Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-10-01| GIS, Mapy

GeoTIFF, markery i wektory MPZP w serwisach e-mapa.net

Portale mapowe działające w technologii e-mapa.net firmy Geo-System wzbogacono o nową opcję eksportu, rozbudowane funkcje tworzenia markerów powierzchniowych, a także pobieranie warstw wektorowych z MPZP.


GeoTIFF, markery i wektory MPZP w serwisach e-mapa.net <br />
Eksport mapy do pliku GeoTIFF
Eksport mapy do pliku GeoTIFF
GeoTIFF, markery i wektory MPZP w serwisach e-mapa.net <br />
Tworzenie markerów multipoligonowych z bloku
Tworzenie markerów multipoligonowych z bloku
GeoTIFF, markery i wektory MPZP w serwisach e-mapa.net <br />
Tworzenie obiektów multipoligonowych
Tworzenie obiektów multipoligonowych
GeoTIFF, markery i wektory MPZP w serwisach e-mapa.net <br />
Tworzenie buforów
Tworzenie buforów

Eksport do GeoTIFF

Po zmianach wydruk z mapy można zapisać już nie tylko do formatu PDF, ale także jako raster GeoTIFF. Plik ten będzie zawierać wszystkie elementy, które widoczne były na podkładzie mapowym w chwili jego generowania. Ma on również nadaną georeferencję, dzięki czemu bez konieczności kalibracji można go otworzyć w wielu popularnych aplikacjach GIS-owych, np. QGIS.

Markery powierzchniowe

Jeśli chodzi o narzędzia do tworzenia markerów, pierwszą nowością jest tworzenie markerów multipoligonowych z bloku. W celu jego wygenerowania należy wybrać ikonę „Selekcja wielu obiektów” z menu narzędzi nad mapą. Następnie trzeba dodać obiekty do bloku przy użyciu kursora myszy, przejść do narzędzia „Marker powierzchniowy” i wybrać opcję „Twórz z bloku”. Za pomocą tego narzędzia możliwe jest utworzenie markera składającego się z kilku obiektów powierzchniowych.

Kolejną zmianą jest możliwość dodawania do istniejącego poligonu obiektów z bloku, dzięki czemu możliwe jest tworzenie obiektów multipoligonowych. Do stworzonego obszaru można dodać kolejny, korzystając z opcji „więcej...” w pasku narzędzi tworzonego markera, po czym trzeba wybrać opcję „dodaj z bloku” (należy uprzednio dodać obiekty do bloku). W efekcie zostanie stworzony marker, który jest sumą obszaru narysowanego oraz dodanego z bloku.

Ostatnią modyfikacją jest pojawienie się funkcji tworzenia markera powierzchniowego będącego buforem od pojedynczego punktu. Aby utworzyć taki obszar, należy wybrać narzędzie „Marker”, następnie w oknie „Markera powierzchniowego” trzeba wybrać opcję „Utwórz przez wskazanie punktów”. W dalszej kolejności w pasku narzędzi należy wybrać „więcej...” po czym „okrąg”. W dodatkowym okienku wpisujemy poszerzenie od wskazanego punktu na mapie, po czym lewym przyciskiem myszy należy kliknąć na wybrane miejsce. W rezultacie na mapę zostanie naniesiony odpowiedni poligon.

Pobieranie wektorów planów zagospodarowania

Nowością jest również możliwość pobierania zbiorów dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obowiązujących na terenie danej gminy w formacie SHP. Warunkiem dostępności tych danych jest posiadanie przez gminę planów w postaci wektorowej w technologii iGeoPlan. W celu pobrania tych danych należy najechać kursorem na warstwę „Plany miejscowe” i kliknąć na ikonę koła zębatego. Następnie z menu kontekstowego należy wybrać opcję „Pobierz zbiór”. W rezultacie na dysk komputera zostanie pobrana paczka z danymi, które można otworzyć można w dowolnych programach geodezyjnych lub geoinformacyjnych obsługujących format Shapefile (np. QGIS).

Wyświetlanie legendy z WMS-a

Ostatnią z październikowych nowości jest możliwość podglądu legendy dla poszczególnych warstw dostępnych w portalach e-mapa.net z wykorzystaniem funkcji GetLegendGraphic (dostępnej w większości usług sieciowych WMS). W celu wygenerowana legendy w oknie informacyjnym należy kliknąć ikonkę legendy (obok drukarki). Alternatywnie legenda jest dostępna również z panelu warstw, gdzie należy najechać na konkretną warstwę oraz kliknąć koło zębate, po czym wybrać opcję „Pokaż legendę”.

Statystyki odwiedzin

Z wymienionych wyżej funkcji można korzystać zarówno w lokalnych serwisach działających w technologii e-mapa.net (linki do nich są dostępne na warstwie „Portale Mapowe” w rządowym Geoportalu), jak i w Geoportalu Otwartych Danych Przestrzennych (polska.e-mapa.net).

Jak wynika z najnowszych statystyk publikowanych w serwisie Widok.gov.pl, we wrześniu GODP uzyskał blisko 200 tys. użytkowników – to drugi najlepszy wynik w historii portalu. Z kolei wszystkie urzędowe portale w technologii e-mapa.net odwiedziło 325 tys. użytkowników.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama