wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-02| GNSS, Geodezja, Sprzęt, Software

Sprzęt GeoMax kompensuje wychylenia tyczki nawet bez pochyłomierza

Firma GeoMax (część grupy Hexagon) wypuściła aktualizację oprogramowania X-PAD Ultimate, która wprowadza istotne zmiany w zakresie korzystania z funkcji kompensacji wychylenia tyczki.


Sprzęt GeoMax kompensuje wychylenia tyczki nawet bez pochyłomierza

Odbiorniki z funkcją pochyłomierza czy z pełnym IMU to już niemal standard na rynku urządzeń GNSS. Okazuje się jednak, że zalet kompensacji wychylenia tyczki mogą korzystać również właściciele tych instrumentów, które nie są wyposażone w ten sensor. Umożliwia to najnowsza aktualizacja oprogramowania X-PAD Ultimate. Pozwala ona na kompensację wychylenia tyczki we wszystkich odbiornikach GNSS marki GeoMax, również tych bez pochyłomierza. Jak to możliwie?

Aktualizacja rozbudowuje instrument o funkcję X-Tilt. By ją uruchomić, należy przeprowadzić kilkusekundową kalibrację instrumentu, a następnie przeprowadzić pomiar z pochyloną tyczką zgodnie z określoną procedurą. Na podstawie zebranych danych program wyliczy następnie poprawne współrzędne z uwzględnieniem wychylenia tyczki.

Co ważne, kompensacja wychylenia możliwa jest także przy pracy jednoosobowej z wykorzystaniem tachimetrów robotycznych GeoMax. Jest to funkcja niedostępna w innych programach polowych – podkreśla firma Geoline, krajowy dystrybutor sprzętu pomiarowego marki GeoMax.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zaciekawiony Z jednej strony cieszą takie komentarze, widać że ktoś tu mocno albo zazdrości, albo może na odcisk ktoś komuś nadepnął, w każdym razie skoro post spowodował tyle komentarzy trzeba sprawdzić jak to działa. Myślę, że zanim napiszę się jakiś głupi komentarz należało by chociaż przeczytać artykuł ze zrozumieniem albo zasięgnąć wiedzy o tym o czym się chce napisać.
odpowiedz zgłoś
To nie jest nowość - inni też to mają To rozwiązanie nie jest unikalne na rynku. Kilka marek dostępnych w Polsce posiada to samo w wybranych modelach od ponad roku. Jakie marki? znam przynajmniej trzy takie marki - to nie miejsce na ich promowanie więc poszukajcie lub popytajcie - jak handlowiec uczciwy to powie jak to wygląda. Sam nim jestem ale to nie miejsce na "walki" handlowców i promowanie swojego. Funkcja ta bazuje na specjalnym algorytmie, który w odpowiedni sposób oblicza różnice między dwoma położeniami odbiornika - taki szybszy pomiar offsetowy, bo nie podajemy domiarów. Informacja ta jest dla Was,użytkowników czy potencjalnych klientów byście nie zostali wprowadzeni w błąd przez takie "unikaty" jak ten opisany w artykule.
 6 
odpowiedz zgłoś
Imu po co to Ludzie , szacunku miedzi wami, ostatnio ten forum to sami handlowcy piszą i się wyzywają. Mam leica , geomaxa i ruide, każdy ma swoje zalety i braki. Geomax nie ma imu bo leica nie pozwala , spectra nie ma bo trimble , Sokkia nie bo Topcon , a i tak Topcon nie ma imu . A tak naprawde to po co to imu ?? Po co te wychylenia?! Mi wystarczy normalny gps czy mój stary leica GS15 czy ruide. Teraz mamy zdjęcia z gps i jutro będą same latać i nam punkty robić i wysyłać do biura.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Imu po co to w takim razie po co nam tachimetry jak mamy teodolity? po co nam teodolity jak mamy tyczki i węgielnice i wszystko i tak możemy zrobić domiarami? myślę, że wiadomo po co to wszystko. technologia się rozwija i daje nam większe możliwości, żeby to co robimy, robić szybciej, z mniejszym nakładem pracy, z większą wygodą... bo inaczej dlaczego jeździmy samochodami po autostradach skoro moglibyśmy jeździć nadal bryczkami po kostkach brukowych? korzystam z Tribmle R12i z IMU i samemu mierzę tam, gdzie inni jadą we dwoje i rozstawiają tachimetr - technologia... pozdrawiam
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Imu po co to Miałem okazje mierzyć R12i oraz GS18t geodeci widza tylko cenę nie zdając sobie sprawy jaką przewagę zyskuje się mając IMU ile więcej pomiaru można zrobić. Jak popatrzymy na firmy geodezyjne to jest wąskie grono które faktycznie są fajnie technologicznie rozwinięcie, ale 90 % wykonuję swoje prace w taki sam sposób jak 15 lat temu (tą samą technologią na tym samym oprogramowaniu) myśląc że szybciej lepiej się nie da.
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: Imu po co to I widać jak sami handlowcy piszą haha , zamiast trimble r12 i mogę sobie kupić 3 ruide z imu i robię to samo! I geodeta pracuje 3 razy szybciej i taniej!
zgłoś
odp: ~geodeta1 No to wytłumacz mi to: mam pomierzyć budynek, 4 rogi wpinki(niech będzie prostokatny). Tym cudem techniki bym pomierzył 4 rogi i każda wpinkę czołówki kontrolnie(pod warunkiem że złapałby sygnał pod scianą). Starym GPS-em mierze 4 przedłuzenia ścian czołówki które i tak trzeba mierzyć. Gdzie jest ten zaoszczędzony czas? Na obliczeniach ortogonalnych które zajmą 10 minut? No to do nowego GPS-a trzeba doliczyć sprawdzenie czy po pomiarze wszystkie punkty wpinek na pewno są w lini i ewentualnie skorygować(a nuż jakieś przekłamanie będzie w i w osrodku krzywo spojrzą). Ile czasu zaoszczędziłem? Serio pytam.
 1 
 1 
zgłoś
abc Leica pewnie jeszcze długo im nie da IMU to muszą kombinować.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
geodeta praktyk ja tam raczej nie ufam takiemu rozwiązaniu
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: geodeta praktyk Technologia jest dobra jak się umie z niej korzystać i zna się jej ograniczenia. Są odbiorniki co pod gęstymi drzewami mierzą, i ja nie mam do końca zaufania do takich pomiarów ale są firmy że gdyby GPS pomierzył w piwnicy bloku to przyjmą bez wahania wyniki bo przecież pomierzył... Ps. Są ośrodki co podważają osnowy pomiarowe założone RTN (np. z ASG eupos) wykorzystane do pomiaru kanalizacji bo nie spełniają wymogów dokładności wysokościowej ale geodeci upierają się że przecież GPS pokazał dokładność mniejszą niż 0.02m.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: geodeta praktyk "Średni błąd wysokości punktów pomiarowej osnowy wysokościowej wykorzystywanej do określenia wysokości szczegółów terenowych, o których mowa w § 19 ust. 3 pkt 1 i 2, nie może być większy niż 0,02 m. " więc się zgadza. Następnie to względem tej osnowy pomiarowej znów wymaga się dokładności pomiaru 0,02m dla kanalizacji. Bo z dokładnością /-2cm przy jednoczesnym zachowaniu spadku układa się te przewody wg polskich norm. Do sprawdzenia spadków od punktu włączenia budowanego odcinka do sieci rozdzielczej nie trzeba się do niczego nawiązywać, wystarczy wręcz poziomica i miarka jakby ktoś chciał. Szczególnym absurdem jest wymaganie niwelacji z reperów do odcinka kanalizacji między budynkiem a szambem na działce inwestora, gdy osnowa RTN i pomiar niwelatorem lub tachimetrem jest aż nadto wystarczający. Proszę o wyjaśnienie, dla jakich celów strategicznych czy gospodarczych kraju jest to niezbędne? I naprawdę różnice RTN-niwelacja nie przekraczają błędu wskazanego przez odbiornik.
 1 
zgłoś
odp: odp: geodeta praktyk Panie rozmarzony, 1. Od strony prawnej jest jasno, mierzysz RTN z wykorzystaniem ASG to dokładność masz równą dokładności systemu pozycjonowania czyli 0.05m 2. Bardziej mialem na myśli że są geodeci co bez zastanowienia przyjmują wyniki pomiarów GNSS bo tak pokazał GPS, sam się przekonałem gdy się zastanawiałem dlaczego przy pomiarze RTN skaczą mi wysokości /- 10cm a okazało się że wektor pomiędzy baza a rowerem był ~38km i nie da rady uzyskać dobrych wyników nie mówiąc o dokładności 2cm, ograniczenie technologi. 3. Zasadność wymagań i których mówisz jest właściwa, dlatego jak miałem przypadki takie same jak mówisz to robiłem pomiary szybkie statyczne, ~20 min (mając wszystkie konstelacje ~ 10-12min) w interwale 1s (2 pkt jednocześnie), wyrównanie trwa u mnie 40 minut na gotowo z raportem i jeszcze żaden ośrodek mi tego nie podważył. Jeśli robi się dużo kanalizacji w pasie drogowym (nie przyłącza o domów) to rozumiem te 2 cm dokładności, przy przyłączach to już trochę przesada.
zgłoś
odp: odp: geodeta praktyk Panie rozmarzony. Podam ostatni przykład: różnica pomiędzy niwelacja a pomiarami statycznymi była 7mm i 13mm (2 pkt), wektory ok 22 km, wyrownane do jednej fizycznej stacji i do jednej wirtualnej. Sesja 20 min (interwał 1s), konstelacja GPS Glonass. Gdyby miałby Pan problemy z wysokościowa osnowa pomiarową to zapraszam, 792 130 791, numer rezerwowy więc mogę odpowiedzieć z opóźnieniem ale z pewnością rozwiąże się taki problem.
zgłoś
odp: odp: geodeta praktyk ja nie mam z tym problemów, ale słyszałem ostatnio od jednego inżyniera budowy, że na innym obiekcie geodeci z każdym przyjazdem na budowę zmieniają wysokość reperów roboczych, założonych do budowy kanalizacji. Pewnie RTN. Z mojej praktyki wynika, że faktycznie, jeśli odbiornik pokazuje dokładność wysokości na poziomie
zgłoś
odp: geodeta praktyk I właśnie o takie sytuacje mi chodzi, ekipa ma GPS i zakłada osnowę RTN wierząc że będzie ok, bo tak pomierzył GPS (lub wierzyli sprzedawcom że taki dokładny GPS jest) a na drugi dzień mają inne wyniki i zaraz taki fakt się rzutuje na całą budowe, jestem ciekaw jak się geodeci tłumaczyli przed inżynierem budowy albo jakie ściemy mu wciskali. Co z tego że geodeci mają hiper super dobrego GPS za 100k zł a nie potrafią z niego korzystać aby mieć wysokiej jakości wyniki pomiarów. Jak gdzieś w poście wyżej napisali, kupisz 3 chińczyki w cenie trimbla a robotę robi taką samą robi, i się zgadzam pod warunkiem się się umie z tego korzystać.
odpowiedz zgłoś
yhymm hahaha - Geoline się poci.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS