wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-10| Geodezja, Ludzie

Wspomnienie Stefana Mercika (1931-2020)

11 października zmarł docent Stefan Mercik – specjalista z zakresu geodezji inżynieryjnej na Politechnice Śląskiej, a także były dyrektor Instytutu Budowy Dróg i Mostów. Zmarłego wspomina Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej.


Wspomnienie Stefana Mercika (1931-2020)

Stefan Mercik urodził się 25 czerwca 1931 roku w Częstochowie. W latach 1945-1948 uczęszczał do I Liceum i Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, uzyskując tzw. małą maturę. Następnie kontynuował naukę w Liceum Drogowym w Państwowych Szkołach Budownictwa w Bytomiu, które ukończył w 1951 roku z dyplomem technika drogowego.

W latach 1951-1956 studiował na Wydziale Inżynieryjno-Budowlanym Politechniki Śląskiej. Studia ukończył z dyplomem magistra inżyniera budownictwa lądowego w specjalności konstrukcje stalowe.

W roku 1954, będąc studentem III roku, rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Geodezji Politechniki Śląskiej. W 1967 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z zakresu geodezji inżynieryjnej. W roku 1968 uzyskał nominację na docenta w Katedrze Geodezji na Wydziale Budownictwa Przemysłowego i Ogólnego Politechniki Śląskiej.

W 1976 roku został powołany na funkcję prodziekana ds. nauczania i wychowania na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej. Funkcję tę kontynuował do roku 1979. Przedłużona o 3 miesiące kadencja nacechowana była typowymi dla tego okresu licznymi działaniami o charakterze dydaktyczno-wychowawczymi i organizacyjnymi. Ich celem było zwiększenie dyscypliny studiów, efektów wychowawczych oraz wyników nauczania, zważywszy, że wydział liczył wówczas 1300 studentów.

Z jego inicjatywy w 1984 roku zorganizowano Sesję Naukową „Dydaktyka Wydziału Budownictwa” oraz sesję poświęconą pracy opiekunów grup i lat studiów. Z kolei w 1977 r. w Domu Studenckim „Ziemowit” zorganizował „wyjazdowe” posiedzenie Rady Wydziału Budownictwa poświęcone sytuacji socjalno-bytowej i wychowawczej studentów, transmitowane przez radiowęzeł do wszystkich domów akademickich.

Na uwagę zasługują też działania doc. Stefana Mercika związane z nadaniem odpowiedniej oprawy uroczystościom wręczania dyplomów ukończenia studiów, udziału w organizacji i kontroli studenckich praktyk robotniczych, praktyk studenckich, obozów naukowych, hospitacji zajęć dydaktycznych i ciągłych rozmów ze studentami w myśl zasady „frontem do studenta”.

Kadencja prodziekana obfitowała też w liczne sukcesy sportowe studentów Wydziału Budownictwa w takich konkurencjach jak: piłka ręczna, siatkówka, pływanie i narciarstwo.

W roku 1977 docent Stefan Mercik został mianowany kierownikiem Zakładu Geodezji, w 1978 roku objął funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Dróg i Mostów, następnie Instytutu Budowy Dróg i Mostów. W 1985 roku został mianowany dyrektorem tegoż instytutu. Pełnił tę funkcje do czasu przejścia na emeryturę, tj. do sierpnia 1991 roku.

Działalność naukowa docenta Stefana Mercika była ukierunkowana głównie na zagadnienia geodezji inżynieryjnej. Był autorem bądź współautorem 65 publikacji naukowych, 10 patentów i wzorów użytkowych, 20 recenzji oraz wielu ekspertyz i prac badawczych. Był licencjonowanym rzeczoznawcą majątkowym i zarządcą nieruchomości.

Nieprzerwanie od kwietnia 1983 roku pełnił funkcję prezesa Oddziału Budownictwa Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej. Był inicjatorem i realizatorem wielu poczynań stowarzyszenia, m.in. budowy i odsłonięcia w Tresnej-Czernichowie monumentu poświęconego profesorowi Włodzimierzowi Burzyńskiemu. Był autorem, współautorem i redaktorem dziewięciu monografii o charakterze historyczno-wspomnieniowym związanych z historią Wydziału Budownictwa. Ostatnio, razem z profesorem Radosławem Jasińskim, przygotował dziesiątą monografię „Mój wrzesień 1939 r., okupacje, lata powojenne, wczesny PRL”.

Za osiągnięcia w dziedzinie naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej docent Stefan Mercik został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużonego w Rozwoju woj. katowickiego, Medalem Czterdziestolecia Politechniki Śląskiej, Złotą Odznaką Stowarzyszenia Geodetów Polskich „Za Zasługi dla Geodezji i Kartografii” oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi, a także uczelnianymi nagrodami i wyróżnieniami.

Stefan Mercik był oddanym pracownikiem Wydziału Budownictwa, cenionym prodziekanem i dyrektorem Instytutu, życzliwym i lubianym nauczycielem akademickim, aktywnym prezesem Oddziału Budownictwa Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej, a przede wszystkim dobrym człowiekiem.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 17 października w kaplicy na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach.

Andrzej Mokrosz


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS