wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-20| GNSS, Geodezja

Hexagon zapowiada innowacyjne korekty GNSS "RTK From the Sky"

Szwedzka grupa Hexagon, do której należą takie marki jak Leica Geosystems czy GeoMax, pracuje nad innowacyjnymi korektami pod roboczą nazwą "RTK From the Sky", które mają łączyć zalety technik RTK i PPP.


Hexagon zapowiada innowacyjne korekty GNSS "RTK From the Sky"
Hexagon zapowiada innowacyjne korekty GNSS "RTK From the Sky" <br />
Porównanie dokładności RTK From the Sky i jednej z usług PPP
Porównanie dokładności RTK From the Sky i jednej z usług PPP

Zaletą korekt PPP jest ich dostępność dla rozległych obszarów bez konieczności rozwijania gęstej infrastruktury stacji referencyjnych. Jak zapowiada grupa Hexagon, z jej nowych poprawek będzie można korzystać na całym świecie, w tym w miejscach poza zasięgiem sieci komórkowej.

Kluczową zaletą techniki RTK jest z kolei centymetrowa dokładność pomiaru oraz szybki czas inicjalizacji. Według zapewnień Hexagonu również te cechy będą wyróżniały „RTK From the Sky”. To o tyle istotne, że obecnie większość usług bazujących na technice PPP wymaga długiego czasu konwergencji (tj. osiągnięcia wysokiej dokładności pomiaru), rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu minut. Badanie Hexagonu przeprowadzone na 21 stacjach wykazało, że w przypadku „RTK From the Sky” w blisko 90% przypadków czas oczekiwania na precyzyjny pomiary wyniósł poniżej 1 minuty.

Hexagon nie podaje na razie szczegółów technicznych swojego rozwiązania. Zdradza jedynie, że ma go wyróżniać estymacja wszelkiego rodzaju błędów, jakie mogą wpływać na dokładność wyznaczania pozycji, a także ich szybka i wiarygodna eliminacja z końcowego rozwiązania GNSS.

„W 2020 roku PPP stało się RTK – bez ograniczeń mobilności” – powiedział Sandy Kennedy, wiceprezes ds. innowacji w Dziale Autonomii i Pozycjonowania Hexagonu. „RTK From the Sky to bardzo satysfakcjonująca innowacja. Tego rodzaju możliwość pozycjonowania dostępna w dowolnym miejscu na świecie to kolejny krok w rozwoju technologii GNSS”.

Technologia „RTK From the Sky” ma być podstawą do opracowania nowych usług korekcyjnych oraz aplikacji Hexagonu przeznaczonych dla różnych branż. Korporacja nie zdradza na razie, kiedy trafią one na rynek. W jej ocenie głównymi użytkownikami tej technologii będzie rolnictwo, żegluga, a także rozwiązania autonomiczne.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Gdy ostatnim razem testowaliśmy RTX dokładność na poziomie 2cm dla poziomu otrzymaliśmy już po około 2 minutach. Także stwierdzenie: "obecnie większość usług bazujących na technice PPP wymaga długiego czasu konwergencji (tj. osiągnięcia wysokiej dokładności pomiaru), rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu minut" jest już średnio aktualne ;-) Długi czas był potrzebny, gdy system oparty był jedynie na dwóch konstelacjach. Po dołączeniu do niego GALILEO i BDS możliwości się nieco zmieniły.
odpowiedz zgłoś
Ale szał Przecież Trimble ma Fast RTXa i pomiar bez internetu dobrych parę lat...
 2 
odpowiedz zgłoś
Innowacyjne? Ich amerykański konkurent ma RTX już parę lat. Tak czu inaczej naszej geodezji to rewolucjonizuje bo i tak dziala to sprawniej przy użyciu RTN/RTK
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS