wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-03| Geodezja, Prawo, Kataster

Rozgraniczanie nie tylko dla właścicieli

Czy użytkownik górniczy może być stroną w postępowaniu rozgraniczeniowym, nawet jeśli nie jest właścicielem działki będącej przedmiotem tej procedury? Głos w tej sprawie zabrał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.


Rozgraniczanie nie tylko dla właścicieli <br />
fot. JK (zdjęcie ilustracyjne)
fot. JK (zdjęcie ilustracyjne)

W ubiegłym roku pewne przedsiębiorstwo górnicze zwróciło się do miejscowego wójta o przeprowadzenie rozgraniczenia nieruchomości, na której miało być prowadzone wydobycie ropy naftowej. Zarówno wójt, jak i później Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznali jednak, że firmie tej nie przysługuje status strony.

Zdaniem SKO przymiot stron postępowania rozgraniczeniowego posiadają tylko te osoby, którym przysługuje cywilnoprawny tytuł do rozgraniczanych nieruchomości w postaci prawa własności lub współwłasności, wieczystego użytkowania lub innego podmiotowego prawa rzeczowego, np. służebności. Tymczasem zarówno z akt postępowania, jak i z danych EGiB wynika, że spółka nie jest ani właścicielem, ani użytkownikiem wieczystym żadnej z działek, co do których wszczęto postępowanie. Firma wywodzi przymiot strony jedynie na podstawie koncesji na wydobycie i umowy o ustanowienie użytkowania górniczego. W obu dokumentach nie wymieniono jednak przedmiotowych działek, a jedynie punkty załamania w układzie 1942.

Zatem zdaniem SKO korzystanie z cudzej nieruchomości w zakresie eksploatacji złoża ropy naftowej nie przydaje firmie przymiotu interesu prawnego. Kolegium umorzyło zatem postępowanie rozgraniczeniowe.

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodziło się przedsiębiorstwo górnicze i zdecydowało się odwołać do WSA. W skardze spółka zaznaczyła, że przed sądem rejonowym toczy się postępowanie o wydanie części nieruchomości. Powództwo zostało wytoczone przez właściciela tej działki będącego również uczestnikiem postępowania rozgraniczeniowego. Wcześniej zawarł on z poprzednikiem prawnym skarżącej spółki umowę w zakresie korzystania przez przedsiębiorstwo z części stanowiącej jego własność nieruchomości o powierzchni 0,18 ha. Później wystąpił z powództwem przeciwko firmie o wydanie, uważając, że bezpodstawnie zajmuje ona część jego nieruchomości. Nieporozumienie powstało stąd, że granice nieruchomości nie są ustalone. Z tego względu niezbędne do rozstrzygnięcia sprawy jest dokonanie rozgraniczenia. Spółka podkreśla zresztą, że do tego stanowiska przychylił się sąd rejonowy. Tym samym już choćby w świetle tych faktów należy uznać, że firma posiada interes prawny.

W wyroku z 10 września br. (sygn. akt III SA/Gd 522/20) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku przyznał rację spółce.

W pierwszej kolejności sędziowie zauważyli, że SKO w ogóle nie ustaliło, czy złoże, które chciała eksploatować firma, znajduje się pod działkami, które miały być przedmiotem rozgraniczenia. Organy administracji nie wyjaśniły zatem dokładnie stanu faktycznego sprawy, co mogło mieć wpływ na jej rozstrzygnięcie.

Jeśli faktycznie okazałoby się, że złoża leżą pod tą działką, spółka jak najbardziej miałaby interes prawny uzasadniający jej uprawnienie do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego – stwierdził WSA. Przemawia za tym zakres uprawnień użytkownika górniczego, wynikających z przepisów ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zależność "złoże-granica nieruchomości" "Jeśli faktycznie okazałoby się, że złoża leżą pod tą działką"- moim zdaniem jest to jakieś kuriozum. Jak się ma obszar złoża do granicy nieruchomości ?. Przykładowo odwiert gazowy jest 100 m od granicy Państwa , a obszar złoża gazowego może wchodzić 1 km na terytorium obcego Państwa.
odpowiedz zgłoś
Czy ktoś orientuje się ile wydobywa się w Polsce ropy eocznie?
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Czy W 2019 wydobycie ropy naftowej w Polsce wyniosło 936,76 tysięcy ton - wg wikipedii. PIG ma dokładne dane rok do roku.
 2 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS