Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-17| Geodezja, Prawo

Czy MdcP musi dokładnie pokrywać się z obszarem zgłoszonej pracy geodezyjnej?

Odpowiedź na tytułowe pytanie znajdziemy w najnowszych wyjaśnieniach głównego geodety kraju rozesłanych do starostów i prezydentów miast.


Czy MdcP musi dokładnie pokrywać się z obszarem zgłoszonej pracy geodezyjnej?
Czy MdcP musi dokładnie pokrywać się z obszarem zgłoszonej pracy geodezyjnej?

Jak wyjaśnia Waldemar Izdebski, na podstawie § 30 ust. 1 nowego rozporządzenia w sprawie standardów geodezyjnych obszar mapy do celów projektowych (MdcP) co do zasady pokrywa się z zakresem zgłoszonej pracy. W praktyce jednak mogą występować pewne wyjątki wynikające z tego, że po dokonaniu zlecenia MdcP projektant/inwestor dokonuje zmian w zamierzeniu budowlanym. To może zaś skutkować zmniejszeniem zakresu potrzebnej mapy.

Jeżeli więc finalnie wykonawca uzyska zlecenie na opracowanie MdcP w obszarze mniejszym niż obszar zgłoszonej pracy geodezyjnej, to uwzględnia ten fakt w opisie mapy zgodnie z § 33 pkt 10 nowych standardów geodezyjnych. Dodatkowo zakres aktualizacji MdcP powinien być wtedy uwidoczniony na załączanej do operatu mapie porównania z terenem i odpowiednio opisany w sprawozdaniu technicznym, aby ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej miał informację, w jakim zakresie nastąpiła aktualizacja danych w ramach przedmiotowej pracy geodezyjnej – pisze GGK.

„Sytuacja, kiedy zakres pracy geodezyjnej różni się od zakresu przestrzennego operatu przekazywanego do zasobu, jest sytuacją dozwoloną i przewidzianą w obowiązujących przepisach” – podkreśla Waldemar Izdebski. Nie zawsze więc operat będzie miał taki sam zasięg przestrzenny jak obszar zgłoszenia prac geodezyjnych. Są to sytuacje, kiedy finalnie MdcP będzie opracowywana na mniejszym obszarze niż w zgłoszeniu, lub gdy zgłoszenie będzie miało charakter liniowy, a wyniki prac geodezyjnych będą oddawane do zasobu w etapach (obszarami), jak przedstawiono to na powyższym rysunku. Identyczne uregulowania przewidywane są w projekcie nowego rozporządzenia ws. organizacji i trybu prowadzenia PZGiK – zapowiada Waldemar Izdebski.

Pełna treść pisma

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS