Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-22| Firma

W budownictwie wciąż spore spadki

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu br. krajowa produkcja budowlano-montażowa znów zanotowała spory spadek.


W budownictwie wciąż spore spadki
W budownictwie wciąż spore spadki <br />
źródło: GUS
źródło: GUS

Względem sierpnia ubiegłego roku wartość tej produkcji skurczyła się aż o 12,1%, a w porównaniu do poprzedniego miesiąca – o 3,5%. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym spadki te są nieco niższe i wynoszą odpowiednio 10,3% oraz 0,1%.

W podziale na specjalizacje spadki produkcji wyniosły: 5,2% dla robót specjalistycznych, 9,5% dla budowy budynków i 16,9% dla budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

„Oczekujemy, że we wrześniu odnotujemy spadek produkcji budowalno-montażowej sięgający około 10%. Wśród jednostek zajmujących się budową budynków spadek powinien być niższy niż w sierpniu. W całym III kwartale 2020 r. spadek produkcji budowlano-montażowej nie powinien przekroczyć 10%” – komentuje te wyniki Ministerstwo Rozwoju.

Równocześnie GUS opublikował dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego za okres styczeń-sierpień br. Wynika z nich, że do użytkowania oddano wówczas więcej mieszkań niż przed rokiem. Spadła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia.

I tak, do użytkowania oddano 135,8 tys. mieszkań, tj. o 5,5% więcej niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 87,7 tys. mieszkań (9,4% więcej), natomiast inwestorzy indywidualni – 46,0 tys. mieszkań (wzrost o 3,5%).

W badanym okresie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 168,3 tys. mieszkań, tj. o 4,6% mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (100,6 tys.) oraz inwestorzy indywidualni (65,6 tys.) – tu spadki wyniosły odpowiednio 5,7% oraz 1,7%.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS