wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-13| Geodezja, Prawo

Podział przez budynek zgodnie z MPZP

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to przepis powszechnie wiążącego prawa. Gmina musi mieć świadomość skutków tworzonych przepisów i skutków rysunku planu mających później realne przełożenie na inne procedury. Inaczej konsekwencje mogą być dotkliwe. W listopadowym wydaniu GEODETY zwraca na to uwagę sędzia Magdalena Durzyńska, prezentując kolejny przypadek z praktyki.


Podział przez budynek zgodnie z MPZP
• Wójt akceptuje podział przez budynek

Na wniosek właściciela nieruchomości na podstawie art. 93 ust. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami [tekst jednolity DzU z 2020 r., poz. 65, dalej jako ugn] wójt gminy pozytywnie zaopiniował wstępny projekt podziału nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr 56/11 o powierzchni 1,0092 ha. Opinia została oparta na przepisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W wyniku podziału miały powstać trzy działki nr 56/17, 56/18 i 56/19.

Z postanowienia opiniującego wynikało, że według planu działka o nr 56/11 stanowi grunt oznaczony jako: 2MNU – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zabudowy usługowej; 1KDZ – droga klasy drogi zbiorczej; 2R – tereny rolne, a także że jest częściowo położona w Obszarze Chronionego Krajobrazu. Zaznaczono, że projektowana działka nr 56/19 przeznaczona została pod poszerzenie drogi wojewódzkiej nr 1KDZ o szerokości w liniach rozgraniczających od 7 do 20 metrów zgodnie z rysunkiem planu. Postanowienie nie było przez nikogo skarżone.

Osobnym wnioskiem właściciel nieruchomości zwrócił się następnie o wydanie decyzji zatwierdzającej podział działki o nr 56/11. Organ I instancji wydał decyzję, w wyniku której powstały:
• działka o nr 56/17 o pow. 0,2998 ha,
• działka o nr 56/18 o pow. 0,7064 ha,
• działka o nr 56/19 o pow. 0,0030 ha.

Decyzja zawierała wskazanie, że działka nr 56/19 została wydzielona pod poszerzenie drogi wojewódzkiej nr 1KDZ o szerokości w liniach rozgraniczających od 7 do 20 metrów zgodnie z rysunkiem miejscowego planu zagos­podarowania przestrzennego – identycznie jak miało to miejsce w postanowieniu opiniującym.
Odwołanie od tej decyzji wniosło województwo, zarzucając wójtowi naruszenie art. 93 ust. 3b ugn poprzez wydzielenie z nieruchomości pod drogę wojewódzką działki nr 56/19, na której zlokalizowany jest fragment istniejącego budynku. Województwo zarzuciło, że skoro działka nr 56/19 w MPZP została przeznaczona pod drogę wojewódzką, to wiąże się to z utratą jej włas­ności przez obecnego właściciela, a w tym stanie faktycznym nie jest zasadne dokonywanie podziału nieruchomości skutkujące utratą własności fragmentu budynku mieszkalnego.

• SKO uznaje podział za zgodny z MPZP

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) utrzymało zaskarżoną decyzję wójta w mocy. W uzasadnieniu wskazało, że podział został dokonany w trybie art. 93 ust. 1 zdanie 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, według którego podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego, co w tej sprawie miało miejsce. Podało przy tym, że sama zgodność ze wspomnianym MPZP została stwierdzona przez organ I instancji postanowieniem opiniującym, które nie zostało zaskarżone przez żadną ze stron...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Walidatory Panie Izdebski -trochę inny wątek ,proszę o "walidatory"BDOT500 i GESUT dla GML, na stronie GUGiK , ile lat jeszcze będziemy czekali?.Na razie proszę.!!!!!
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Walidatory http://www.gugik.gov.pl/projekty/k-gesut dostępny od 2018 roku. Jeszcze coś ?
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Walidatory a BDOT? szukałem nie ma i kto tu się ośmiesza?
 1 
zgłoś
odp: Walidatory Pewnie szukałeś tak jak GESUT, postaraj się bardziej. Możesz jeszcze poszukać walidatorów EMUiA, PRG, PRNG i innych. Taki walidator to porównanie pliku XML do schematu XSD. Możesz to zrobić w 1000 programów. Tylko musisz poszukać jak się nazywają i jak to zrobić. Napisz że przepraszasz za swoje bezpodstawne insynuacje odnośnie walidatora GESUT i wykrzykniki to może ci pomogę.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Walidatory Dobra przepraszam za gesut miałeś rację ale BDOT powinien być na stronach gugik dlaczego go nie ma?.Gdzie go mam szukać i dlaczego.Przecież to jest zasób państwowy.Powiem ci więcej próbowałem w roku (już nie pamiętam)-2014-2015 robić gml i przekazałem pliki do starostwa odbiłem się od ściany(jak samochody na testach).Ile lat mineło od tego czasu? i dalej nie ma,co z tego, że walidator mi "produkuje" jakiś wynik np. pozytywny,chcę mieć poświadczenie np. elektroniczne o pozytywnej kontroli ,żeby mi jakiś "inspektorek" nie powiedział ,że nie przyjmą tego pliku do zasobu-bo są błędy.Przecież to wszystko to jest jeden wielki SYF.
zgłoś
@ Czy dokumentacja geodezyjna została przyjęta do zasobu? Jeśli jest pozytywny wynik kontroli to sprawa wydaje się być rozstrzygnięta. Jeśli nie jest rozstrzygnięta to po co starosta i jego koleżanki weryfikatorki? Czy mapa sporządzał prywatny przedsiębiorca? Czy urzędnik ? ( To w kontekście sprawy może mieć kolosalne znaczenie i ta kwestia nie może zostać pominięta w rozfarzaniach)
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: @ nie rozumiesz zagadnienia
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS