|2020-09-23|
Mapy
Trójkąt Lidzbarski na nowej mapie
Olsztyńskie Nadleśnictwo Górowo Iławeckie przygotowało mapę o Trójkącie Lidzbarskim, czyli fortyfikacjach znajdujących się w tamtejszych lasach. To efekt prowadzonych od 2008 r. prac badawczych oraz inwentaryzacji wykonanej przez pracowników nadleśnictwa m.in. z wykorzystaniem danych lidarowych.
Opracowanie pt. „Trójkąt Lidzbarski – mapa turystyczna fortyfikacji na terenie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie” jest już trzecią częścią serii, a także kolejnym krokiem do zinwentaryzowania całości umocnień Trójkąta Lidzbarskiego znajdujących się na terenie Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Olsztynie. Najnowsze opracowanie obejmuje 31 km linii obronnej (czwarty oraz fragmenty trzeciego i piątego odcinka dywizyjnego), na którym zinwentaryzowano łącznie 227 schronów.
Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego stanowią ciąg umocnień o długości łącznie 175 km, który biegnie od brzegu Zalewu Wiślanego do Zalewu Kurońskiego, przecinając obecną granicę Polski na północ od Bartoszyc. Jej przebieg wytyczono z wykorzystaniem kompleksów leśnych, które miały stanowić naturalną osłonę.
Większość z 1003 schronów (wybudowanych w latach 1928-37) jest położona w granicach kilku nadleśnictw: Zaporowo, Orneta, Wichrowo, Górowo Iławeckie oraz Bartoszyce. Przeważającą cześć budowli stanowią małe, świetnie zamaskowane i wkomponowane w krajobraz schrony bojowe dla obsługi karabinów maszynowych. Ich odnajdowanie w terenie było niezwykle czasochłonne. W inwentaryzacji wykorzystano zarówno materiały archiwalne (kopie map), jaki i najnowszą technologię, w tym dane z lotniczego skanowania laserowego.
Opracowana mapa ułatwia zwiedzanie najciekawszych schronów oraz dostarcza wielu informacji. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, zawiera też tłumaczenia na język angielski. Mapa jest dostępna w siedzibie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie.
Źródło: Waldemar Ostrowski (Nadleśnictwo Górowo Iławeckie), JK
|