Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-09-23| Teledetekcja

Czy pandemia koronawirusa poprawiła jakość powietrza?

Odpowiedź na tytułowe pytanie znajdziemy w najnowszym raporcie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), który bazuje m.in. na danych z satelity obserwacyjnego Sentinel-5P.


Czy pandemia koronawirusa poprawiła jakość powietrza? <br />
Contains modified Copernicus Sentinel data (2019-20), processed by KNMI/BIRA-IASB
Contains modified Copernicus Sentinel data (2019-20), processed by KNMI/BIRA-IASB
Czy pandemia koronawirusa poprawiła jakość powietrza?

Badania opisane w dokumencie EEA przeprowadzili naukowcy Royal Netherlands Meteorological Institute (KNMI) oraz Royal Belgian Institute for Space Aeronomy (BIRA-IASB). Pod lupę wzięli oni dane o zanieczyszczeniu powietrza w 5 miastach: Mediolanie, Madrycie, Paryżu, Berlinie i Budapeszcie. Zostały one zebrane zarówno ze stacji naziemnych, jak i obserwacji europejskiego satelity Sentinel-5P. Naukowcy porównali dane o stężeniu dwutlenku azotu z okresu lockdownu (szare tło na wykresach obok) z latami wcześniejszymi.

Oczywiście okazało się, że w czasie obowiązywania obostrzeń jakość powietrza znacznie się poprawiła. Stężenie zanieczyszczeń spadło nawet o 40-50%. Jest to szczególnie dobrze widoczne w Hiszpanii, Włoszech i Francji. Co ciekawe, niższy poziom zanieczyszczeń (o około 10-20% względem okresu sprzed pandemii) utrzymuje się nawet mimo znoszenia obostrzeń.

Innym ważnym wynikiem badań jest dobra zgodność danych z sensorów naziemnych i Sentinela-5P. „Porównując dane satelitarne i naziemne dla różnych miast, stwierdziliśmy zadowalające różnice zgodności mieszczące się w zakresie niepewności wynikającej ze zmienności meteorologicznej” – podkreśla Jenny Stavrakou z BIRA-IASB.

Claus Zehner, kierownik misji ESA Copernicus Sentinel-5P, mówi z kolei: „To, co jest naprawdę niezwykłe, to wysoka zgodność między danymi satelitarnymi Sentinel-5P a pomiarami naziemnymi. Pokazuje to, że monitorowanie zanieczyszczenia z kosmosu pozwala regularnie raportować o jakości powietrza w Europie, co do tej pory było wykonywane jedynie przy użyciu pomiarów naziemnych”.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama