wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-13| GNSS

Korekty Swift oferują submetrową dokładność na jednej częstotliwości

Czy amatorski jednoczęstotliwościowy odbiornik GNSS może wyznaczać pozycję z dokładnością do pojedynczego pasa ruchu bez konieczności modyfikowania hardware’u? Amerykańska firma Swift Navigation twierdzi, że to możliwe.


Korekty Swift oferują submetrową dokładność na jednej częstotliwości <br />
fot. Wikipedia/Humberto Möckel
fot. Wikipedia/Humberto Möckel
Korekty Swift oferują submetrową dokładność na jednej częstotliwości <br />
fot. Swift Navigation
fot. Swift Navigation

Intensywne prace nad samochodami autonomicznymi oraz zaawansowanymi systemami wspomagania kierowcy (ADAS) sprawiają, że specjaliści od nawigacji satelitarnej głowią się nad technologią, która będzie w stanie wyznaczać pozycję auta z dokładnością do pojedynczego pasa ruchu. Oczywiście już teraz istnieją rozwiązania, które to umożliwiają – choćby popularne w geodezji odbiorniki RTK. Ich zasadniczą wadą jest jednak wysoka cena, która znacząco podbiłaby koszt nabycia auta.

Ale amerykańska firma Swift Navigation przekonuje, że osiągnięcie wymaganej przez przemysł motoryzacyjny dokładności jest możliwe również w znacznie tańszych odbiornikach jednoczęstotliwościowych. Pozwalają na to korekty Skylark, które na razie dostępne są dla całego obszaru Stanów Zjednoczonych oraz części Europy (w tym większości Polski). Testy wykazały, że na poziomie prawdopodobieństwa 95% oferują one dokładność 0,7 metra, i to przy różnej widoczności nieba. Dla porównania ten sam odbiornik bez korekt wyznaczał pozycję z dokładnością 2 metrów.

Co istotne, z zapewnień firmy Swift wynika, że do korzystania z tej usługi nie trzeba ani kupować nowego, specjalnie dostosowanego odbiornika, ani dołączać dodatkowej anteny. W przypadku wielu dostępnych na rynku odbiorników wystarczy aktualizacja firmware’u.

– Jesteśmy podekscytowani tymi wynikami badań. Możliwość zapewnienia wyższej dokładności bez konieczności zmiany sprzętu może być przełomem w przypadku programów wrażliwych na koszty i przynosi natychmiastowe korzyści dla systemów nawigacji, rozwiązań V2X [vehicle-to-everything] i w wielu innych zastosowaniach – powiedział Joel Gibson, wiceprezes ds. motoryzacji w firmie Swift.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Chyba trochę koloryzowane Odbiornik jednoczęstotliwościowy bez poprawek oferuje dokładność lepszą niż dwuczęstotliwościowy z korektami DGPS? Pewnie ta dokładność z poprawkami swift w takim razie też jest koloryzowana.
 1 
odpowiedz zgłoś
no Niby fajnie tylko trzeba by dostać taką aktualizacje firmware. Większość producentów będzie to miało gdzieś i co najwyżej dodadzą te funkcje w nowych urządzeniach
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS