wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-23| Teledetekcja

Czy pandemia koronawirusa poprawiła jakość powietrza?

Odpowiedź na tytułowe pytanie znajdziemy w najnowszym raporcie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), który bazuje m.in. na danych z satelity obserwacyjnego Sentinel-5P.


Czy pandemia koronawirusa poprawiła jakość powietrza? <br />
Contains modified Copernicus Sentinel data (2019-20), processed by KNMI/BIRA-IASB
Contains modified Copernicus Sentinel data (2019-20), processed by KNMI/BIRA-IASB
Czy pandemia koronawirusa poprawiła jakość powietrza?

Badania opisane w dokumencie EEA przeprowadzili naukowcy Royal Netherlands Meteorological Institute (KNMI) oraz Royal Belgian Institute for Space Aeronomy (BIRA-IASB). Pod lupę wzięli oni dane o zanieczyszczeniu powietrza w 5 miastach: Mediolanie, Madrycie, Paryżu, Berlinie i Budapeszcie. Zostały one zebrane zarówno ze stacji naziemnych, jak i obserwacji europejskiego satelity Sentinel-5P. Naukowcy porównali dane o stężeniu dwutlenku azotu z okresu lockdownu (szare tło na wykresach obok) z latami wcześniejszymi.

Oczywiście okazało się, że w czasie obowiązywania obostrzeń jakość powietrza znacznie się poprawiła. Stężenie zanieczyszczeń spadło nawet o 40-50%. Jest to szczególnie dobrze widoczne w Hiszpanii, Włoszech i Francji. Co ciekawe, niższy poziom zanieczyszczeń (o około 10-20% względem okresu sprzed pandemii) utrzymuje się nawet mimo znoszenia obostrzeń.

Innym ważnym wynikiem badań jest dobra zgodność danych z sensorów naziemnych i Sentinela-5P. „Porównując dane satelitarne i naziemne dla różnych miast, stwierdziliśmy zadowalające różnice zgodności mieszczące się w zakresie niepewności wynikającej ze zmienności meteorologicznej” – podkreśla Jenny Stavrakou z BIRA-IASB.

Claus Zehner, kierownik misji ESA Copernicus Sentinel-5P, mówi z kolei: „To, co jest naprawdę niezwykłe, to wysoka zgodność między danymi satelitarnymi Sentinel-5P a pomiarami naziemnymi. Pokazuje to, że monitorowanie zanieczyszczenia z kosmosu pozwala regularnie raportować o jakości powietrza w Europie, co do tej pory było wykonywane jedynie przy użyciu pomiarów naziemnych”.

Źródło: ESA, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS