Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-26| GIS, Mapy, Software

Jeszcze więcej funkcji 3D w QGIS 3.16

Popularne otwarte oprogramowanie QGIS dostępne jest już w wersji 3.16 „Hannover”. Wśród setek nowych funkcji i poprawek błędów sporo zmian dotyczy pracy na danych 3D.


Jeszcze więcej funkcji 3D w QGIS 3.16 <br />
Renderowanie cienia dla modelu 3D
Renderowanie cienia dla modelu 3D
Jeszcze więcej funkcji 3D w QGIS 3.16 <br />
Generowanie modelu TIN
Generowanie modelu TIN
Jeszcze więcej funkcji 3D w QGIS 3.16 <br />
Edycja etykiet dla obiektów liniowych
Edycja etykiet dla obiektów liniowych
Jeszcze więcej funkcji 3D w QGIS 3.16 <br />
Przycinanie mapy do kształtu
Przycinanie mapy do kształtu

Obsługa trójwymiarowych danych została wprowadzona do QGIS w wersji 3.0. i od tego czasu funkcjonalności te są systematycznie rozwijane. Ciekawą nowością w najnowszym wydaniu jest możliwość renderowania cieni, edycji oświetlenia modelu 3D czy nakładania tekstur na wektorowe obiekty. Wprowadzono także możliwość edycji wizualizacji danych 3D z poziomu narzędzia „Zarządzanie stylem”. QGIS 3.16 oferuje ponadto generowanie modelu typu TIN, udoskonaloną obsługę modeli typu mesh, a także eksport scen 3D, które następnie można wykorzystywać w zewnętrznych aplikacjach, np. Blender.

Sporo zmian zaszło także w narzędziach do wizualizacji danych. Najnowsza wersja QGIS pozwala chociażby lepiej edytować symbole przerywanej linii, daje także większą kontrolę nad umieszczaniem etykiet wzdłuż obiektów liniowych. Kilka udoskonaleń wprowadzono również w zakresie wizualizacji wektorowych danych kafelkowych. Wprowadzono równocześnie wsparcie dla usługi ArcGIS Vector Tile Service udostępnianej przez oprogramowanie ArcGIS Server.

Nowości znajdziemy także w narzędziu generowania i edytowania wydruków. To chociażby przycinanie mapy do kształtu czy możliwość definiowania parametrów kompresji obrazu przy generowaniu pliku PDF.

Jeśli chodzi o funkcje analityczne, uwagę warto zwrócić na narzędzie „Cell statistics”, które pozwala obliczać różnego rodzaju statystyki dla komórek rastrów.

Z pełną listą zmian można się zapoznać na stronie projektu.

Podobnie jak poprzednie wersje, tak i ta powstała przy wsparciu m.in. polskich sponsorów. Są nimi firmy: GIAP, GIS Support oraz OPGK Kraków.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS