wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-16| GIS, Mapy

Zaawansowane wyszukiwanie danych wysokościowych w Geoportalu

Geoportal.gov.pl został wzbogacony o narzędzie do wyszukiwania danych wysokościowych – numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu oraz chmur punktów.


Zaawansowane wyszukiwanie danych wysokościowych w Geoportalu

Funkcję tę znajdziemy w menu w zakładce „Wyszukiwania”. Najprostszym sposobem jej użycia jest wyświetlenie w oknie mapy interesującego nas obszaru, oznaczenie opcji „Szukaj w aktualnym zasięgu mapy” i naciśnięcie przycisku „Szukaj”. Serwis wyświetli nam wówczas wszystkie pliki dostępne dla tego terenu.

Oprócz tego możemy wykorzystać następujące kryteria:

 1. Asortyment (do wyboru są opcje: NMT, NMPT, dane pomiarowe NMT)
 2. Układ współrzędnych arkusza mapy (1992, lub określona strefa układu 2000)
 3. Godło arkusza lub nazwa pliku
 4. Format (do wyboru: Arc/Info ASCII Grid, ASCII NMT, ASCII XYZ Grid, Esri TIN, Intergraph TTN,Intergraph GRD, warstwice DGN lub DXF, LAS, ASCII TBD)
 5. Błąd średni wysokości (do wybory wartości: do 10 cm, 10-20 cm, powyżej 20 cm)
 6. Układ wysokościowy (PL-EVRF2007-NH lub PL-KRON86-NH).

Po uruchomieniu wyszukiwania narzędzie zwróci nam listę plików spełniających zdefiniowane przez nas kryteria. Wynik zapytania możemy uszeregować wg aktualności, godła lub układu wysokościowego. Po kliknięciu danego zbioru, na mapie wyświetli się jego zasięg oraz okno dialogowe. Klikając z kolei na okno dialogowe przejdziemy do linku, który umożliwia pobranie pliku.

Jak zwraca uwagę GUGiK, narzędzie to umożliwia również sprawdzenie atrybutów pobranych wcześniej danych. W tym celu w polu „Godło arkusza mapy/nazwa pliku” należy wpisać nazwę pobranego wcześniej pliku (ale bez rozszerzenia). Po uruchomieniu wyszukiwania i kliknięciu na wynik zobaczymy lokalizację pobranego wcześniej arkusza oraz będziemy mogli wyświetlić jego atrybuty.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
To teraz przycisk pobierz wybrane i prawie będzie łatwiej.
odpowiedz zgłoś
odp: To teraz przycisk Nie zapominaj że jest to niezwykle ZAAWANSOWANE wyszukiwanie :)
odpowiedz zgłoś
odp: odp: To teraz przycisk Ja tam się akurat z niego cieszę. Przynajmniej wtyczka nie próbkuje co 100 metrów usługi WMS godzinami nabijając miliony zapytań do geoportalu. Jest to zaawansowane wyszukiwanie bo do niego są używane bardziej zaawansowane narzędzia w dodatku mające jakieś standardowe API. :)
zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS