wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-22| Geodezja, GIS

Powstał projekt polskich standardów BIM

Na stronie Urzędu Zamówień Publicznych opublikowano BIM Standard PL – projekt krajowych standardów modelowania informacji o budynkach.


Powstał projekt polskich standardów BIM

Dokument powstał pod patronatem Polskiego Związku Pracowników Budownictwa, Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich. W jego opracowaniu udział wzięli eksperci Fundacji EccBIM oraz firm Budimex, Warbud, Skanska czy PORR, a także pracownicy Urzędu Zamówień Publicznych.

Jak wyjaśniają we wstępie autorzy dokumentu, jest on pomyślany jako kompleksowy podręcznik BIM dla zarządzania inwestycjami budowlanymi przede wszystkim w segmencie publicznym. BIM Standard PL jest skierowany zarówno do strony zamawiającej, jak i wykonawców, ze szczególnym naciskiem na dobre przygotowanie założeń procesu informacyjnego BIM i poprawną realizację jego celów. Ze względu na różny poziom kompetencji wśród potencjalnych użytkowników opracowanie ma charakter nie tylko definiującego same standardy BIM, jakby wskazywała nazwa, ale stanowi także materiał o szerokich walorach edukacyjnych, ułatwiający pozyskiwanie kompetencji BIM.

Powszechne wdrożenie BIM już za 5 lat?

„Zakłada się, że BIM Standard PL zostanie poddany publicznej weryfikacji, do czego niezbędna jest wiodąca rola władz państwowych” – podkreślają autorzy. „W perspektywie jest etap II projektu, testy pilotażowe i ostateczne zamknięcie procesu standaryzacji. Przedkładane opracowanie jest ogromnym dorobkiem krajowego środowiska budowlanego, stanowi daleki krok w procesie aplikacji BIM w polskim budownictwie, a jego wykorzystanie w inwestycjach pilotażowych znacznie przyśpieszy procesy wdrożeniowe. W efekcie realna staje się możliwość powszechnego wdrożenia BIM w Polsce od 2025 roku” – czytamy we wstępie.

Dlaczego warto stosować BIM?

Przygotowanie i przeprowadzenie z sukcesem inwestycji budowlanej jest ogromnym wyzwaniem, które niesie ze sobą wiele czynników ryzyka, często będącego poza kontrolą jej interesariuszy. Jak jednak przekonują autorzy podręcznika, metodyka BIM, stosowana w coraz większej liczbie projektów, jeśli będzie poprawnie zaimplementowana, może pozwolić te ryzyka lepiej oszacować i wydatnie zmniejszyć.

Nie dzieje się to jednak samoczynnie, przez sam fakt zastosowanie narzędzi BIM, ale przez zaprojektowanie takiego procesu informacyjnego, który zaspokoi potrzeby i wymagania informacyjne zamawiającego, dostarczy danych umożliwiających uzyskanie odpowiedzi na istotne pytania w projekcie i przyczyni się do powstania procesu decyzyjnego opartego na wiedzy, a nie na jej braku, z czym mamy do czynienia wciąż w sporej liczbie projektów – przekonują autorzy BIM Standard PL.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ciekawe kiedy GGK wprowadzi obowiązek składania operatów i map w standardzie BIM ;)
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS