|2020-09-17|
Geodezja, Prawo
Czy MdcP musi dokładnie pokrywać się z obszarem zgłoszonej pracy geodezyjnej?
Odpowiedź na tytułowe pytanie znajdziemy w najnowszych wyjaśnieniach głównego geodety kraju rozesłanych do starostów i prezydentów miast.
Jak wyjaśnia Waldemar Izdebski, na podstawie § 30 ust. 1 nowego rozporządzenia w sprawie standardów geodezyjnych obszar mapy do celów projektowych (MdcP) co do zasady pokrywa się z zakresem zgłoszonej pracy. W praktyce jednak mogą występować pewne wyjątki wynikające z tego, że po dokonaniu zlecenia MdcP projektant/inwestor dokonuje zmian w zamierzeniu budowlanym. To może zaś skutkować zmniejszeniem zakresu potrzebnej mapy.
Jeżeli więc finalnie wykonawca uzyska zlecenie na opracowanie MdcP w obszarze mniejszym niż obszar zgłoszonej pracy geodezyjnej, to uwzględnia ten fakt w opisie mapy zgodnie z § 33 pkt 10 nowych standardów geodezyjnych. Dodatkowo zakres aktualizacji MdcP powinien być wtedy uwidoczniony na załączanej do operatu mapie porównania z terenem i odpowiednio opisany w sprawozdaniu technicznym, aby ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej miał informację, w jakim zakresie nastąpiła aktualizacja danych w ramach przedmiotowej pracy geodezyjnej – pisze GGK.
„Sytuacja, kiedy zakres pracy geodezyjnej różni się od zakresu przestrzennego operatu przekazywanego do zasobu, jest sytuacją dozwoloną i przewidzianą w obowiązujących przepisach” – podkreśla Waldemar Izdebski. Nie zawsze więc operat będzie miał taki sam zasięg przestrzenny jak obszar zgłoszenia prac geodezyjnych. Są to sytuacje, kiedy finalnie MdcP będzie opracowywana na mniejszym obszarze niż w zgłoszeniu, lub gdy zgłoszenie będzie miało charakter liniowy, a wyniki prac geodezyjnych będą oddawane do zasobu w etapach (obszarami), jak przedstawiono to na powyższym rysunku. Identyczne uregulowania przewidywane są w projekcie nowego rozporządzenia ws. organizacji i trybu prowadzenia PZGiK – zapowiada Waldemar Izdebski.
Pełna treść pisma
JK
|