wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-14| Mapy, Prawo

Resort rozwoju: rozporządzenie o cyfrowych danych planistycznych będzie na czas

Już 31 października wchodzą w życie przepisy, które wprowadzają obowiązkową cyfrową formę aktów planowania przestrzennego. Szczegóły ma regulować rozporządzenie, które jednak wciąż nie zostało opublikowane.


Resort rozwoju: rozporządzenie o cyfrowych danych planistycznych będzie na czas

Źródłem tych zmian jest ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw, która nowelizuje m.in. ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wprowadza ona obowiązek tworzenia i aktualizowania cyfrowych zbiorów danych dla aktów planowania przestrzennego (a więc miejscowych i wojewódzkich planów zagospodarowania, a także ramowych i gminnych studiów uwarunkowań) w formie rastra z georeferencją wraz z metadanymi. Przepisy w tym zakresie wchodzą w życie 31 października, przy czym ustawa daje na utworzenie cyfrowych zbiorów APP czas do końca kwietnia 2022 roku.

Szczegóły dotyczące tworzenia tych zbiorów ma regulować rozporządzenie ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego, którego projekt opublikowano pod koniec czerwca br. Jak wynika ze strony Rządowego Centrum Legislacji, prace zatrzymały się na etapie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Czy Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zdąży z jego wydaniem do końca miesiąca?

W odpowiedzi na pytanie redakcji Geoforum.pl resort zapewnia, że przepisy zostaną opublikowane na czas, tak aby mogły wejść w życie 31 października. Obecnie projekt jest już na końcowym etapie prac. 5 października został skierowany do RCL w celu rozpatrzenia przez komisję prawniczą. Następnie rozporządzenie trafi do podpisu na biurko ministra.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
rozporządzenie na czas ? Wytyczne techniczne KE ds zagospodarowania przestrzennego miały byc testowane już w 2011 roku. Ponad 51 000 mpzp, można by było podać cyfryzacji, gdyby takie rozporządzenie było przyjęte w 2012 roku.Dałoby to tempo cyfryzacji planów mniej więcej 5100 mpzp /1 rok. W zeszłym roku (2019) było ok. 10-15 % mpzp w postaci cyfrowej, wektorowej - z georeferncją (ze współrzędnymi czy PUWG 1992 czy PUWG 2000 w konkretnej strefie). Tekst rozporządzenia wymagający tylko skanu i kalibracji planu oraz wektorowego konturu planu (bez obligatoryjnej cyfryzacji wydzieleń planu do postaci wektorowej) - jest już ANARCHNONIZMEM, markującym /udającym, że Ministerstwo cokolwiek robi. Góra, która urodziła pół myszy po 10 latach i 10 Ministerstwach.To, co z takich planów będzie można wyszukać ? Ze wogóle są ? To trochę mało. A o ponad 2 000 000 decyzji o warunkach zabudowy (wydanych w latach 2003-2019)- z lokalizacją poza granicami planów - to co - to nic ? W tym miejscu cytat ( "|h... d..a i kamieni kupa").
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
Też nie mogę się doczekać Żeby nie wpasowywać rastrów tylko pobrać dane z geoportalu
 4 
odpowiedz zgłoś
Konsultacje były w lipcu br Załączniki do projektu Rozporządzenia straszne, znów geoinformatycy postraszyli GMLelami i UMLeami. Planiści i gminy są już odpowiednio nastraszone (opracowanie planów stanie na 3-6 miesięcy), czyli czytaj staną się dojnymi krowami dla firm geoinformatycznych, a o to chodzi. A można było zapisać to po ludzku (jezykiem naturalnym), a później dać te krzaczki z UML itd. Będzie jak w geodezji, co 2 lata innych schemat aplikacyjny a GML dalej nie działa. Tylko, że to są samorządy, a nie starostowie, a oni potrafią się awanturować.
 3 
odpowiedz zgłoś
Czyli nie będzie konsultacji ?
odpowiedz zgłoś
odp: Czyli a co tam pan ma do powiedzenia ciekawego? Proszę pytać, w każdej postaci.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Czyli Jeśli ktoś położy gotowe schematy aplikacyjne na stół po zmianach z opiniowania to zobaczymy co tam jest. Na razie niektóre zmiany nie są zdefiniowane i nie za bardzo wiem jak miałoby to po uwzględnieniu uwag z opiniowania wyglądać.
zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS