Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-02| GIS, Mapy, Instytucje

Powstała solarna mapa Poznania

Gdzie w stolicy Wielkopolski warto zainstalować panele fotowoltaiczne? Odpowiedzi na to pytanie dostarczy solarna mapa Poznania, którą udostępniono w systemie informacji przestrzennej miasta.


Powstała solarna mapa Poznania
Powstała solarna mapa Poznania
Powstała solarna mapa Poznania
Powstała solarna mapa Poznania <br />
fot. Urząd Miasta Poznania
fot. Urząd Miasta Poznania

Narzędzie powstało we współpracy Miejskiego Energetyka, Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ i Politechniki Poznańskiej. Mapa solarna pozwala sprawdzić powierzchnię dachu i ilość energii słonecznej, która pada na niego w ciągu roku. Dzięki temu można oszacować opłacalność instalacji paneli fotowoltaicznych.

Metodologia obliczeń

Jak informuje Urząd Miasta Poznania, dane wykorzystane do stworzenia mapy uzyskano przy użyciu technologii skaningu laserowego. Na tej podstawie wygenerowano obraz rastrowy, czyli siatkę pikseli, o rozdzielczości 1 metra. W algorytmie uwzględniono zmiany nasłonecznienia na dachach budynków wynikające z naturalnego ukształtowania terenu oraz sąsiadującej roślinności i zabudowań. W przeprowadzonych obliczeniach wzięto pod uwagę również rzeczywiste warunki pogodowe występujące na terenie Poznania i pozorną wędrówkę Słońca po nieboskłonie.

Po określeniu teoretycznej wielkości promieniowania słonecznego na zebrane dane zostały nałożone ograniczenia. Wykluczyły one np. fragmenty dachu, na których z powodów technicznych bądź ekonomicznych montaż paneli fotowoltaicznych jest nieuzasadniony. Ostatecznie każdą połać dachu przypisano do jednej z dziesięciu kategorii potencjału energetycznego.

Prezentacja wyników w SIP

Wynik obliczeń został opublikowany w portalu 2D oraz 3D w następujących postaciach:
• mapy potencjału solarnego w wersji rastra z oznaczeniem obszarów o różnym potencjale solarnym w ramach siatki 1 x 1 m (fot. 2);
• mapy potencjału solarnego w postaci modeli budynków sklasyfikowanych pod względem wielkości średniego potencjału (fot. 3);
• mapy potencjału solarnego obliczonego dla każdej z połaci dachowej modelu budynku z bazy danych 3D Poznania (fot. 4).

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS