|2020-10-02|
Geodezja, Edukacja, Ludzie
Prof. Alina Maciejewska odznaczona przez prezydenta
Podczas wczorajszej (1 października) uroczystości inaugurującej rok akademicki 2020/2021 na Politechnice Warszawskiej prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe pracownikom uczelni. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski została wyróżniona między innymi prof. Alina Maciejewska, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii w latach 2012-2020.
fot. KPRP
|
|
fot. KPRP
|
|
|
|
|
Prof. Alina Maciejewska, mimo że nie jest z wykształcenia geodetką, podczas pełnienia funkcji dziekana mocno angażowała się w sprawy geodezji i kartografii. Warto wspomnieć, że była przewodniczącą Konwentu Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych oraz przewodniczącą Rady Klastra GeoPoli. Na WGiK była z kolei inicjatorką utworzenia kierunku studiów gospodarka przestrzenna (2004), a za jej pierwszej kadencji jako dziekana doszło do uruchomienia trzeciego kierunku kształcenia na studiach inżynierskich – geoinformatyki (2015). W ubiegłym roku została również powołana w skład Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej.
Alina Maciejewska jest absolwentką Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego (1976 r.). Bezpośrednio po studiach podjęła pracę w Instytucie Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach. Specjalizowała się w badaniach biologiczno-chemicznych gleb, wód i roślin. Od 1980 r. pracuje na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej kolejno na stanowiskach: naukowo-technicznym, adiunkta, profesora nadzwyczajnego, a od września 2007 r. – profesora zwyczajnego.
Stopień doktora z zakresu gleboznawstwa uzyskała w 1985 r. na Wydziale Geodezji i Urządzeń Rolnych Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), a stopień doktora habilitowanego z zakresu degradacji i rekultywacji gruntów – w 1994 r. na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa tej samej uczelni (temat rozprawy habilitacyjnej: „Badanie właściwości i żyzności gleby piaszczystej po zastosowaniu niekonwencjonalnego nawozu otrzymanego z węgla brunatnego”). Tytuł naukowy profesora otrzymała w 2000 r.
W latach 2005-12 kierowała Zakładem Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów, doprowadzając do jego przekształcenia w 2009 r. w Katedrę Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym. Jest autorką ponad 200 artykułów naukowych, w tym 62 pozycji w czasopismach międzynarodowych. Ponadto opublikowała 2 podręczniki i 7 monografii. Była wielokrotnie wyróżniona nagrodą rektora Politechniki Warszawskiej, a także odznaczona złotym Krzyżem Zasługi (2001) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2008).
Badania naukowe prowadzone przez prof. Alinę Maciejewską obecnie koncentrują się na zagadnieniach dotyczących analizy uwarunkowań środowiskowych dla potrzeb planowania i zagospodarowania przestrzennego.
To była wyjątkowa inauguracja, co podkreślał podczas swojego wystąpienia prof. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej. Ze względu na pandemię COVID-19 uczelnia była zmuszona znacząco ograniczyć liczbę osób biorących udział w uroczystości. Była to też pierwsza inauguracja w nowej kadencji władz PW, a rektor i prorektorzy pełnią swoje funkcje po raz pierwszy.
AW
|