wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-09| GNSS, Teledetekcja

Prezes POLSA nagrodzony "Bursztynem" za współpracę międzynarodową

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski odebrał w Lublinie nagrodę Bursztyn Polskiej Gospodarki. Wyróżnienie 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego przyznano m.in. za sukcesy na arenie międzynarodowej w postaci podpisanych porozumień oraz skuteczne wykorzystanie środków UE.


Prezes POLSA nagrodzony "Bursztynem" za współpracę międzynarodową

Odbierając nagrodę, prezes przyznał, że choć Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest bardzo młodą instytucją, fakt, że zostaje wyróżniona w takim miejscu pokazuje, iż sektor kosmiczny zaczyna być bardzo istotny dla gospodarki.
– Na przestrzeni ostatniego roku nasz budżet udało się zwiększyć prawie czterokrotnie, w dużym stopniu przez to, że weszliśmy do ścisłej, europejskiej czołówki jeśli chodzi o wykorzystanie środków z unijnego programu Horyzont 2020 w obszarze kosmicznym. Również liczba projektów finansowanych ze środków UE, które prowadzimy, wzrosła ponad 5-krotnie – powiedział prezes Szaniawski w trakcie swojego wystąpienia.

Podkreślił, że aż 70% pozyskanych z Unii Europejskiej środków trafia do przemysłu. Nie w formie grantów, a kontraktów. Dzięki temu polskie firmy zyskują doświadczenie, pozwalające im konkurować na arenie międzynarodowej.
– Kupujemy usługi, kupujemy produkty, czasem gotowe, a czasem takie, które są dopiero rozwijane. Tak robią wszystkie rozwinięte agencje kosmiczne na świecie. Bardzo się cieszę, że i my już do tego dorośliśmy – mówił prezes Szaniawski.

W 2019 r. prezes POLSA podpisał porozumienia i umowy o współpracy m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), NASA i Dowództwem Strategicznym USA (USSTRATCOM). W ramach Polskiej Strategii Kosmicznej POLSA tworzy też Krajowy System Świadomości Sytuacyjnej w Przestrzeni Kosmicznej (Space Situational Awareness, SSA). Jego celem jest wzrost bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej oraz wzrost konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego. Chodzi tu o współpracę w zakresie śledzenia zarówno aktywnych, jak i nieczynnych satelitów, a także tzw. kosmicznych śmieci, których jest coraz więcej na orbicie Ziemi. Polskie firmy zaczęły się specjalizować w zbieraniu i analizowaniu tych danych, co przekłada się na nowe kontrakty oraz zlecenia.

W perspektywie długofalowej ciekawie prezentuje się również współpraca z NASA. – Jesteśmy w trakcie prac nad umową z tą agencją. Realizuje ona obecnie duży program Artemis, który dotyczy przesunięcia obszaru ziemskiej aktywności w okolice Księżyca – powiedział prezes Szaniawski. W trakcie wystąpienia mówił również o umowie z dowództwem strategicznym USA, w ramach której Polska i USA wymieniają się danymi dotyczącymi obserwacji kosmosu z wykorzystaniem umieszczonych na Ziemi czujników. – I tu rzeczywiście Polska jest świetnym partnerem dla każdego, przede wszystkim dla naszych kooperantów w Europie. Ta infrastruktura, którą już mamy jako kraj, czy w posiadaniu prywatnych firm, czy jednostek naukowych, ze względu na swoją nowoczesność i lokalizację geograficzną, już dostarcza bardzo wartościowych danych – mówił prezes Szaniawski.

Nagrody Bursztyn Polskiej Gospodarki przyznano 5 października podczas 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, firmom lub instytucjom za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i za granicą.

Źródło: POLSA


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS