Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-09-23| Mapy

Trójkąt Lidzbarski na nowej mapie

Olsztyńskie Nadleśnictwo Górowo Iławeckie przygotowało mapę o Trójkącie Lidzbarskim, czyli fortyfikacjach znajdujących się w tamtejszych lasach. To efekt prowadzonych od 2008 r. prac badawczych oraz inwentaryzacji wykonanej przez pracowników nadleśnictwa m.in. z wykorzystaniem danych lidarowych.


Trójkąt Lidzbarski na nowej mapie
Trójkąt Lidzbarski na nowej mapie

Opracowanie pt. „Trójkąt Lidzbarski – mapa turystyczna fortyfikacji na terenie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie” jest już trzecią częścią serii, a także kolejnym krokiem do zinwentaryzowania całości umocnień Trójkąta Lidzbarskiego znajdujących się na terenie Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Olsztynie. Najnowsze opracowanie obejmuje 31 km linii obronnej (czwarty oraz fragmenty trzeciego i piątego odcinka dywizyjnego), na którym zinwentaryzowano łącznie 227 schronów.

Fortyfikacje Trójkąta Lidzbarskiego stanowią ciąg umocnień o długości łącznie 175 km, który biegnie od brzegu Zalewu Wiślanego do Zalewu Kurońskiego, przecinając obecną granicę Polski na północ od Bartoszyc. Jej przebieg wytyczono z wykorzystaniem kompleksów leśnych, które miały stanowić naturalną osłonę.

Większość z 1003 schronów (wybudowanych w latach 1928-37) jest położona w granicach kilku nadleśnictw: Zaporowo, Orneta, Wichrowo, Górowo Iławeckie oraz Bartoszyce. Przeważającą cześć budowli stanowią małe, świetnie zamaskowane i wkomponowane w krajobraz schrony bojowe dla obsługi karabinów maszynowych. Ich odnajdowanie w terenie było niezwykle czasochłonne. W inwentaryzacji wykorzystano zarówno materiały archiwalne (kopie map), jaki i najnowszą technologię, w tym dane z lotniczego skanowania laserowego.

Opracowana mapa ułatwia zwiedzanie najciekawszych schronów oraz dostarcza wielu informacji. Aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, zawiera też tłumaczenia na język angielski. Mapa jest dostępna w siedzibie Nadleśnictwa Górowo Iławeckie.

Źródło: Waldemar Ostrowski (Nadleśnictwo Górowo Iławeckie), JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama