wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-06| Mapy, Prawo

Mapy hałasu będą bardziej jednolite i zgodne z INSPIRE

Resort środowiska opublikował do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych ujętych na strategicznych mapach hałasu, sposobu ich prezentacji i formy ich przekazywania.


Mapy hałasu będą bardziej jednolite i zgodne z INSPIRE

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, nowe przepisy mają zapewnić porównywalność tych map w poszczególnych województwach oraz wykonywanych przez różne podmioty. Mają także zagwarantować spójność tych danych z wymaganiami dyrektywy INSPIRE, co jest reakcją na formalne zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące niewłaściwego wdrożenia tej dyrektywy. Dane przestrzenne opracowywane w ramach strategicznych map hałasu należą do następujących tematów INSPIRE: sieci transportowe, zdrowie i bezpieczeństwo ludności oraz rozmieszczenie ludności.

W projekcie rozporządzenia przedstawiono wymagania dotyczące zawartości strategicznej mapy hałasu osobno dla miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy oraz osobno dla głównych dróg, głównych linii kolejowych i głównych portów lotniczych. Dodatkowo uściślono zakres danych przestrzennych przekazywanych Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska oraz właściwemu marszałkowi województwa.

Zmiana metodyki sprawi, że podmioty odpowiedzialne za wykonywanie tych opracowań będą zobowiązane do przygotowywania strategicznych map hałasu w poszerzonym niż obecnie zakresie. Trzeba będzie w nich zawrzeć również proponowane działania dotyczące ochrony przed hałasem wraz z oszacowaniem ich kosztów i efektów. W ocenie autorów projektu nowe wymogi nie powinny znacząco podnieść cen tych opracowań.

Rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Mapy akustyczne wg nowej metodyki powinny zostać przygotowane do końca czerwca 2022 rok i aktualizowane co 5 lat.

Projekt rozporządzenia

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS