|2020-10-07|
GIS
Inwentaryzacja powykonawcza na terenach zamkniętych w świetle nowych przepisów
Czy zgodnie ze znowelizowanym Prawem geodezyjnym i kartograficznym inwentaryzacja powykonawcza realizowana na terenach zamkniętych podlega obowiązkowemu zgłoszeniu staroście?
Z takim pytaniem zwróciła się do nas czytelniczka. Jak wyjaśnia, po ostatnich zmianach przepisów, by formalnie zakończyć prace budowlane i uzyskać pozwolenie na użytkowanie, inwestor musi przedstawić mapę z inwentaryzacji powykonawczej. Wcześniej jednak praca geodezyjna, w wyniku której powstała ta mapa, musi zostać pozytywnie zweryfikowana przez starostę. Powinna to potwierdzać urzędowa klauzula lub oświadczenie geodety o pozytywnym wyniku weryfikacji.
W ocenie naszej czytelniczki te nowe wymogi znacząco wydłużyły czas uzyskania zarówno pozwolenia na użytkowanie, jak i możliwości zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych. W jej ocenie problem jest szczególnie dotkliwy w przypadku terenów zamkniętych i kolejowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (KODGiK), gdzie terminy przyjęcia do zasobu „wydłużają się w nieskończoność”.
Tu pojawiają się jednak wątpliwości interpretacyjne. Bo czy w przypadku uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu znajdującego się na terenie zamkniętym również należy przedstawić mapę z inwentaryzacji z urzędową klauzulą lub oświadczeniem geodety? Zdaniem naszej czytelniczki – nie trzeba. Jednak w praktyce część urzędów nadzoru budowlanego wychodzi z założenia, że te same regulacje obowiązują zarówno na terenach zamkniętych, jak i otwartych.
Czytelniczka zwróciła się zatem ze swoimi wątpliwościami do GUGiK. W odpowiedzi Urząd wyjaśnił, że „obowiązek dokonania zgłoszenia prac oraz przekazania wyników zgłoszonych prac geodezyjnych do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej nie obejmuje prac geodezyjnych dotyczących terenów zamkniętych, jeżeli przedmiotem tych prac nie są obiekty objęte ewidencją gruntów i budynków. W związku z tym, jeżeli inwentaryzacja powykonawcza nie obejmuje swoim zakresem obiektów będących treścią bazy danych ewidencji gruntów i budynków, nie ma obowiązku dokonania zgłoszenia takiej pracy, ani przekazania jej wyników do PZGiK. W przeciwnym przypadku należy zgłosić taką pracę do miejscowego rzeczowo Starosty”.
GUGiK podkreśla ponadto, że wbrew temu, co twierdzi czytelniczka, ostatnia nowelizacja Pgik powinna przyspieszyć proces inwestycyjny. Służy temu m.in. możliwość składania przez geodetę oświadczenia o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji, które jest równoważne z urzędową klauzulą.
JK
|