wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-23| GNSS, Geodezja, Prawo

Jaka jest dokładność krajowych sieci stacji referencyjnych?

GUGiK opublikował zbiorcze zestawienie dokładności pomiaru, jakie zapewnia wszystkie 6 krajowych sieci stacji referencyjnych.


Jaka jest dokładność krajowych sieci stacji referencyjnych?
Jaka jest dokładność krajowych sieci stacji referencyjnych?

Informacje te pochodzą ze stron internetowych poszczególnych rozwiązań, tj.: ASG-EUPOS, Nadowski Net, TPI NETpro, VRSNet, SmartNet oraz RtkNet. Jak widać w tabeli obok, administratorzy wszystkich sieci deklarują te same dokładności, tj. 3 cm w poziomie oraz 5 cm w pionie.

Wartości te są istotne z punktu widzenia nowego rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych, a konkretnie:

 • § 12 ust. 2, który mówi, że „Miarą dokładności pomiarowej osnowy poziomej są błędy średnie położenia jej punktów po wyrównaniu, a w przypadku zakładania osnowy pomiarowej technikami kinematycznymi GNSS – dokładność wykorzystanego serwisu pozycjonowania”;
 • § 14 ust. 5, zgodnie z którym „Miarą dokładności pomiarowej osnowy wysokościowej są błędy średnie wysokości jej punktów po wyrównaniu, a w przypadku zakładania osnowy pomiarowej technikami kinematycznymi GNSS – dokładność wykorzystanego serwisu pozycjonowania”.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ktoś wie? ktoś wie które z tych sieci są włączone do zasobu?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: ktoś wie? ASGEUPOS,...
odpowiedz zgłoś
odp: ktoś wie? Trzeba zerknąć na strony poszczególnych systemów. Nadowski daje informacje, że stacje są włączone do zasobu, TPINet i VRSNet publikują informację przy każdej stacji. Przy dwóch pozostałych nie widać wprost takich informacji na stronach systemów.
 1 
odpowiedz zgłoś
... A co z korzystaniem z pojedynczej stacji? np. Geopryzmatu i innych
 2 
odpowiedz zgłoś
Dokładności pomiaru ? Wszystkie sieci osiągają jednakową dokładność pomiaru (patrz wyżej). Punkty sieci Asgeupos są 1 i 2 klasy. Punkty pozostałych sieci są 3 klasy pod warunkiem przyjęcia do zasobu.( na to już prawie nikt nie zwraca uwagi) Pytanie: Czy błąd wyznaczenia współrzędnych punktu pomierzonego taką samą metodą np.RTN w oparciu o te sześć sieci będzie taki sam ?.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Dokładności pomiaru ? A jak zrobić żeby mój punkt był I lub II kl. Ja potrafię go określić do pojedynczych mm. Może nie problemem prywatnych sieci jest klasa punktów tylko procedury administracyjne związane z nadaniem punktowi klasy.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Dokładności pomiaru ? Tak na marginesie to 1 i 2 klasa (arabska). Być może teraz jest czas na to, aby przy pisaniu nowych rozporządzeń uwzględnić problem procedur administracynych. Tak de facto w świetle obecnych przepisów ,nie można zakłać szczegółowej poziomej osnowy 3 klasy w oparciu o sieci inne niż Asgeupos, bo one są właśnie 3 klasą.
zgłoś
odp: Weryfikator Względem jakiej osnowy chcesz ten błąd uzyskać? Podstawowej czy szczegółowej? Jeśli podstawowej to wtedy siec ASG-EUPOS wypada najlepiej, przy zastosowaniu pozostałych masz ciut mniejsze dokładności, zgodnie z rachunkiem przenoszenia błędu. Szkoda że duża część wykonujących pomiary zapomina o tym że pomiary za pomocą technik satelitarnych zawsze będą mniej dokładne niż te wyświetlane w kontrolerze ze względu na dokładności oferowane przez ww. systemy.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Weryfikator Pytanie było :Czy błąd wyznaczenia współrzędnych punktu pomierzonego taką samą metodą np.RTN w oparciu o te sześć sieci będzie TAKI SAM ?. ( jak sugeruje tabelka)
zgłoś
odp: odp: Weryfikator Trzeba jeszcze zwrócić uwagę, że w większości kontrolerów dokładność pozioma i pionowa wyświetlana jest na poziomie zaufania OneSigma. Niektóre kontrolery umożliwiają zmianę dokładności wyświetlania na poziomie ufności 99% czy 95%. Uproszczając z 1 cm one sigma robi się 3 cm na poziomie ufności 99%. A z mojego doświadczenia (ASG i VRSnet) wynika, że największe różnice to różnice w wysokości punktów.
 1 
zgłoś
odp: odp: Weryfikator Według mnie zanim zaczniemy mówić o prawie przenoszenia błędu warto się dowiedzieć jak danej sieć współrzędne zostały wyznaczone.Z tego co wiem raczej wszyscy korzystali z Euref. Skoro wszyscy wykorzystali te same punkty to rzeczywiste dokładności będę zbliżone.
 1 
zgłoś
odp: Dokładności pomiaru ? Były robienie testy sieci 2018 roku i jedno to klasa punktu a drugie spójność z klasyczna osnową z tego co pamiętam SmartNet wypad najlepiej
odpowiedz zgłoś
Dookładnośći takie samo bo i technologia jest wszędzie taka sama. Jedyna rzecz jaką się warto kierować to cena i zagęszczenie stacji.
 2 
odpowiedz zgłoś
Który System wybrać skoro dokładności te same
odpowiedz zgłoś
odp: Który Najtanszy
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Który z największym zagęszczeniem. Topnet
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Który Taka sieć nie istnieje
zgłoś
odp: odp: Który Największe zagęszczenie jest w SmartNet ponad 170 sstacji .
zgłoś
odp: Który Dziwi mnie, że GUGiK publikuje takie informacje i cytuje fragment przepisu, ale nie ma słowa, że niektóre z tych sieci nie są przyjęte do zasobu - więc nie można i tak z nich korzystać (zgodnie z prawem)
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS