wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-07| GIS

Inwentaryzacja powykonawcza na terenach zamkniętych w świetle nowych przepisów

Czy zgodnie ze znowelizowanym Prawem geodezyjnym i kartograficznym inwentaryzacja powykonawcza realizowana na terenach zamkniętych podlega obowiązkowemu zgłoszeniu staroście?


Inwentaryzacja powykonawcza na terenach zamkniętych w świetle nowych przepisów

Z takim pytaniem zwróciła się do nas czytelniczka. Jak wyjaśnia, po ostatnich zmianach przepisów, by formalnie zakończyć prace budowlane i uzyskać pozwolenie na użytkowanie, inwestor musi przedstawić mapę z inwentaryzacji powykonawczej. Wcześniej jednak praca geodezyjna, w wyniku której powstała ta mapa, musi zostać pozytywnie zweryfikowana przez starostę. Powinna to potwierdzać urzędowa klauzula lub oświadczenie geodety o pozytywnym wyniku weryfikacji.

W ocenie naszej czytelniczki te nowe wymogi znacząco wydłużyły czas uzyskania zarówno pozwolenia na użytkowanie, jak i możliwości zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych. W jej ocenie problem jest szczególnie dotkliwy w przypadku terenów zamkniętych i kolejowych ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (KODGiK), gdzie terminy przyjęcia do zasobu „wydłużają się w nieskończoność”.

Tu pojawiają się jednak wątpliwości interpretacyjne. Bo czy w przypadku uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu znajdującego się na terenie zamkniętym również należy przedstawić mapę z inwentaryzacji z urzędową klauzulą lub oświadczeniem geodety? Zdaniem naszej czytelniczki – nie trzeba. Jednak w praktyce część urzędów nadzoru budowlanego wychodzi z założenia, że te same regulacje obowiązują zarówno na terenach zamkniętych, jak i otwartych.

Czytelniczka zwróciła się zatem ze swoimi wątpliwościami do GUGiK. W odpowiedzi Urząd wyjaśnił, że „obowiązek dokonania zgłoszenia prac oraz przekazania wyników zgłoszonych prac geodezyjnych do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej nie obejmuje prac geodezyjnych dotyczących terenów zamkniętych, jeżeli przedmiotem tych prac nie są obiekty objęte ewidencją gruntów i budynków. W związku z tym, jeżeli inwentaryzacja powykonawcza nie obejmuje swoim zakresem obiektów będących treścią bazy danych ewidencji gruntów i budynków, nie ma obowiązku dokonania zgłoszenia takiej pracy, ani przekazania jej wyników do PZGiK. W przeciwnym przypadku należy zgłosić taką pracę do miejscowego rzeczowo Starosty”.

GUGiK podkreśla ponadto, że wbrew temu, co twierdzi czytelniczka, ostatnia nowelizacja Pgik powinna przyspieszyć proces inwestycyjny. Służy temu m.in. możliwość składania przez geodetę oświadczenia o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji, które jest równoważne z urzędową klauzulą.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Wydajnosc pracy Przez takie niby male uwarunkowania prawne, Geodeta jak i inwestor traca czas. A jak wiadomo czas to pieniadz. Po co zglaszac? Po co weryfikowac prace geodety? Przeciez geodeta bierze za nia odpowiedzialnosc. Tak czy nie?///Pracuje za granica. Tu nie ma zadnego urzadu posredniczacego w pracy geodety. Wystepoje tylko relacja geodeta-klient. Pomiar, opracowanie wynikow i dostarczenie klientowi gotowych danych. Wszystko mozna zrobic tego samego dnia. Nie trudno zauwazyc ile taki geodeta (w takich realiach) jest wydajniejszy ile wiecej pracy wykona w skali roku i ile wiecej zarobi. Stac go potem na lepsze instrumentarium i przez to staje sie jeszcze bardziej wydajny. itd.
 1 
 13 
odpowiedz zgłoś
odp: Wydajnosc pracy Mam znajomego w Norwegii. Projektanci w Norwegii maja już dość map geodezyjnych niskiej jakości i fuszerek geodezyjnych. Zamierzają powołać urząd weryfikujący prace geodezyjne. To dobitne świadczy że nasz model geodezji jest właściwy.
 13 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Wydajnosc pracy :-) Bardzo ciekawe to co napisales. Pracuje w Oslo i myslalem, ze jestem na biezaco. Mysle, ze predzej taki projektant przestanie wspolpracowac z taka firma i wybierze konkurencje. Kto zamierza powolac ten urzad gedeci czy projektanci? Bede wdzieczy jesli podasz mi link albo inne zrodlo potwierdzajace to co napisales. Czym zajmuje sie Twoj znajomy?
 2 
 9 
zgłoś
odp: odp: Wydajnosc pracy Nadmieniajac, to akurat reprezentuje glownego inwestora i zajmuje sie kontrola podwykonawcow, geodetow i prac geodezyjnych. To geodeci sprawdzaja geodetow a nie urzedy. firma geodezyjna VS firma geodezyjna
 1 
 6 
zgłoś
odp: odp: Wydajnosc pracy Widocznie Panowie za dużo polskich geodetów tam zjechało i zaczęło się robienie partactw.
zgłoś
odp: odp: Wydajnosc pracy Norwegia przekazała już Polsce olbrzymie ilości pieniędzy pomocowych w ramach tzw. Funduszy Norweskich. Może pora odwdzięczyć się eksportem naszych weryfikatorów. Proponuję żeby do wyjazdu zgłaszać szczególnie"zasłużonych", tak aby szybko przekonali Norwegów do pełnej akceptacji naszych rewelacyjnych rozwiązań w zakresie geodezji. :-D.
 8 
zgłoś
@ Choć cala ta sprawa wprowadzenia nowa ustawa modelu bialoruskiego bulwersuje to jednak apeluje o spokój. Moim zdaniem tylko europejskie (niemieckie) organy ścigania mogą zaprowadzić ład w naszym kraju. Bałagan jest taki że najpewniej wkrótce się to wydarzy.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
Po prostu Gombrowicz. Powinna przyspieszać, a jednak nie przyśpiesza. Bo w administracji, każda zmiana przepisów spowalnia działanie, którego trzeba się nauczyć niemal od nowa. I nic tu intencje GGK nie pomogą. Mało tego, nie ma gwarancji, że kiedykolwiek przyśpieszą. Bo postawienie pieczątek i ich opisanie na trzech - czterech arkuszach to tylko 5-7 minut, a problemem jest WERYFIKACJA. Także Panie GGK, może jak już administracja oswoi się z nowym pgik i nowymi standardami oraz z "ustaloną linią orzeczniczą WSA i NSA" to proces zostanie przyśpieszony o 5 do 7 minut. Była tego warta ta cała hucpa ze zmianą pgik i standardów ?
 3 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: Po prostu Gombrowicz. Było warto, bo przyśpieszono system wplacania opłat, teraz wszystko płacimy z góry a nie jakpoprzednio, 40% przy zgłoszeniu i 6o% dopiero przy uwierzytelnieniu. A wcześniej jeszcze było tak, że placiliśmy 100% dopiero przy odbiorze map z klauzulami. Jest widoczny postęp, sukces. Tylko jaki krok będzie następny, przymusowy abonament roczny, jak i to służba przeje? A co do map powykonawczych to ich klauzulowanie i uwierzytelnianie nie było wprost wymagane rozporządzeniem, przekazanie mapy kierownikowi i przekazanie danych do aktualizacji egb i mz to były 2 osobne czynności, w takiej właśnie kolejności ustawione, przynajmniej w teorii.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS