wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-13| Geodezja, Prawo

Ułatwiony dostęp do archiwalnych instrukcji i wytycznych technicznych

Główny Urząd Geodezji i Kartografii rozpoczął publikację archiwalnych instrukcji i wytycznych technicznych.


Ułatwiony dostęp do archiwalnych instrukcji i wytycznych technicznych
Na razie dostępne są te, które obowiązywały na podstawie rozporządzenia z 24 marca 1999 r. w sprawie standardów technicznych dotyczących geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie.

Źródło: GUGiK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Obrońcom wiedzy zawartej w starych instrukcjach chciałbym uprzejmie przpomnieć, że w sferze technicznej, w geodezji zmieniło się praktycznie wszystko. Dokładności pomiaru, możliwość bezpośredniego pomiaru w odniesieniu do osnowy podstawowej, wyrównanie obserwacji metodą ścisłą, cały proces technologiczny cyfrowy łącznie z opracowaniem końcowym w formacie wektorowym... to jest to, co mi się kojarzy tak z marszu. Jeśli chodzi o procedury formalne to niestety, zarówno ustawa pgik, jak i rozporządzenia do niej, zmieniły zasady wykonywania prac. Stosowanie dawnych szablonów postępowania i wzorów dokumentów, chociaż być może prowadziłoby do uzyskania materiału o większej wartości merytorycznej, w odniesieniu do końcowej jakości opracowań, to byłoby najczęściej niezgodne z aktualnymi przepisami. Nie da się tak wprost przywrócić tego, co niektórym wydaje się lepsze, a czego przewaga wydaje mi się wątpliwa w kontekście jakości opracowań, z okresu obowiązywania tych instrukcji, które znajduje w zasobie. O obecnych lepiej już wcale nie mówmy.
 1 
odpowiedz zgłoś
degradacja zawodu kochani, smutek przepełnia me serce, jak wiele niezrozumiałego hejtu jest w przestrzeni publicznej. Czy musicie brać przykład z naszej władzy i na wszystkich szczuć. Instrukcje techniczne to kawał naszej historii i akurat to dobry ruch, że gugik taki materiał upublicznił. Jestem przekonany, że nie była to umowa na 1mln zł robiona przez pół roku, tylko małym sumptem zebrane i udostępnione materiały. I tak, to jest/będzie przydatne wbrew opinii niektórych z Państwa.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: degradacja zawodu Ma Pan rację. Dziś geodeta to operator urządzeń elektronicznych. Współrzędnych rzecz święta, a wyobraźni, sztuki i etyki coraz to mniej. Za szeroki dostęp do zawodu moim zdaniem.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: degradacja zawodu Pewnie! Dostęp do "zawodu" powinien być ograniczony tylko dla skończonych palantów i umysłowych niedorobów, uprawiających pospolite partactwo pod szyldem "wyobraźni i sztuki"...
 7 
 3 
zgłoś
odp: odp: degradacja zawodu do Pana gumiaka... chętnie bym się z Panem skonfrontowal w terenie i przy opracowaniu. Mam na myśli pracę z granicami. W Geodezji inżynieryjnej nie posiadam doświadczenia. Ale w tym co na co dzień wykonuje, wiem jedno, że jest potrzebna pokora, wytrwałość i niestety dużo czasu. Ps. A jesli Pan kogoś nie znasz z imienia i nazwiska i z jego umiejętności nie nazywaj niedorobem. Moja intencja nie było nikogo obrażać. Napisałem co czuje na podstawie mojej obserwacji prac współczesnych geodetow w konfrontacji z po miarami sprzed stu laty, kiedy to mierni czy nie posiadali takiego instrumentarium jak my a jego wyniki prac niejednokrotnie budzą mój respekt. Nie wspomnę o tak przyziemnych sprawach jak transport, odziez, wygodna łopatą, sprzęt do przecinki, albo możliwość zakupu butelki wody w pobliskim sklepie. Pozdro
 6 
zgłoś
odp: odp: degradacja zawodu Panie Ezy, Pan napisz UCZCIWIE - ta "pokora, wytrwałość i niestety dużo czasu", to DO CZEGO Panu niezbędne? Bo chyba akurat nie do celebrowania "respektu"...
 1 
zgłoś
odp: degradacja zawodu Panie gumiak...do tego by być skutecznym w od szukaniu znaków granicznych, do tego by być rzetelnym i uczciwym. By nie poddawać się i nie oszukiwać. Widzi Pan... kataster pruski, miedzywojenny kataster Polski ce#$%!!e to, że jeśli mierniczy określił na szkicu, czy zarysie że utrwalił punkt graniczny to tak jest, a dokładność miar z tych dokumentów w konfrontacji z wynikami pomiarow biezacych potrafią zwalić z nóg. Przy współczesnych opracowaniach to niejednokrotnie brak spójności miar z tym co w terenie i brak prawdy co do stabilizacji.
odpowiedz zgłoś
publikacja starych instrukcji Szacunek za to działanie dla GUGiK. Znalezienie niektórych starych instrukcji jest bardzo trudne. Proszę o odpowiedź tych co zrobili poprzednie wpisy jak dokonują wznowienia/wyznaczenia, jeżeli nie znają instrukcji i dozwolonych niezamknięć ciągów, linii pomiarowych, błędów dopuszczalnych itp...w oparciu o które wykonano szkic, który trzymają na biurku do obliczeń. A wznowienie/wyznaczenie to nasz chleb codzienny. Prawie w każdej pracy, w tym MDCP. Podziwiam możliwości Panów Inżynierów.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: publikacja starych instrukcji W sumie przydałyby się też instrukcje z zaborów bo i takie materiały się zdarzają.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: publikacja starych instrukcji ja bym tu nie szydził z instrukcji katastralnych. Z resztą pierwsze przepisy techniczne w naszym zawodzie, zdaje się, że stsnowily przekład z języka niemieckiego. Mam na mysli instr. kat. II. Poza tym bogata i rozsądna ich treść eliminowania wiele dylematów. Warto też spojrzeć na dokumentację pruska zarysy, rejestry ich zapisy, symbole. Wystarczyło szlifować te przepisy z duchem technologicznego postępu i rozwoju dziedzin związanych. Wytyczne G5 też nie były źle. Mam wrażenie, że w Polsce nie bazuje się na doswiadczeniu. Jebs do kosza i od nowa twór, jakby nie przemyślany w pełni.
 1 
 3 
zgłoś
dostęp do instrukcji i wytycznych technicznych Dla wiedzy szkolnej.
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: dostęp do instrukcji i wytycznych technicznych Tak geodezyjny kaszojadzie. W tych instrukcjach są same przydatne rzeczy, gotowe rozwiązania, święty graal polskiej geodezji. Ucz się z nich pilnie.
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
A to ciekawostka A po jasny gwint ? Publikacja dokumentów archiwalnych to chyba domena Archiwów Państwowych ? No to ciekawostka i coś czuje przez skórę, że spora niespodzianka jakaś nas czeka :)
 10 
 1 
odpowiedz zgłoś
Tylko po co ?
 12 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Tylko żeby powspominać młodość i powzdychać "kiedyś to były czasy"
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS