Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-10-30| GIS, Edukacja

Narzędzia GIS w ocenie przyjazności osiedli mieszkaniowych

Zespół z Wydziału Geoinżynierii UWM w Olsztynie zajmie się opracowaniem metodologii diagnozowania osiedli mieszkaniowych w miastach z uwzględnieniem kryteriów infrastrukturalnych i krajobrazowych pod kątem ich przyjazności dla osób starszych. Naukowcy zaprezentują przydatność narzędzi GIS do tworzenia map tematycznych wizualizujących stopień przyjazności.


Narzędzia GIS w ocenie przyjazności osiedli mieszkaniowych <br />
Od lewej: Adam Senetra, Elżbieta Zysk, Agnieszka Dawidowicz, Marta Figurska
Od lewej: Adam Senetra, Elżbieta Zysk, Agnieszka Dawidowicz, Marta Figurska

W skład zespołu wchodzą: dr hab. inż. Agnieszka Dawidowicz (kierownik), dr hab. Adam Senetra, dr inż. Elżbieta Zysk i dr inż. Marta Figurska.

Samorządy lokalne stoją przed poważnym wyzwaniem dokładnej weryfikacji miast, a w szczególności diagnozy stanu osiedli mieszkaniowych w kontekście ich przyjazności dla życia osób starszych, aby móc prowadzić zrównoważoną politykę prosenioralną. Celem tej polityki jest zaplanowanie i zapewnienie odpowiednich udogodnień dla seniorów w danym miejscu. W odpowiedzi na te potrzeby naukowcy z UWM opracują i przetestują uniwersalną metodologię identyfikacji przyjaznych dla seniorów osiedli mieszkaniowych (SFHE) w miastach pod względem uwarunkowań infrastrukturalnych i krajobrazowych. Zaproponowane podejście wykorzystuje narzędzia, które pozwalają na identyfikację SFHE, a jednocześnie mogą stanowić podstawę przyszłej polityki społecznej i przestrzennej miast.

Opracowana i sklasyfikowana zostanie lista wskaźników przyjaznej infrastruktury i krajobrazu na osiedlach mieszkaniowych. Dodatkowo wykorzystane zostaną te czynniki przestrzenne, dla których informacja przestrzenna jest publicznie dostępna, w celu maksymalnego zautomatyzowania procesu. W diagnozie przestrzeni wykorzystane zostanie podejście mieszane: kartograficzne i terenowe.
Inwentaryzacja kartograficzna bazować będzie na modelowaniu krajobrazu i infrastruktury z zastosowaniem map i numerycznych modeli terenu z systemów informacji geograficznej (GIS). Jest to sposób na znaczne przyspieszenie procedury pomiarowej i pozyskanie danych dla dużych obszarów, często niedostępnych podczas inwentaryzacji terenowej. Wadą tego podejścia jest brak bezpośredniego kontaktu z rzeczywistym obrazem i jego składnikami. Dlatego przeprowadzone zostaną też wywiady z wybranymi mieszkańcami osiedli mieszkaniowych na temat jakości życia i oceny czynników percepcyjnych w celu uzupełnienia inwentaryzacji kartograficznej.
Test będzie przeprowadzony w dwóch stolicach województw w Polsce.

Źródło: WG UWM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama