Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-16| GIS, Mapy

Zaawansowane wyszukiwanie danych wysokościowych w Geoportalu

Geoportal.gov.pl został wzbogacony o narzędzie do wyszukiwania danych wysokościowych – numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu oraz chmur punktów.


Zaawansowane wyszukiwanie danych wysokościowych w Geoportalu

Funkcję tę znajdziemy w menu w zakładce „Wyszukiwania”. Najprostszym sposobem jej użycia jest wyświetlenie w oknie mapy interesującego nas obszaru, oznaczenie opcji „Szukaj w aktualnym zasięgu mapy” i naciśnięcie przycisku „Szukaj”. Serwis wyświetli nam wówczas wszystkie pliki dostępne dla tego terenu.

Oprócz tego możemy wykorzystać następujące kryteria:

  1. Asortyment (do wyboru są opcje: NMT, NMPT, dane pomiarowe NMT)
  2. Układ współrzędnych arkusza mapy (1992, lub określona strefa układu 2000)
  3. Godło arkusza lub nazwa pliku
  4. Format (do wyboru: Arc/Info ASCII Grid, ASCII NMT, ASCII XYZ Grid, Esri TIN, Intergraph TTN,Intergraph GRD, warstwice DGN lub DXF, LAS, ASCII TBD)
  5. Błąd średni wysokości (do wybory wartości: do 10 cm, 10-20 cm, powyżej 20 cm)
  6. Układ wysokościowy (PL-EVRF2007-NH lub PL-KRON86-NH).

Po uruchomieniu wyszukiwania narzędzie zwróci nam listę plików spełniających zdefiniowane przez nas kryteria. Wynik zapytania możemy uszeregować wg aktualności, godła lub układu wysokościowego. Po kliknięciu danego zbioru, na mapie wyświetli się jego zasięg oraz okno dialogowe. Klikając z kolei na okno dialogowe przejdziemy do linku, który umożliwia pobranie pliku.

Jak zwraca uwagę GUGiK, narzędzie to umożliwia również sprawdzenie atrybutów pobranych wcześniej danych. W tym celu w polu „Godło arkusza mapy/nazwa pliku” należy wpisać nazwę pobranego wcześniej pliku (ale bez rozszerzenia). Po uruchomieniu wyszukiwania i kliknięciu na wynik zobaczymy lokalizację pobranego wcześniej arkusza oraz będziemy mogli wyświetlić jego atrybuty.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS