wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-24| Geodezja, Prawo, Kataster

GGK popiera petycję ws. szerszego dostępu do wypisów z EGiB

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski poparł i przekazał minister rozwoju petycję ws. udostępniania danych ewidencji gruntów i budynków zawierających dane podmiotowe.


GGK popiera petycję ws. szerszego dostępu do wypisów z EGiB

Inicjatorem petycji jest geodeta powiatowy ze Świdnicy Paweł Kaśków – podpisało się pod nią 21 geodetów powiatowych i kierowników ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej z Dolnego Śląska. Postulują oni zmianę art. 24 ust. 5 Prawa geodezyjnego i kartograficznego w zakresie udostępniania danych EGiB zawierających dane podmiotowe. „Na mocy powołanego artykułu dane wszystkich podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, podlegają ochronie prawnej. Przedmiotowa ochrona ma charakter rozszerzający w stosunku do ustawy o ochronie danych osobowych, gdzie ochronie podlegają wyłącznie dane osobowe” – czytamy w petycji.

W ocenie autorów petycji tak skonstruowany przepis wydaje się nadmiernie rozszerzony, szczególnie w odniesieniu do podmiotów publicznych, których dane są jawne. „Skutkiem takiej regulacji np. osoby ulegające wypadkom na drogach publicznych są pozbawione możliwości uzyskania wypisu z rejestru gruntów z informacją o właścicielu i zarządcy drogi publicznej. Ponadto starosta (…) jest pozbawiony ewentualnego dochodu ze sprzedaży takiej informacji” – podkreślają przedstawiciele dolnośląskiej służby geodezyjnej.

Do petycji pozytywnie odniósł się główny geodeta kraju, przekazując ją do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. „Oprócz argumentów podanych w petycji, wskazać należy, iż poszerzenie reżimu także dla danych nieosobowych, dotyczących przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego lub innych podmiotów publicznych, jest ograniczeniem dostępu do informacji mających znaczenie na rynku inwestycyjnym” – pisze Waldemar Izdebski. Równocześnie proponuje, by przywrócić poprzednie brzmienie kwestionowanego przepisu, tj. „Starosta udostępnia dane ewidencji gruntów i budynków zawierające dane osobowe podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1 i art. 51, oraz wydaje wypisy z operatu ewidencyjnego, zawierające takie dane osobowe, na żądanie:”.

Petycja
Pismo GGK do minister rozwoju

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Chodzi o ułatwienie dostępu do informacji bez danych osobowych aby właśnie taka hipotetyczna osoba pokrzywdzona nie musiała podawać przepisu prawa z którego wywodzi swój interes prawny w przypadku gdy nieruchomość nie jest własnością osoby fizycznej. Coś złego jest w uproszczeniu i jednoznaczności przepisów? Wprowadzasz przepisy - niezadowoleni, starasz się uprościć - niezadowoleni, to chyba taka narodowa cecha, zawsze z wszystkiego niezadowoleni.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Chodzi o ułatwienie dostępu do informacji bez danych osobowych Skoro piszący petycje są niezadowoleni z nowelizacji to czemu popiera ich ten który tą nowelizację robił czyli GGK ? Logiczna sprzeczność.
odpowiedz zgłoś
A art. 24 ust. 5 pkt 3 to autorzy petycji nie widzą? Mam interes prawny, np uzyskanie odszkodowania, to mam prawo uzyskać takie dane!
odpowiedz zgłoś
Ale w końcu to dobrze? Czy źle, że o taką zmianę wystąpienie wogóle do ministerstwa wyszło? Gubię się w tym potoku jadu... Rozumimem, że ktoś cierpi personalnie i współczuję. Tak atakującemu, jak i atakowanym. Natomiast moim zdaniem petycja poszła w dobrym kierunku. A pani minister swój rozsądek ma, i nie ten artykuł ustawy w piśmie tego rozsądku jej nie odbierze. Czego - z racji wieku - życzę nam wszystkim.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Ale w końcu to dobrze? już za chwilkę będzie "pan" minister
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Ale w końcu to dobrze? Musisz przeczytać żeby wiedzieć czy to jad. Taki paradoks, trudne słowo.
zgłoś
odp: Ale w końcu to dobrze? Z racji wieku powinieneś wiedzieć że cokolwiek się robi to się robi dobrze a nie szybko. Skoro ktoś nowelizował ustawę i nie znowelizował na tyle żeby zawracać głowę ministrowi dwa miesiące po nowelizacji to wystawia opinię o swojej pracy i jeszcze wysyła ją przełożonemu. Skoro ktoś nie potrafi podać podstawy prawnej w piśmie urzędowym to wiele to mówi o fachowości takiego organu centralnego. Skoro geodeci powiatowi występują z oficjalnym pismem, które ląduje u ministra czy GGK to jasne powinno być że to powinno być stanowisko powiatu, który ma do tego odpowiednie organy określone w ustawie o samorządzie powiatowym i odpowiednie gremia do współpracy z rządem i postulowania takich zmian.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Ale w końcu to dobrze? Źle. Oznacza to bowiem, że podpisujący petycję oraz popierający takie zdarzenie, nie znają obowiązującego już przecież prawa. W przytaczanym w artykule uzasadnieniu, podaje się mianowicie, że ewentualna zmiana miałaby wynikać z roszczeń na gruncie Kc. W takiej sytuacji orzecznictwo sądowo-administracyjne jest już dawno ugruntowane (por. wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 06.09.2017 r. sygn. akt II SA/Wr 198/17 oraz wyrok NSA I OSK 2663/17 z dnia 16.05.2018 r.) zatem uzasadnienie petycji wydaje się chybione.
odpowiedz zgłoś
Nie nie nie Brawo panie ggk brawo gratulacje brawo - i jak tu można być po "pana stronie" jak pan takie historie wyprawia ! Niestety nadal będzie pan musiał się borykać z otaczajacą niechęcią. Oprócz paru pretorian w urzędzie, którzy zostali naczelnikami lub dyrektorami/zastępcami będą pana prze chwile wielbić - ale to nie z przekonania tylko za kasę. To zresztą w ogóle ciekawy temat więcej naczelników niż pracowników.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Nie nie nie Przesadzasz kontrol, nic tak nie pomoże jak bezpośrednia rozmowa i wzajemna życzliwość pana GGK z osobą która przygotowała takie pismo. :)
 5 
odpowiedz zgłoś
Główny Geodeta Kraju przekazał petycję na podstawie artykułu 7 ust2 ustawy o petycjach który brzmi: "2. Jeżeli petycja, nie spełnia wymogów określonych w art. 4 ust. 1, ust. 2 pkt 3 lub 4 lub art. 5 ust. 1 lub 2, podmiot właściwy do rozpatrzenia petycji wzywa, w terminie 30 dni od dnia złożenia petycji, podmiot wnoszący petycję do uzupełnienia lub wyjaśnienia treści petycji w terminie 14 dni z pouczeniem, że petycja, której treść nie zostanie uzupełniona lub wyjaśniona, nie będzie rozpatrzona." Czyli Ministerstwo ma odrzucić po wezwaniu do uzupełnienia ?
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Główny autor JP
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Główny A była taka JP w gugik. Pod petycja się już jedną chyba podpisywała - ale może się mylę i to przypadkowa zbieżność inicjałów i imienia oraz nazwiska.
zgłoś
odp: odp: Główny Skoro w zamówieniach publicznych sygnatura sprawy w BIP GUGiKu może nazywać się Waldemar Izdebski to czemu nie można wstawić losowego artykułu do pisma żeby wyglądało poważniej ? :)
zgłoś
odp: Główny Ale jajca!
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Główny Ciekawe co odpowie Ministerstwo Rozwoju ? Szanowny panie GGK weź pan poczytaj przepisy zanim coś do nas napiszesz czy z uwagą pochyliliśmy się nad petycją która została do nas przesłana w nieokreślonym trybie na podstawie nieokreślonych przepisów mając na względzie że powiat zgodnie z ustawą mogą reprezentować organy którymi nie są geodeci powiatowi i w sumie nie wiadomo dlaczego się jako geodeci podpisali pod petycją obywatelską.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Popierać petycję to on może ale jako Waldemar Izdebski, a nie GGK. Z którego paragrafu wynika, że GGK może popierać jakieś tam petycje?
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Popierać petycję to on może z którego paragrafu wynika, że może wyjść do WC i zrobić dwójeczkę? Proszę o konkretny zapis bo mi WSA nie daruje. A jak nie ma zapisu to dwójeczkę niech robi w domu.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
a czy GGK miał w tym zakresie upoważnienie? Z tego co pamiętam, nie było to podstawą do uruchomienia procedury zmiany ustawy, więc nie mogło wchodzi w zakres zmian. Czy lokalni byznesmeni z jednoosobowych działalności i trzyosobowych związków zawodowych mogą wreszcie zachowywać się rozsądnie jak reszta branży, czy też już do końca świata będziemy czytać te wyrzygi
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: a czy GGK Czekaj, czyli teraz będzie jeszcze kilka zmian ustawy w miejscach gdzie nie było upoważnienia.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Ty mi tu nie pitol Zmiany ustawy nie przeprowadzal ggk a mr
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Ty mi tu nie pitol Ach, te niedobre ministerstwo i dobry GGK który chce błędy ministerstwa naprawić. Ach....
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Ty mi tu nie pitol Czyli, jak można wywnioskować z dotychczasowej praktyki nowelizacji prawa geodezyjnego, po pretekstem jakiejś #$%!!oły Waldek będzie gorączkowo poprawiał błędy które już mu wytknęli w tegorocznej nowelizacji. Ludzie... nie mogliście poczekać chociaż do przyszłego roku? Aż takie głupoty wam wyszły w tej nowelizacji? Czy boicie się, że do przyszłego roku Waldi nie dotrwa na tym stołku? No cyrk na kółkach a nie poważna instytucja.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Ty mi tu nie pitol GGK miał pełnomocnictwo ministra do przygotowania propozycji zmian w ustawie. A więc to są efekty jego pracy.
odpowiedz zgłoś
Główny Geodeta Kraju popiera petycję o zmianę prawa PGK w dwa miesiące po nowelizacji prawa PGK przygotowanego przez Głównego Geodetę Kraju. Wąż zjada swój ogon.
 4 
 16 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS