wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-04| Geodezja, Instytucje

Jak powiatowa geodezja przechodzi na pracę zdalną?

W związku z zagrożeniem epidemicznym od wczoraj (3 listopada) urzędy mogą przechodzić na pracę zdalną. Jak zmieniło to pracę powiatowej geodezji? Przegląd lokalnej prasy pokazuje, że poszczególne starostwa przyjmują różną strategię.


Jak powiatowa geodezja przechodzi na pracę zdalną?

Podstawa prawna: można, ale nie trzeba

Przypomnijmy, że podstawę prawną do przejścia na pracę zdalną zapewniło rozporządzenie Rady Ministrów, które weszło w życie we wtorek (DzU poz. 1931). Jak wyjaśnia rząd, mimo możliwości, jakie dają te przepisy, urzędy nadal powinny zapewniać bieżącą obsługę interesantów.

Rozporządzenie zakłada, że konkretne decyzje co do zmiany trybu pracy urzędu pozostają w gestii jego kierownika. Przepisy pozwalają ponadto wyłączyć z pracy zdalnej pracowników, którzy zajmują się bezpośrednią obsługą interesantów.

Urzędy wciąż działają, ale w ograniczonym zakresie

By sprawdzić, jak przepisy te wpłynęły na pracę powiatowej służby geodezyjnej, przejrzeliśmy doniesienia prasowe oraz strony urzędów dla 30 powiatów i miast z różnych części kraju. Z naszej analizy wynika, że poszczególne starostwa przyjęły różną strategię działania.

W 1/3 badanych powiatów mimo przejścia na pracę zdalną urzędy nadal obsługują interesantów w swojej siedzibie. W niektórych wprowadzono jednak pewne obostrzenia, np. co do liczby osób, które mogą jednocześnie znajdować się w budynku. Część starostów zaznacza jednak, że mimo w miarę normalnej obsługi petentów należy się liczyć z wolniejszym załatwianiem spraw. Jest to związane głównie z dużą liczbą pracowników przebywających na zwolnieniach bądź wprowadzeniem pracy zmianowej lub rotacyjnej.

Na drugim biegunie są starostwa, które całkowicie wstrzymały obsługę interesantów. W przypadku wydziałów geodezji taką sytuację odnotowaliśmy w czterech samorządach. Warto jednak podkreślić, że główną przyczyną nie jest tu przejście na pracę zdalną, ale stwierdzenie przypadków zakażenia koronawirusem wśród pracowników.

Połowa badanych powiatów wybrała rozwiązanie pośrednie, znane choćby z pierwszej, wiosennej fali epidemii. Obsługa interesantów w siedzibie urzędu wciąż jest możliwa, ale wymaga telefonicznego lub mailowego umówienia wizyty. 6 z badanych powiatów zaznacza jednak, że w ten sposób będzie obsługiwać jedynie najpilniejsze sprawy lub wyłącznie wydawanie dokumentów. W pozostałych przypadkach należy korzystać z usług elektronicznych lub skrzynek podawczych wystawionych przed siedzibą urzędu. Odnotowaliśmy też pojedyncze powiaty, które deklarują, że geodezyjne dokumenty będą wydawać jedynie za pośrednictwem poczty.

Niezależnie od tego, czy urząd pracuje bez zmian, czy w mocno ograniczonym zakresie, zdecydowana większość z nich zachęca do załatwiania spraw drogą elektroniczną – czy to przez ePUAP czy specjalne e-usługi.

Powiatowa ruletka

Bez wątpienia zasady obsługi interesantów w poszczególnych powiatach będą się szybko zmieniać. W rozmowie z lokalną prasą niektórzy starostowie wyjaśniają, że rozporządzenie Rady Ministrów ich zaskoczyło i dopiero teraz przygotowują się do przejścia na pracę zdalną. Podkreślają też, że w przypadku niektórych pracowników, którzy do pełnienia swoich obowiązków potrzebują np. specjalistycznego sprzętu czy oprogramowania, będzie to trudne lub nawet niemożliwe. Wciąż aktualna pozostaje zatem rada, by przed wizytą w urzędzie sprawdzić w internecie aktualne zasady jego funkcjonowania.

Przepisy pozwalające na pracę zdalną urzędów obowiązują do 4 grudnia. Dziś po południu premier ma jednak ogłosić kolejne kroki w walce z epidemią i niewykluczone, że wprowadzą one nowe obostrzenia w pracy administracji publicznej.

Jerzy Królikowski

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS