam również mapa zniszczeń wojennych w formie interaktywnej czy mapa Gorzowa z 1945 roku prezentująca archiwalne zdjęcia i widokówki wraz z ich lokalizacją. Ciekawostką jest wyszukiwarka grobów opracowana dla cmentarza parafialnego znajdującego się przy ul. Strażackiej.

Rozbudowa MSIP jest częścią projektu pod nazwą „Rozwój usług elektronicznych świadczonych przez Urząd Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz udostępniania danych publicznych” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego LUBUSKIE 2020.

Źródło: UM Gorzowa Wlkp., Wydział Geodezji i Katastru


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Zdolni Ci pracownicy wydziału Geodezji skoro ...Przygotowali system aplikacji..., ...Stworzyli geoportal.... Ciekawe jaki system w tym roku stworzą pracownicy geodezji. W Gorzowie przydałby się system zarządzania wolnymi miejscami parkingowymi w czasie rzeczywistym, do dzieła.
 1 
odpowiedz zgłoś
Bardzo ciekawy technologicznie geoportal. Gratuluje GIAPowi bo pewnie to on to postawił.
 1 
odpowiedz zgłoś
Chyba przesadzili wejście na SIP i nie jestem robotem? Really?
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Chyba przesadzili W piekle jest oddzielny krąg dla administratorów stron, którzy dodają Google Captcha i to jeszcze z wyższą czułością (bo może być w postaci zwykłego checkboxa, a tu miałem dwa ekrany zaznaczania zdjęć). Poza tym nie wiem czy portale administracji robione za publiczne pieniądze muszą zmuszać użytkowników do wykonywania nieodpłatnej pracy na rzecz amerykańskiej korporacji i ulepszania jej algorytmów.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Chyba przesadzili A jeszcze skoro "Twórcami tego projektu są pracownicy Wydziału Geodezji i Katastru Urzędu Miasta.", to czemu po wejściu na portal widzę logo GIAP? Ktoś robi na dwa etaty?
 1 
zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS