wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-12| Przetargi

GUGiK wspiera powiaty we wdrażaniu nowego układu wysokościowego

31 powiatów w całym kraju otrzymało lub wkrótce otrzyma merytoryczne i finansowe wsparcie GUGiK we wdrażaniu układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH.


GUGiK wspiera powiaty we wdrażaniu nowego układu wysokościowego <br />
Powiaty ze wsparciem GUGiK
Powiaty ze wsparciem GUGiK
GUGiK wspiera powiaty we wdrażaniu nowego układu wysokościowego <br />
Stan wdrażania układu PL-EVRF2007-NH
Stan wdrażania układu PL-EVRF2007-NH

Na razie Główny Urząd Geodezji i Kartografii zrealizował dwa tego typu porozumienia. Dotyczą one powiatów włoszczowskiego i nowodworskiego (woj. pomorskie). W trakcie realizacji są 23 porozumienia w powiatach: wejherowskim, bartoszyckim, wałeckim, zgorzeleckim, głogowskim, krotoszyńskim, średzkim, wągrowieckim, gnieźnieńskim, sieradzkim, kutnowskim, ostrowieckim, tarnobrzeskim, lubaczowskim, wielickim, cieszyńskim, a także w miastach: Gdynia, Słupsk, Płock, Częstochowa, Bielsko-Biała, Bytom oraz Piekary Śląskie. Procedowane są ponadto porozumienia dla 6 kolejnych powiatów: elbląskiego, poznańskiego, tureckiego, łódzkiego wschodniego, zgierskiego oraz nowotarskiego.

Jak wyjaśnia GUGiK, wsparcie merytoryczne udzielane jest wszystkim powiatom, które zwrócą się z prośbą o pomoc w przygotowaniu koncepcji i dokumentacji technicznej wdrożenia nowego układu. Główny geodeta kraju w miarę możliwości udziela także wsparcia finansowego polegającego na refundacji części kosztów poniesionych przez powiat na realizację prac. Na ten cel na lata 2020-2021 GUGiK zaangażował już ponad 2,7 mln zł.

O nowym układzie

PL-EVRF2007-NH (European Vertical Reference Frame) to polska realizacja europejskiego układu odniesienia wysokości EVRF2007 bazującego na łącznym wyrównaniu sieci niwelacji precyzyjnych krajów europejskich wg danych na rok 2007, dla którego poziomem odniesienia jest poziom NAP odpowiadający średniej historycznego pływu Morza Północnego zaobserwowanego w Amsterdamie.

Średnia różnica wysokości pomiędzy poprzednim układem PL-KRON86-NH a PL-EVRF2007-NH na obszarze Polski wynosi 0,1649 m. Konkretne różnice wysokości między modelami PL-KRON86-NH i PL-EVRF2007-NH są opublikowane w Geoportalu na warstwie „Model różnic wysokości”.

Początkowo nowy układ wysokościowy miał zostać wdrożony w całym kraju do końca 2019 roku. Tuż przed Sylwestrem ukazało się jednak rozporządzenie, które przesunęło ten termin na 31 grudnia 2023 r. Do tego dnia samorządy mają również obowiązek dostosować mapę zasadniczą do obowiązujących przepisów.

Powiaty, które wdrożyły już nowy układ, zaznaczono na mapie obok.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Łódź i Zgierz śpią?
 1 
odpowiedz zgłoś
Osnowa a mapa Wdrożono i wdraża się układ. Czy przeliczono rzędne z map? Co daje wdrożenie takiej osnowy teraz, jeżeli GNSS obecnie nie daje wyników w tym układzie - sztucznie przelicza się o różnicę z Geoportalu? Co da taka mapa, jeżeli tylko ukł. wys. osnowy i nowy pomiar GNSS będzie w nowym układzie? Mapa będzie w dwóch ukłądach (w starym - niemierzone, nowym - pomierzone i przeliczone)? Dodatkowo w większości powiatów tworzenie baz GESUT i BDOT nie obejmuje nowego pomiaru czy przeliczania wysokości? Wdrożenie samego układu dla osnowy i wyniki pomiarów GNSS w tym układzie niewiele dadzą. Oby to nie wykonawca mdcp miał obowiązek sprawdzenia i przeliczenia takich rzędnych, albo wręcz pomierzenia (kanalizacja), oczywiście po ustaleniu które trzeba (dane wektorowe ale także rastry). A co w przypadku inwentaryzacji, gdzie będzie ona w nowym układzie, a projekt i mdcp w starym? Do niej nie będzie podstawy przeliczenia rzędnych ale np. w przypadku kanalizacji spadki nie wyjdą, i co wówczas?
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
To nieuczciwe Jednych GUGIK wspiera, a inni muszą wykonywać to z własnych środków. Czy to uczciwe?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: To nieuczciwe Uczciwe to może nie ale za to jakie kształcące dla prowadzenia polityki finansowej starotwa w przyszłości. ;-)
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS