wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-01| Geodezja, Prawo, Kataster

Rząd proponuje kolejną nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jego głównym celem jest usprawnienie mechanizmów gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, w tym nadzoru nad tymi działaniami.


Rząd proponuje kolejną nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami

Powrót do sprawdzonych rozwiązań

Jak napisano w uzasadnieniu, rozwiązania zaproponowane w projekcie wpisują się w zgłaszane przez wojewodów postulaty dotyczące wprowadzenia instrumentów umożliwiających im sprawne i rzetelne wykonywanie kontroli nad gospodarowaniem nieruchomościami Skarbu Państwa przez starostów. Jednocześnie zmiany te mają na celu zracjonalizowanie zasad gospodarowania tymi nieruchomościami oraz rozwiązanie problemów, które pojawiły się od czasu reformy zarządzania mieniem państwowym z grudnia 2016 roku.

Projekt zakłada między innymi powrót do niektórych sprawdzonych w praktyce rozwiązań prawnych sprzed reformą. Należy do nich m.in. sporządzanie przez starostów planów wykorzystania zasobu zatwierdzanych przez wojewodów. Powiaty sporządzały je na okres 3 i zawierały one informacje np. o powierzchni nieruchomości SP, prognozy ich udostępniania i zbywania, a także dane o kosztach i dochodach z tego tytułu.

Projekt przewiduje ponadto uchylenie regulacji nakładających na ministra ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa obowiązek sporządzenia dokumentu „Polityka Gospodarowania Nieruchomościami Skarbu Państwa”. Jak argumentują autorzy przepisów, w obowiązującym stanie prawnym nie ma żadnych racjonalnych argumentów przemawiających za tworzeniem takiego opracowania na poziomie centralnym.

ZSIN będzie lepszy

Z punktu widzenia geodezji warto zwrócić uwagę na zmianę brzmienia art. 60. Znosi ona obowiązek prowadzenia przez ministra ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa ewidencji nieruchomości Skarbu Państwa. Jak czytamy w uzasadnieniu, w toku prac nad tym rejestrem minister ustalił, że organy gospodarujące nieruchomościami SP (w szczególności starostowie) prowadzą ewidencje w różnych systemach informatycznych (lub nawet bez nich), a ich powiązanie byłoby bardzo utrudnione i kosztowne. Rząd doszedł ponadto do wniosku, że tworzenie takiej bazy w sytuacji, gdy główny geodeta kraju pracuje nad Zintegrowanym systemem informacji o nieruchomościach (ZSIN) byłoby nieracjonalne i rodziłoby zbędne koszty budżetowe. „Korzystanie z elementów ZSIN i danych posiadanych przez GGK oraz inne służby geodezyjne i kartograficzne umożliwi ministrowi szybsze i bardziej efektywne pozyskiwanie i celowe wykorzystywanie informacji o nieruchomościach” – czytamy w uzasadnieniu.

Nowelizacja ma wejść 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Projekt ustawy

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS