wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-06| GNSS

Czwarty satelita GPS nowej generacji już na orbicie

W nocy z 5 na 6 listopada za drugim podejściem udało się wystrzelić kolejnego satelitę nawigacyjnego GPS III generacji.


Czwarty satelita GPS nowej generacji już na orbicie <br />
fot. SpaceX
fot. SpaceX

Pierwszą próbę wyniesienia tego aparatu przeprowadzono 2 października, jednak z przyczyn technicznych odliczanie przerwano raptem 2 sekundy przed startem. Tym razem cała operacja przebiegła pomyślnie. Satelita został wyniesiony na wysokość ponad 20 tys. km przy użyciu rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9. Przez najbliższy miesiąc będzie on przechodzić testy. Rozpoczęcie nadawania operacyjnego sygnału nawigacyjnego zaplanowano z kolei za kilka miesięcy.

Aparat oznaczony jako SVN-77/PRN-14 dołącza do konstelacji 31 satelitów GPS. Na orbicie zastąpi urządzenie bloku II-R wystrzelone 20 lat temu. SVN-77 jest już czwartym aparatem GPS trzeciej generacji, która ma oferować nawet trzykrotnie dokładniejszy pomiar i 8 razy większą odporność na zakłócanie. Włączenie tego satelity do konstelacji zwiększy ponadto pokrycie świata nowymi cywilnymi sygnałami L2C, L5 oraz L1C. Ich pełna dostępność ma zostać osiągnięta odpowiednio w latach: 2023, 2027 oraz pod koniec lat 20.

Pierwszy satelita GPS III znalazł się na orbicie w pod koniec 2018 r. Obecnie sygnał nawigacyjny nadają trzy takie aparaty – ostatni włączono do konstelacji 1 października. 5 kolejnych satelitów jest już na etapie produkcji w zakładach firmy Lockheed Martin.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS