Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-24| Geodezja, Prawo, Kataster

GGK popiera petycję ws. szerszego dostępu do wypisów z EGiB

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski poparł i przekazał minister rozwoju petycję ws. udostępniania danych ewidencji gruntów i budynków zawierających dane podmiotowe.


GGK popiera petycję ws. szerszego dostępu do wypisów z EGiB

Inicjatorem petycji jest geodeta powiatowy ze Świdnicy Paweł Kaśków – podpisało się pod nią 21 geodetów powiatowych i kierowników ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej z Dolnego Śląska. Postulują oni zmianę art. 24 ust. 5 Prawa geodezyjnego i kartograficznego w zakresie udostępniania danych EGiB zawierających dane podmiotowe. „Na mocy powołanego artykułu dane wszystkich podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, podlegają ochronie prawnej. Przedmiotowa ochrona ma charakter rozszerzający w stosunku do ustawy o ochronie danych osobowych, gdzie ochronie podlegają wyłącznie dane osobowe” – czytamy w petycji.

W ocenie autorów petycji tak skonstruowany przepis wydaje się nadmiernie rozszerzony, szczególnie w odniesieniu do podmiotów publicznych, których dane są jawne. „Skutkiem takiej regulacji np. osoby ulegające wypadkom na drogach publicznych są pozbawione możliwości uzyskania wypisu z rejestru gruntów z informacją o właścicielu i zarządcy drogi publicznej. Ponadto starosta (…) jest pozbawiony ewentualnego dochodu ze sprzedaży takiej informacji” – podkreślają przedstawiciele dolnośląskiej służby geodezyjnej.

Do petycji pozytywnie odniósł się główny geodeta kraju, przekazując ją do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. „Oprócz argumentów podanych w petycji, wskazać należy, iż poszerzenie reżimu także dla danych nieosobowych, dotyczących przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego lub innych podmiotów publicznych, jest ograniczeniem dostępu do informacji mających znaczenie na rynku inwestycyjnym” – pisze Waldemar Izdebski. Równocześnie proponuje, by przywrócić poprzednie brzmienie kwestionowanego przepisu, tj. „Starosta udostępnia dane ewidencji gruntów i budynków zawierające dane osobowe podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1 i art. 51, oraz wydaje wypisy z operatu ewidencyjnego, zawierające takie dane osobowe, na żądanie:”.

Petycja
Pismo GGK do minister rozwoju

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS