Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-09| GNSS, Teledetekcja

Prezes POLSA nagrodzony "Bursztynem" za współpracę międzynarodową

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski odebrał w Lublinie nagrodę Bursztyn Polskiej Gospodarki. Wyróżnienie 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego przyznano m.in. za sukcesy na arenie międzynarodowej w postaci podpisanych porozumień oraz skuteczne wykorzystanie środków UE.


Prezes POLSA nagrodzony "Bursztynem" za współpracę międzynarodową

Odbierając nagrodę, prezes przyznał, że choć Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest bardzo młodą instytucją, fakt, że zostaje wyróżniona w takim miejscu pokazuje, iż sektor kosmiczny zaczyna być bardzo istotny dla gospodarki.
– Na przestrzeni ostatniego roku nasz budżet udało się zwiększyć prawie czterokrotnie, w dużym stopniu przez to, że weszliśmy do ścisłej, europejskiej czołówki jeśli chodzi o wykorzystanie środków z unijnego programu Horyzont 2020 w obszarze kosmicznym. Również liczba projektów finansowanych ze środków UE, które prowadzimy, wzrosła ponad 5-krotnie – powiedział prezes Szaniawski w trakcie swojego wystąpienia.

Podkreślił, że aż 70% pozyskanych z Unii Europejskiej środków trafia do przemysłu. Nie w formie grantów, a kontraktów. Dzięki temu polskie firmy zyskują doświadczenie, pozwalające im konkurować na arenie międzynarodowej.
– Kupujemy usługi, kupujemy produkty, czasem gotowe, a czasem takie, które są dopiero rozwijane. Tak robią wszystkie rozwinięte agencje kosmiczne na świecie. Bardzo się cieszę, że i my już do tego dorośliśmy – mówił prezes Szaniawski.

W 2019 r. prezes POLSA podpisał porozumienia i umowy o współpracy m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), NASA i Dowództwem Strategicznym USA (USSTRATCOM). W ramach Polskiej Strategii Kosmicznej POLSA tworzy też Krajowy System Świadomości Sytuacyjnej w Przestrzeni Kosmicznej (Space Situational Awareness, SSA). Jego celem jest wzrost bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej oraz wzrost konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego. Chodzi tu o współpracę w zakresie śledzenia zarówno aktywnych, jak i nieczynnych satelitów, a także tzw. kosmicznych śmieci, których jest coraz więcej na orbicie Ziemi. Polskie firmy zaczęły się specjalizować w zbieraniu i analizowaniu tych danych, co przekłada się na nowe kontrakty oraz zlecenia.

W perspektywie długofalowej ciekawie prezentuje się również współpraca z NASA. – Jesteśmy w trakcie prac nad umową z tą agencją. Realizuje ona obecnie duży program Artemis, który dotyczy przesunięcia obszaru ziemskiej aktywności w okolice Księżyca – powiedział prezes Szaniawski. W trakcie wystąpienia mówił również o umowie z dowództwem strategicznym USA, w ramach której Polska i USA wymieniają się danymi dotyczącymi obserwacji kosmosu z wykorzystaniem umieszczonych na Ziemi czujników. – I tu rzeczywiście Polska jest świetnym partnerem dla każdego, przede wszystkim dla naszych kooperantów w Europie. Ta infrastruktura, którą już mamy jako kraj, czy w posiadaniu prywatnych firm, czy jednostek naukowych, ze względu na swoją nowoczesność i lokalizację geograficzną, już dostarcza bardzo wartościowych danych – mówił prezes Szaniawski.

Nagrody Bursztyn Polskiej Gospodarki przyznano 5 października podczas 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, firmom lub instytucjom za szczególne działania w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i za granicą.

Źródło: POLSA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS