wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-26| GIS, Mapy, Software

Jeszcze więcej funkcji 3D w QGIS 3.16

Popularne otwarte oprogramowanie QGIS dostępne jest już w wersji 3.16 „Hannover”. Wśród setek nowych funkcji i poprawek błędów sporo zmian dotyczy pracy na danych 3D.


Jeszcze więcej funkcji 3D w QGIS 3.16 <br />
Renderowanie cienia dla modelu 3D
Renderowanie cienia dla modelu 3D
Jeszcze więcej funkcji 3D w QGIS 3.16 <br />
Generowanie modelu TIN
Generowanie modelu TIN
Jeszcze więcej funkcji 3D w QGIS 3.16 <br />
Edycja etykiet dla obiektów liniowych
Edycja etykiet dla obiektów liniowych
Jeszcze więcej funkcji 3D w QGIS 3.16 <br />
Przycinanie mapy do kształtu
Przycinanie mapy do kształtu

Obsługa trójwymiarowych danych została wprowadzona do QGIS w wersji 3.0. i od tego czasu funkcjonalności te są systematycznie rozwijane. Ciekawą nowością w najnowszym wydaniu jest możliwość renderowania cieni, edycji oświetlenia modelu 3D czy nakładania tekstur na wektorowe obiekty. Wprowadzono także możliwość edycji wizualizacji danych 3D z poziomu narzędzia „Zarządzanie stylem”. QGIS 3.16 oferuje ponadto generowanie modelu typu TIN, udoskonaloną obsługę modeli typu mesh, a także eksport scen 3D, które następnie można wykorzystywać w zewnętrznych aplikacjach, np. Blender.

Sporo zmian zaszło także w narzędziach do wizualizacji danych. Najnowsza wersja QGIS pozwala chociażby lepiej edytować symbole przerywanej linii, daje także większą kontrolę nad umieszczaniem etykiet wzdłuż obiektów liniowych. Kilka udoskonaleń wprowadzono również w zakresie wizualizacji wektorowych danych kafelkowych. Wprowadzono równocześnie wsparcie dla usługi ArcGIS Vector Tile Service udostępnianej przez oprogramowanie ArcGIS Server.

Nowości znajdziemy także w narzędziu generowania i edytowania wydruków. To chociażby przycinanie mapy do kształtu czy możliwość definiowania parametrów kompresji obrazu przy generowaniu pliku PDF.

Jeśli chodzi o funkcje analityczne, uwagę warto zwrócić na narzędzie „Cell statistics”, które pozwala obliczać różnego rodzaju statystyki dla komórek rastrów.

Z pełną listą zmian można się zapoznać na stronie projektu.

Podobnie jak poprzednie wersje, tak i ta powstała przy wsparciu m.in. polskich sponsorów. Są nimi firmy: GIAP, GIS Support oraz OPGK Kraków.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Stan ogarnij się
 2 
odpowiedz zgłoś
QGIS po raz kolejny zainstalowałem QGIS. Niby wersja 32 bit. Po instalacji jest na liście programów ale zawartość pusta. W Program Files jest katalog QGIS 3.16 w nim po otwarciu trzy pliki .bat. Próba uruchomienia każdego z nich jest niepowodzeniem z informacją "System Windows nie może odnaleźć pliku "C:/ProgramFiles\QGIS 3.16\OSGeo4W.bat". Upewnij się czy wpisana nazwa jest poprawna i spróbuj ponownie. Aby wyszukać plik, kliknij przycisk start, a następnie kliknij polecenie Wyszukaj". Coś nie tak myślę sobie bo dlaczego po instalacji nie ma pliku uruchomieniowego ?. Ale jest katalog .bin to tam pewnie muszą być. No i owszem są. Jest qgis-bin.exe (chyba to ten naiwnie myślę). Próba uruchomienia i komunikat "C\Program Files\QGIS 3.16\qgis-bin.exe nie jest prawidłową aplikacją systemu win32". Podobnie z innymi plikami .exe. Czyli nie jest to program w wersji 32 bit. Nawet jak coś robi się za darmo to należy czynić to solidnie i przyzwoicie a tu jest kupa.
 9 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: QGIS Jeżeli Pana przerasta tak trywialna czynność jak instalacja oprogramowania QGIS, to sugerowałbym Panu zajęciem się czymś na miarę Pańskich możliwości intelektualnych (kopanie rowów, zamiatanie ulic, cieciowanie na stróżówce). To nie solidnie i przyzwoicie wykonany program jest "kupą", tylko Pan ma deficyty intelektualne, które powodują, że nie potrafi Pan zainstalować oprogramowania, z którego Pan planuje korzystać.
 7 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: QGIS miło poznać Kogoś Kogo nic nie jest w stanie przerosnąć ;) Nigdy nie wiadomo kiedy może się Taki Ktoś przydać. Chociaż udzielenie fachowej porady jednak Pana przerosło.
 3 
 1 
zgłoś
odp: QGIS Proszę odinstalować poprzednie wersje Qgis, usunąć ze ścieżki "C:\Users\\AppData\Local\QGIS" wszystkie pliki. Następnie proszę wcisnąć jednocześnie znaczek windows na klawiaturze i pause aby zobaczyć czy Pana system jest 32bitowy czy 64 bitowy. Proszę wybrać odpowiednią wersję na stronie qgis, a następnie zainstalować po restarcie. Powinno działać. Pawle, użytkowników oprogramowania nie zyskuje się ich obrażając.
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: QGIS dziękuję za wyjaśnienia, spróbuję jeszcze raz wg wskazówek. A system mam windows xp 32 bit. Mam zainstalowany program SagaGis z którym takich problemów nie było Jedynym brakiem tego programu to brak wersji językowej polskiej a nie chce mi się tego tłumaczyć z racji małej znajomości angielskiego.
zgłoś
odp: odp: QGIS Obawiam się że windows XP nie jest już wspierany przez przynajmniej 95% oprogramowania. Wersje 32 bitowe Windowsa nowszego nie będą wspierane po wersji 3.16 Niestety od premiery tego systemu minęło 19 lat. Ostatnią podobno wspieraną wersją Qgis była wersja 2.18 do ściągnięcia na stronie Qgis.
 2 
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS