wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-30| GIS, Edukacja

Narzędzia GIS w ocenie przyjazności osiedli mieszkaniowych

Zespół z Wydziału Geoinżynierii UWM w Olsztynie zajmie się opracowaniem metodologii diagnozowania osiedli mieszkaniowych w miastach z uwzględnieniem kryteriów infrastrukturalnych i krajobrazowych pod kątem ich przyjazności dla osób starszych. Naukowcy zaprezentują przydatność narzędzi GIS do tworzenia map tematycznych wizualizujących stopień przyjazności.


Narzędzia GIS w ocenie przyjazności osiedli mieszkaniowych <br />
Od lewej: Adam Senetra, Elżbieta Zysk, Agnieszka Dawidowicz, Marta Figurska
Od lewej: Adam Senetra, Elżbieta Zysk, Agnieszka Dawidowicz, Marta Figurska

W skład zespołu wchodzą: dr hab. inż. Agnieszka Dawidowicz (kierownik), dr hab. Adam Senetra, dr inż. Elżbieta Zysk i dr inż. Marta Figurska.

Samorządy lokalne stoją przed poważnym wyzwaniem dokładnej weryfikacji miast, a w szczególności diagnozy stanu osiedli mieszkaniowych w kontekście ich przyjazności dla życia osób starszych, aby móc prowadzić zrównoważoną politykę prosenioralną. Celem tej polityki jest zaplanowanie i zapewnienie odpowiednich udogodnień dla seniorów w danym miejscu. W odpowiedzi na te potrzeby naukowcy z UWM opracują i przetestują uniwersalną metodologię identyfikacji przyjaznych dla seniorów osiedli mieszkaniowych (SFHE) w miastach pod względem uwarunkowań infrastrukturalnych i krajobrazowych. Zaproponowane podejście wykorzystuje narzędzia, które pozwalają na identyfikację SFHE, a jednocześnie mogą stanowić podstawę przyszłej polityki społecznej i przestrzennej miast.

Opracowana i sklasyfikowana zostanie lista wskaźników przyjaznej infrastruktury i krajobrazu na osiedlach mieszkaniowych. Dodatkowo wykorzystane zostaną te czynniki przestrzenne, dla których informacja przestrzenna jest publicznie dostępna, w celu maksymalnego zautomatyzowania procesu. W diagnozie przestrzeni wykorzystane zostanie podejście mieszane: kartograficzne i terenowe.
Inwentaryzacja kartograficzna bazować będzie na modelowaniu krajobrazu i infrastruktury z zastosowaniem map i numerycznych modeli terenu z systemów informacji geograficznej (GIS). Jest to sposób na znaczne przyspieszenie procedury pomiarowej i pozyskanie danych dla dużych obszarów, często niedostępnych podczas inwentaryzacji terenowej. Wadą tego podejścia jest brak bezpośredniego kontaktu z rzeczywistym obrazem i jego składnikami. Dlatego przeprowadzone zostaną też wywiady z wybranymi mieszkańcami osiedli mieszkaniowych na temat jakości życia i oceny czynników percepcyjnych w celu uzupełnienia inwentaryzacji kartograficznej.
Test będzie przeprowadzony w dwóch stolicach województw w Polsce.

Źródło: WG UWM


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dwa swiaty Jeden swiat dewelopera, ktory upcha wszystko kosztem miejsc parkingowych, boisk, placow zabaw i zieleni. Drugi swiat to klient/mieszkaniec ktory by chcial wszystko wymienione wyzej najlepiej za darmo. Tych swiatów nie da sie pogodzić, dlatego jest jak jest, rzadzi pieniadz i zysk deweloperow, ktory nie jest maly, marza wzrosla w ostatnich czasach sporo.....
 3 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS