Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-01| GIS, Software

Aplikacja "Zgłoś dzika" w obronie dziko żyjących zwierząt

Redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, która na co dzień współpracuje ze środowiskiem rolniczym, przygotowała aplikację „Zgłoś dzika” na smartfony. Służy ona do zgłaszania szczątków padłych dzików.


Aplikacja "Zgłoś dzika" w obronie dziko żyjących zwierząt

Pamiętamy, jak przez Polskę przeszła fala dyskusji i protestów związanych z planowanym odstrzałem sanitarnym dzików, jako narzędziem w walce z afrykańskim pomorem świń. Ludzie w całym kraju sprzeciwiali rozwiązaniu problemu powodowanego przez tę chorobę kosztem dziko żyjących zwierząt.

Jednak specjaliści twierdzą, że nie da się pokonać ASF bez redukcji populacji dzików oraz odnalezienia i utylizacji szczątków tych zwierząt, które padły w lesie z powodu ASF. Wirus ten bowiem jest bardzo odporny, może przetrwać w szczątkach zwierząt przez wiele miesięcy, nadal pozostając zaraźliwym.
Z tego m.in. powodu liczba martwych dzików znalezionych w lasach nieustannie rośne. A im więcej jest dzików padłych na ASF tym więcej będzie zarażonych zwierząt. Zwierzęta te bowiem mnożą się w bardzo dużym tempie, m.in. ze względu na bardzo łagodne zimy w ostatnich latach.

W aplikacji „Zgłoś dzika” wystarczy zrobić zdjęcie padłego dzika, wybrać właściwy Powiatowy Inspektorat Weterynarii, aby zgłoszenie wraz z dokładną lokalizacją trafiła do kompetentnych służb. Dzięki temu będą mogły one w krótkim czasie ustalić, czy dzik padł na ASF i usunąć jego szczątki. Aplikacja dostępna jest w sklepie Google Play.

Mamy nadzieję, że jak najszersze stosowanie aplikacji „Zgłoś Dzika” przyczyni się to do ograniczenia rozmiarów tej groźnej choroby szerzącej się w naszych lasach, będącej śmiertelnym zagrożeniem dla świń oraz pozwoli oszczędzić populację dzików i zmniejszy straty ponoszone przez rolników. Nie bez znaczenia jest też fakt, że skarb państwa wydaje co rok setki milionów złotych na walkę z ASF.

Paweł Kuroczycki, redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego"


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS