|2020-10-01|
Geodezja, Prawo, Kataster
Rząd proponuje kolejną nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jego głównym celem jest usprawnienie mechanizmów gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, w tym nadzoru nad tymi działaniami.
Powrót do sprawdzonych rozwiązań
Jak napisano w uzasadnieniu, rozwiązania zaproponowane w projekcie wpisują się w zgłaszane przez wojewodów postulaty dotyczące wprowadzenia instrumentów umożliwiających im sprawne i rzetelne wykonywanie kontroli nad gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa przez starostów. Jednocześnie zmiany te mają na celu zracjonalizowanie zasad gospodarowania tymi nieruchomościami oraz rozwiązanie problemów, które pojawiły się od czasu reformy zarządzania mieniem państwowym z grudnia 2016 roku.
Projekt zakłada między innymi powrót do niektórych sprawdzonych w praktyce rozwiązań prawnych sprzed reformą. Należy do nich m.in. sporządzanie przez starostów planów wykorzystania zasobu zatwierdzanych przez wojewodów. Powiaty sporządzały je na okres 3 i zawierały one informacje np. o powierzchni nieruchomości SP, prognozy ich udostępniania i zbywania, a także dane o kosztach i dochodach z tego tytułu.
Projekt przewiduje ponadto uchylenie regulacji nakładających na ministra ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa obowiązek sporządzenia dokumentu „Polityka Gospodarowania Nieruchomościami Skarbu Państwa”. Jak argumentują autorzy przepisów, w obowiązującym stanie prawnym nie ma żadnych racjonalnych argumentów przemawiających za tworzeniem takiego opracowania na poziomie centralnym.
ZSIN będzie lepszy
Z punktu widzenia geodezji warto zwrócić uwagę na zmianę brzmienia art. 60. Znosi ona obowiązek prowadzenia przez ministra ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa ewidencji nieruchomości Skarbu Państwa. Jak czytamy w uzasadnieniu, w toku prac nad tym rejestrem minister ustalił, że organy gospodarujące nieruchomościami SP (w szczególności starostowie) prowadzą ewidencje w różnych systemach informatycznych (lub nawet bez nich), a ich powiązanie byłoby bardzo utrudnione i kosztowne. Rząd doszedł ponadto do wniosku, że tworzenie takiej bazy w sytuacji, gdy główny geodeta kraju pracuje nad Zintegrowanym systemem informacji o nieruchomościach (ZSIN) byłoby nieracjonalne i rodziłoby zbędne koszty budżetowe. „Korzystanie z elementów ZSIN i danych posiadanych przez GGK oraz inne służby geodezyjne i kartograficzne umożliwi ministrowi szybsze i bardziej efektywne pozyskiwanie i celowe wykorzystywanie informacji o nieruchomościach” – czytamy w uzasadnieniu.
Nowelizacja ma wejść 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Projekt ustawy
JK
|