wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-27| GNSS, Sprzęt

RTK wkrótce w smartfonach Oppo

Firma Oppo – chiński producent elektroniki użytkowej, zapowiedziała rozbudowanie swoich smartfonów o możliwość pomiaru RTK.


RTK wkrótce w smartfonach Oppo <br />
fot. Oppo
fot. Oppo

Na razie spółka nie zdradza szczegółów technologicznych tego pomysłu. Wiadomo jedynie, że w wydaniu na smartfony tej marki pomiar RTK ma oferować dokładność w okolicach 1 metra. Tyle wystarczy, by np. wyznaczać pozycję samochodu z dokładnością do pojedynczego pasa ruchu. Co ważne, implementacja RTK nie będzie wymagała podłączania do smartfona żadnych dodatkowych modułów, np. lepszej anteny satelitarnej. Pomiar ma być natomiast wspomagany wskazaniami sensorów wbudowanych w urządzenie mobilne, a także infrastrukturą sieci komórkowej piątej generacji.

Pomysł wykorzystania tej techniki w urządzeniach mobilnych Oppo jest rozwijany wspólnie z operatorem China Mobile i ma bazować na jej sieci 5G. Smartfony z pomiarem RTK mają być dostępne w sprzedaży już na początku przyszłego roku. Na razie nie wiadomo, czy w dalszej perspektywie rozwiązanie to będzie wdrażane również poza Chinami.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Catalyst ale Trimble ma już usługę Catalyst która pozwala osiągać na 'zwykłym' smartfonie z zewnętrzną anteną, conajmniej decymetrowe a czasem centymetrowe dokładności. Więc nie widzę tu przeszkód. MI8 miał tylko 2 kanały (L2/L5) co pozwala na mitygację błędów jonosfery i korekt zegarów. RTK użyte w Oppo pozwoliło by na poprawę błędów troposfery i przy 'zwykłej' antenie wbudowanej w obudowę telefonu, mogło by zejść do 50cm (w otwartym terenie). Jak udowodnią
odpowiedz zgłoś
odp: Catalyst Catalyst pozwala z resztą na uzyskanie o wiele większych dokładności, niż te deklarowane wcześniej przez Xiaomi a teraz Oppo. Przy pracy z subskrypcją precyzyjną osiąga się do 1 cm dokładności w poziomie. Oczywiście nie zawsze i nie wszędzie, ale np. w mieście poza wąskimi uliczkami nie jest to problem. Subskrypcja precyzyjna zawiera dostęp do usług RTK z infrastruktury Trimble oraz możliwość podłączenia się do usług RTK lokalnych dostawców, np. ASG-Eupos. Catalyst jest dostępny w Polsce poprzez www.trimblecatalyst.pl.
odpowiedz zgłoś
opinia praktyka Pewnie to będzie taka sama ściema jak w MI8, który miał osiągać dokładności 0.35 m. Praktycznie w idelanych warunkach to się udało RAZ osiągnąć, ale wyniki są zazwyczaj dużo gorsze.
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS