|2020-10-21|
Teledetekcja
Operatorzy dronów! System PansaUTM poszerza zasięg
Od 15 października Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przyjmuje zgłoszenia i wydaje przedtaktyczne warunki wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi już we wszystkich przestrzeniach kontrolowanych lotnisk (CTR) za pomocą systemu PansaUTM.
PansaUTM pozwala m.in. na szybką, cyfrową, niewerbalną komunikację pomiędzy kontrolerami ruchu lotniczego a operatorami dronów. Dzięki PansaUTM operatorzy dronów mogą szybko sprawdzić możliwości lotu w danym obszarze, złożyć cyfrowo plan lotu oraz uzyskać zgodę na lot w sytuacji, gdy nie zagraża on bezpieczeństwu samolotów. Dla kontrolerów ruchu lotniczego PansaUTM to informacja o planowanych w okolicy lotnisk przelotach bezzałogowych statków powietrznych i możliwość wydawania zgód na lot, podobnie jak ma to miejsce w lotnictwie załogowym. A wszystko to w sposób dynamiczny i elektroniczny.
Ostatnimi przestrzeniami, jakie dołączyły do obsługiwanych przez PansaUTM, są CTR Warszawa i Radom (tę strefę zawieszono do czasu ponownego uruchomienia lotniska) oraz zlokalizowana przy polskiej granicy Heringsdorf.
Cyfrowa forma zgłoszenia lotów dronami od 2 marca stopniowo zastępuje dotychczasowe formy zgłoszenia wokół kolejnych lotnisk, co pozwoliło PAŻP zwiększyć liczbę obsługiwanych lotów co najmniej 6-krotnie (średnia liczona od marca). W praktyce oznacza to możliwość szybkiego wykonania lotu oraz ujednoliconą formę jego zgłoszenia. Jednocześnie system został już wdrożony operacyjnie we wszystkich aktywnych strefach TWR zarządzanych przez PAŻP (oprócz TWR EPWA, czyli warszawskiego Okęcia), umożliwiając koordynację na poziomie taktycznym – tj. niewerbalną komunikację pomiędzy operatorami BSP a kontrolerami ruchu lotniczego.
Wdrożenie TWR EPWA na poziomie taktycznym planowane jest na przełom tego i przyszłego roku. Do tego czasu należy się kierować procedurami opisanymi na stronie PAŻP.
JK
|