wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-17| Geodezja, Prawo, Kataster

WSA o kosztach rozgraniczania: nie wszyscy sąsiedzi muszą płacić

Ustalanie kosztów rozgraniczania to częsty przedmiot wyroków sądów administracyjnych. Ciekawe orzeczenie w tym zakresie zapadło niedawno przed WSA w Rzeszowie.


WSA o kosztach rozgraniczania: nie wszyscy sąsiedzi muszą płacić <br />
fot. Wikipedia/Blogtrepreneur
fot. Wikipedia/Blogtrepreneur

Sprawa ma swój początek w styczniu br., gdy burmistrz jednego z podkarpackich miast wydał postanowienie dotyczące ustalenia kosztów postępowania rozgraniczeniowego. Geodeta wycenił swoją usługę na 3,7 tys. zł, a burmistrz postanowił podzielić tę kwotę między wnioskodawcę rozgraniczenia oraz jego sąsiadów proporcjonalnie do liczby punktów granicznych.

Jeden z sąsiadów nie zgodził się jednak z takim rozstrzygnięciem. W skardze zwrócił uwagę, że granica jego nieruchomości z działką sąsiada została niedawno na własny koszt utrwalona betonowymi słupkami, a wnioskodawca rozgraniczenia wiedział o ich istnieniu oraz znał ich usytuowanie. Dotychczasowy przebieg granicy nie wywoływał konfliktów sąsiedzkich ani nie utrudniał sprzedaży nieruchomości bądź nie umniejszał jej wartości rynkowej. Zatem zdaniem skarżącego, skoro przebieg granicy nigdy nie był sporny, to nie powinien być przedmiotem postępowania rozgraniczeniowego.

Burmistrz powoływał się z kolei na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1998 r., w którym stwierdzono, że postępowanie rozgraniczeniowe prowadzone jest w interesie wszystkich właścicieli nieruchomości podlegających rozgraniczeniu, zatem koszty powinny obciążać każdą ze stron.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało rację burmistrzowi. Następnie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Ten wyrokiem z 22 września (sygn. akt II SA/Rz 543/20) uchylił postanowienia burmistrza i SKO.

W uzasadnieniu sędziowie zwrócili uwagę, że rozstrzygnięcia sądów administracyjnych podkreślają konieczność elastycznego i warunkowanego sytuacyjnie podejścia do rozdziału kosztów rozgraniczenia. Zasadniczą przesłanką do wszczęcia tej procedury jest stan sporności lub niepewności co do przebiegu granic. W przeciwnym razie nie ma podstaw, aby strona postępowania niebędąca wnioskodawcą została obciążona w równej mierze kosztami tej czynności.

Dlatego zdaniem WSA podmiot żądający rozgraniczenia powinien rozważnie i stosownie do istniejących potrzeb wyznaczyć zakres swojego wniosku. Nie do zaakceptowania jest bowiem rozwiązanie, w ramach którego koszty rozgraniczenia obciążały w takim samym zakresie sąsiadów, jeśli wskazują oni stan wynikający z dokumentacji geodezyjnej i stan ten okazał się w całości albo w części miarodajny i aktualny. W takim przypadku koszty rozgraniczenia powinny zostać rozdzielone równomiernie jedynie w odniesieniu do tej części granicy, której przebieg okazał się obiektywnie sporny lub niepewny, a więc co do której w wyniku postępowania rozgraniczeniowego nastąpiła korekta punktów i linii granicznych – czytamy w uzasadnieniu.

Odnosząc te argumenty do spornej sprawy, WSA wskazuje, że nie było prawidłowe podejście burmistrza polegające na mechanicznym i sztywnym – niezależnie od specyfiki stanu faktycznego – obciążeniu kosztami postępowania rozgraniczeniowego wszystkich właścicieli sąsiadujących nieruchomości.

Orzeczenie jest nieprawomocne.

Jerzy Królikowski

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Koszty Do KK. Kodeks cywilny tak reguluje. Ale w rzeczywistości, niejednokrotnie sąsiad, który ma sąsiada-pieniacza, musi ponosić koszty, których może nie być. Wiem to z wieloletniej praktyki geodety uprawnionego (nie wiem, czemu są podważane moje uprawnienia?), praktyki w pracy w administracji, w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, oraz doświadczenia jako biegły sądowy. Dlatego podważanie moich kompetencji uważam za wielce niestosowne.
 1 
odpowiedz zgłoś
Koszty rozgraniczenia. No właśnie, rozsądny wyrok. Dlaczego ktoś, kto nie był zainteresowany wszczęciem rozgraniczenia ma za to płacić? Ciekawe, czy sprawa pójdzie do NSA?
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Koszty rozgraniczenia. Najgorsi są ci, którym pewnego dnia przestawia się w głowie i stwierdzają, że sąsiad zajął im 5 metrów działki i idą się rozgraniczać.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Koszty rozgraniczenia. Nie popieram stanowiska, że ktos, kto nie jest zainteresowany rozgraniczeniem, ma nie płacić. Tu natomist, wydaje się, że rozgraniczeniu nie powinna podlegać granica na odcinku wcześniej ustalonym. I faktycznie, w tym kontekście wyrok jest prawidłowy.
 1 
 6 
zgłoś
odp: Koszty rozgraniczenia. Geodeto "podobno" uprawniony, a chociażby dlatego, że tak mówi art. 152 KC "Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych; koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie.".
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Koszty rozgraniczenia. art. 152 KC dotyczy rozgraniczenia w trybie sądowym - KC nie ma zastosowania w trybie administracyjnym; przez pomyłkę dałem przy wypowiedzi - miał być minus; niestety, nie można zmienić
 1 
 3 
zgłoś
odp: odp: Koszty rozgraniczenia. Mhmm... Robert, czyli jesteś z tej grupy która nie uznaje za wiążącą uchwałę I OPS 5/06 NSA?
 3 
 3 
zgłoś
odp: odp: Koszty rozgraniczenia. Radek Smyk - polecam lekturę - NSA I OSK 2211/14, NSA I OSK 2158/15, NSA I OSK 369/17.
 1 
zgłoś
Szczerze? Bardzo ludzki i mądry wyrok. Rzadko takie rzeczy w tym grajdole się zdarzają.
 8 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS