wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-16| GIS, Teledetekcja

Obrazy intensywności do pobrania z Geoportalu

Na Geoportal.gov.pl uruchomiono właśnie usługę, która pozwala pobierać obrazy intensywności pozyskane w ramach lotniczego skanowania kraju.


Obrazy intensywności do pobrania z Geoportalu <br />
Obraz intensywności dla fragmentu Zielonej Góry
Obraz intensywności dla fragmentu Zielonej Góry
Obrazy intensywności do pobrania z Geoportalu <br />
Obszary, dla których udostępniono obrazy intensywności
Obszary, dla których udostępniono obrazy intensywności

Jak wyjaśnia GUGiK, obrazy intensywności (intensity images) są nowym źródłem informacji obrazowej o terenie i w wielu europejskich krajach stają się standardowym produktem lotniczego skanowania laserowego (ALS). Geometrycznie stanowią produkt podobny do tzw. prawdziwej ortofotomapy.

Opublikowane na Geoportalu obrazy intensywności zostały wykonane w ramach tegorocznych zamówień GUGiK na dane wysokościowe w technologii ALS. Charakteryzują się one terenowym rozmiarem piksela 25 cm i rozdzielczością radiometryczną 8 bitów. Wartość intensywności zapisano metodą „reflectance”, tzn. amplitudę skorygowano o zasięg, tak aby punkt-cel miał taki sam współczynnik odbicia w różnych zakresach kąta skanowania lub odległości od skanera.

Na razie obrazy intensywności są dostępne dla wybranych miast z województw lubuskiego i wielkopolskiego (patrz mapa obok).

By pobrać te dane, należy na Geoportalu z grupy „Dane do pobrania” włączyć widoczność warstwy „Obrazy intensywności”. Następnie trzeba przejść do odpowiednio dużej skali (aż pojawią się poszczególne arkusze) i kliknąć interesujący nas obszar. Obrazy intensywności udostępniane są w formacie GeoTIFF.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Pytanie o materiały Gdzie można poczytać o realnych możliwościach i sposobach wykorzystania tych danych?
 2 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS