wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-29| Przetargi

Precyzyjne korekty PPP-RTK także przez sygnał satelitarny

Firma Sapcorda Services ogłosiła, że jej korekty bazujące na technice PPP-RTK będą dostępne nie tylko przez internet – jak obecnie – ale także przez sygnał satelitarny. Pozwoli to wykorzystywać je w zastosowaniach, gdzie liczy się bezpieczeństwo mienia i użytkowników, np. w pojazdach autonomicznych.


Precyzyjne korekty PPP-RTK także przez sygnał satelitarny

Sapcorda Services to przedsiębiorstwo typu joint venture założone w sierpniu 2017 r. przez firmy Bosch, Geo++, Mitsubishi Electric oraz u-blox. Efektem jego dwuletnich prac było uruchomienie na początku tego roku serwisu SAPA – Safe And Precise Augmentation. Dostarczając przez internet korekty typu PPP-RTK, usługa pozwala na wyznaczanie pozycji w Europie i Stanach Zjednoczonych z dokładnością lepszą niż 10 cm przy zachowaniu krótkiego czasu konwergencji (inicjalizacji precyzyjnego pomiaru) oraz dostępności poprawek na poziomie 99,9%. Serwis wyróżnia przede wszystkim to, że zaprojektowano go głównie z myślą o konsumenckich, a nie tylko profesjonalnych odbiornikach GNSS.

Wkrótce wykonany zostanie kolejny duży krok w rozwoju tej usługi. Od 1 grudnia br. zapewnione zostanie bowiem dodatkowe, redundantne źródło korekt, tj. sygnał na paśmie L nadawany przez dwa satelity geostacjonarne. W rezultacie precyzyjne wyznaczanie pozycji będzie możliwe również w tych miejscach, gdzie sygnał GSM jest słaby lub w ogóle brakuje zasięgu. Jak podkreśla Sapcorda, otwiera to możliwość wykorzystania tych korekt w zastosowaniach, gdzie liczy się zapewnienie bezpieczeństwa osób i mienia, np. w sterowaniu autonomicznymi pojazdami czy dronami, w systemach wspomagania kierowcy (ADAS) czy w żegludze.

Firma zaznacza, że serwis zaprojektowano tak, by jego wdrożenie w odbiornikach (również tych niskokosztowych) było jak najprostsze i najtańsze. Korekty nadawane są bowiem w otwartym standardzie SPARTN, natomiast do korzystania z nich wystarczy dowolny dostępny na rynku demodulator sygnałów z kanału L.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS