Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-16| Geodezja

Co nas czeka w geodezji podwodnej i inżynieryjnej?

W październikowym wydaniu GEODETY swoje przewidywania na temat kierunków rozwoju geodezji i kartografii na kolejne 25 lat przedstawiają dr hab. inż. Kamil Kowalczyk i dr hab. inż. Janina Zaczek Peplinska. To już ostatnia część cyklu prognoz publikowanych w związku z jubileuszem 25-lecia GEODETY.


Co nas czeka w geodezji podwodnej i inżynieryjnej?
Poszukiwanie przez człowieka nowych obszarów użytkowania Ziemi w warunkach obserwowanych zmian klimatycznych oraz rozwoju zielonej energii doprowadzi do ukształtowania się nowego działu: geodezji podwodnej. Dla przybrzeżnych wód płytkich powstanie podwodny system nawigacyjny wykorzystujący doświadczenia nabyte przy budowie globalnych systemów satelitarnych – prognozuje specjalista z zakresu geodynamiki, systemów odniesień przestrzennych i modelowania kartograficznego dr hab. inż. Kamil Kowalczyk z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jego zdaniem zarówno zagęszczenie budowli osadzonych w dnie morskim, jak i przebieg sieci uzbrojenia terenu (w tym przypadku chyba lepiej powiedzieć: przydennego) spowoduje, że zostanie zaprojektowana i zastabilizowana nowa podwodna sieć geodezyjna uwzględniająca warunki środowiska morskiego. Analizując wyniki pomiarów takiej osnowy, lepiej poznamy współczesne prędkości zmian ukształtowania dna morskiego oraz ruchów eustatycznych. Otrzymane wyniki w znacznym stopniu pozwolą na aktualizację modeli średniego poziomu mórz i oceanów oraz predykcję jego zmian. Ponadto opracowane zostaną nowe urządzenia i technologie oraz wytyczne do pomiarów podwodnych. Rozwinie się kataster morski...

Natomiast współczesna geodezja inżynieryjna to przede wszystkim obsługa placu budowy i szeroko pojęte pomiary kontrolne. Zgodnie z przepisami prawa udział geodety w procesie budowlanym sprowadza się do wykonywania tyczeń i inwentaryzacji powykonawczych. Jednak ze względu na rosnące wymagania dokładnościowe w zakresie realizacji nietypowych projektów architektonicznych, a także coraz nowocześ­niejsze technologie wykonania konstrukcji geodezja inżynieryjna – jak przekonuje specjalistka z zakresu geodezji inżynieryjnej dr hab. inż. Janina Zaczek-Peplińska z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej – nabiera charakteru interdyscyplinarnego.

– Od dawna śledzę tematykę związaną z pomiarami przemieszczeń i deformacji dużych obiektów hydrotechnicznych – pisze specjalistka. – Wiele lat temu podczas pomiarów kontrolnych jednej z zapór kolega hydrotechnik uświadomił mi, że tylko my, geodeci inżynieryjni, możemy stwierdzić – z wykorzystaniem geodezyjnych technologii pomiarowych – jakie jest faktyczne zachowanie takiego obiektu. Obliczenia projektantów to tylko prognozy. Odczyty czujników wskazują różnego rodzaju zjawiska zachodzące w otoczeniu i wewnątrz konstrukcji. Ale już nie dadzą odpowiedzi na pytanie, jak taka konstrukcja pracuje, czy ulega deformacji i czy zagraża bezpieczeństwu użytkowników...

Pełna treść obu artykułów w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS