Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-28| GIS

Sztuczna inteligencja pozwoli sprawniej zarządzać stołeczną infrastrukturą przesyłową

Firmy Globema i innogy Stoen Operator podjęły współpracę przy realizacji projektu badawczo-rozwojowego pod nazwą GlobIQ. Jego celem jest rozpoznanie możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) w tym uczenia maszynowego (ML) w procesach pozyskiwania danych z materiałów źródłowych.


Sztuczna inteligencja pozwoli sprawniej zarządzać stołeczną infrastrukturą przesyłową <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

Projekt koncentruje się przede wszystkim na usprawnieniu procesów obsługi dokumentów w Dziale Nieruchomości oraz Dziale Dokumentacji Sieci firmy innogy. Testowaniu podlegają możliwości poprawy wydajności w wyniku:

  • zmniejszenia nakładów pracy związanych z archiwizacją dokumentów prawnych dotyczących nieruchomości;
  • skrócenia czasu pracy przeznaczanego na wprowadzanie i aktualizację danych o sieci w systemie GIS na postawie dokumentacji sieci;
  • ograniczenia zaangażowania pracowników jedynie do analizy wyjątkowych przypadków;
  • zwiększenia ilości dokumentacji przechowywanej i udostępnianej w postaci cyfrowej;
  • przypisania przestrzennych lokalizacji do zakresu tytułów prawnych do nieruchomości oraz dokumentacji technicznej obiektów i urządzeń;
  • powiązania dokumentów z nieruchomościami i obiektami systemu GIS.

Powyższe czynności realizowane są przez prototyp narzędzia opracowany przez Globemę. Jak wyjaśnia spółka, wykorzystuje on automatyczne rozpoznawanie obrazów oraz ich interpretację połączone z analizą tekstów. Budowane modele pracują z wykorzystaniem rzeczywistych danych udostępnianych przez innogy Stoen Operator. Poszczególne procesy są starannie weryfikowane, dzięki czemu zwiększa się ich automatyzacja – zarówno podczas pozyskiwania danych atrybutowych i przestrzennych z dokumentacji papierowej i cyfrowej, jak i ich wprowadzania do systemów IT.

Ocena tempa realizacji poszczególnych procesów również będzie prowadzona na bazie danych rzeczywistych innogy. Oszacowane zostaną także zyski oraz koszty związane z wprowadzeniem rozwiązań usprawniających realizację badanych procesów. Uzyskane wyniki, z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych, będą podstawą decyzji o dalszej współpracy stron i budowie docelowego narzędzia przeznaczonego do zastosowania produkcyjnego.

Testowany prototyp był już wcześniej sprawdzany w terenie przy inwentaryzacji sieci energetycznej niskiego napięcia. Uzyskane rezultaty trafności rozpoznawania obiektów i urządzeń w sprzyjających warunkach sięgały nawet 90%. Jak podkreśla Globema, pozwala to optymistycznie myśleć o zastosowaniu narzędzia w rozwiązaniach komercyjnych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS