wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-27| GIS, Mapy, Prawo

Co zmieni się w PRNG?

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG).


Co zmieni się w PRNG? <br />
Przeglądanie PRNG na Geoportalu
Przeglądanie PRNG na Geoportalu

W porównaniu do obowiązującej wersji tego aktu (która weszła w życie w roku 2012) w projekcie nie znajdziemy znaczących zmian. Wydanie nowego rozporządzenia wymusiła nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego obowiązująca od 31 lipca, a konkretnie zmiana treści upoważnienia.

Jak czytamy w uzasadnieniu, w nowym rozporządzeniu przewiduje się powtórzenie większości rozwiązań funkcjonujących w obowiązujących przepisach oraz dostosowanie, uporządkowanie i doprecyzowanie treści. Poza zmianami redakcyjnymi w projekcie uaktualniono szczegółową zawartość oraz standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i weryfikacji PRNG.

Przepisy skrócono z 11 do 7 paragrafów. Odchudzono także załącznik określający atrybuty przechowywane w PRNG. Po zmianie przepisów w bazie tej nie znajdziemy takich elementów jak chociażby: wymowa toponimu, skala mapy, dla której dany obiekt powinien być wizualizowany, czy funkcja administracyjna miejscowości.

Projekt przewiduje, że dotychczas prowadzony rejestr staje się bazą danych państwowego rejestru nazw geograficznych w rozumieniu nowego rozporządzenia z dniem jego wejścia w życie (tj. 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw).

Uwagi do rozporządzenia można składać do 10 grudnia.

Projekt rozporządzenia

JK

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
znowu GGK przeprowadza konsultacje No i znowu GGK będzie ściemniać, że o problemach jakie będą powstawały przez jego wprowadzane "w drodze kompromisu" przepisy nic nie wiedział, a w konsultacjach publicznych tylko odpowiedź "Uwaga nie uwzględniona ...".
 3 
odpowiedz zgłoś
Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy to jest państwowy rejestr nazw geograficznych czy państwowy rejestr przebiegu nazw geograficznych. Dajmy na to rzeka Wisła - dostanie teraz punkty w każdej gminie a może i gęściej. Czy będzie to jeden obiekt (wiersz) prng z relacją do wielu geometrii prostych go przedstawiających czy może każda geometria będzie jednym wierszem i będzie np. 170 rzek Wiseł pod różnymi numerami PRNG dla każdej gminy ? Brak szczegółowego opisu a to rodzi konsekwencje dla systemów referujących do PRNG oraz użyteczności rejestru.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Trzeba I jak zawsze jeśli trzeba opiniować coś co pewnie ma być docelowo również w GML proszę o schemat.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Trzeba i to jest zmiana na gorsze i psucie tego, co już jest, bo w obecnych regulacjach w atrybucie rodzaj reprezentacji dopuszcza się i "punkt centralny wraz z granicą obiektu" i "linia będąca osią obiektu"
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS