wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-02| GNSS

Co nam daje Galileo - europejski GPS?

Pod takim hasłem 9 grudnia br. odbędzie się kolejne wydarzenie z serii spotkań SpaceHUB promujących naukę oraz badania kosmiczne i satelitarne.


Co nam daje Galileo - europejski GPS? <br />
fot. ESA
fot. ESA
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, dlaczego Europa zdecydowała się na budowę własnej konstelacji satelitów, w czym jest ona lepsza od jej amerykańskiego odpowiednika i jakie mamy korzyści z istnienia systemu Galileo.

W programie zaplanowano prezentacje prof. Krzysztofa Sośnicy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (wywiad z profesorem opublikowaliśmy w miesięczniku GEODETA 11/2020) oraz Justyny Redełkiewicz Musiał – ekspertki w dziedzinie technologii satelitarnych, która prowadzi zespół badań rynku i trendów w technologii geolokalizacji w Europejskiej Agencji Nawigacji Satelitarnej (GSA), współpracuje z globalnymi producentami układów scalonych w celu zintegrowania sygnałów z satelitów w urządzeniach elektronicznych codziennego użytku. Rezultatem tej współpracy jest już prawie 500 modeli smartfonów używających danych lokalizacji z Galileo.

Prof. Krzysztof Sośnica wyjaśni, jaką przewagę nad konkurencją ma system satelitarny Galileo zarówno technicznie, jak i polityczne. Jakie badania naukowe można prowadzić dzięki zastosowaniu systemu Galileo i jaki to ma związek z laserami, płytami tektonicznymi i długością doby na Ziemi. Wyjaśni też, jak błąd w wynoszeniu satelitów na orbitę umożliwił prowadzenie badań naukowych w zakresie weryfikacji słuszności efektów relatywistycznych, czyli wynikających z ogólnej teorii względności Einsteina w zakresie krzywizny czasoprzestrzeni oraz dylatacji czasu.

Justyna Redełkiewicz-Musiał opowie, w jakich aplikacjach używamy Galileo, a także dlaczego jest ważne, że Europa ma swój własny system GNSS oraz jakie możliwości oferuje Galileo dla użytkowników, małych przedsiębiorstw oraz deweloperów. Przedstawi też czym zajmuje się GSA oraz dlaczego od stycznia przyszłego roku zmieni nazwę na EUSPA. Opowie tez o najnowszych trendach w technologii satelitarnej oraz o tym, jak otwiera to nowe obszary aplikacji.

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, ta edycja SpaceHUBa odbędzie się on-line, start: godz. 18.00.
Szczegóły i rejestracja

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS