wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-15| Geodezja, Prawo, Kataster

Sąd Najwyższy o pojawianiu się nowych działek w procedurze rozgraniczeniowej

Sąd Najwyższy zajął się niedawno pytaniem dotyczącym możliwości rozgraniczenia przez sąd także tej nieruchomości, która nie była przedmiotem wcześniejszego administracyjnego postępowania rozgraniczeniowego.


Sąd Najwyższy o pojawianiu się nowych działek w procedurze rozgraniczeniowej <br />
fot. Wikipedia/Marcin Białek
fot. Wikipedia/Marcin Białek

Źródłem pytania jest spór dotyczący rozgraniczenia nieruchomości pewnego małżeństwa. Sąd rejonowy poprowadził nową granicę z działką sąsiadującą, która należy do gminy. Gminna nieruchomość nie była jednak objęta wnioskiem o rozgraniczenie. Od wyroku odwołało się więc zarówno małżeństwo, jak i gmina. Rozpatrując tę sprawę, Sąd Okręgowy w Krakowie ustalił, że stan prawny nieruchomości wynika z decyzji wywłaszczeniowej wydanej blisko pół wieku temu. Sęk w tym, że postępowanie dowodowe wykazało też, iż granice działek powinny przebiegać zupełnie inaczej, niż wynika to z decyzji uwłaszczeniowej.

Wobec takiego stanu rzeczy SO miał wątpliwości, jak rozwiązać tę sprawę. Odrzucić wniosek rozgraniczeniowy, by ponownie wszcząć postępowania administracyjne, tym razem dla 3 nieruchomości? A może wezwać do udziału w sprawie w charakterze uczestników właścicieli wszystkich trzech działek?

W związku z tym SO zadał pytanie Sądowi Najwyższemu o następującej treści: „Czy w sprawie o rozgraniczenie sąd jest uprawniony do dokonania rozgraniczenia nieruchomości także innych niż objęte administracyjnym postępowaniem rozgraniczeniowym, jeżeli z postępowania dowodowego wynika, że granica prawna nieruchomości przebiega w taki sposób, że jej ustalenie wymaga korekty granic także innych nieruchomości – nieobjętym administracyjnym postępowaniem rozgraniczeniowym?” (sygn. sprawy III CZP 92/19).

Postanowienie SN w tej sprawie zapadło 9 października. Sąd wprawdzie odmówił podjęcia uchwały, ale – jak wynika z relacji „Rzeczpospolitej” – odniósł się do meritum sporu. W uzasadnieniu (które nie jest jeszcze dostępne na stronie internetowej SN) sędzia Katarzyna Tyczka-Rote wskazała, że podczas wykonywania rozgraniczenia zarówno w postępowaniu administracyjnym, jak i sądowym najpierw bada się granice własności nieruchomości, a dopiero później wytycza granice i stawia słupki – nie na odwrót. W postępowaniu sądowym, które jest decydujące, spór musi być badany kompleksowo. To zatem naturalne, że w trakcie jego rozstrzygania mogą pojawić się działki, których początkowo nie brano pod uwagę. Nie oznacza to jednak, że wówczas całą procedurę rozgraniczeniową należy powtarzać.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS