wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-10| Geodezja, Prawo, Kataster

O połączeniu i podziale nieruchomości, czyli jak ożywić rzadko stosowany przepis

Tylko pozornie połączenie nieruchomości i ich ponowny podział na działki gruntu to procedura uproszczona – zauważa we wrześniowym wydaniu GEODETY Bogdan Grzechnik. Brakuje, niestety, przepisów wykonawczych, wzorów dokumentów i załączników graficznych, które rzeczywiście mogłyby ją uprościć.


O połączeniu i podziale nieruchomości, czyli jak ożywić rzadko stosowany przepis <br />
Wzór mapy do połączenia i podziału nieruchomości
Wzór mapy do połączenia i podziału nieruchomości

(...)

• Jakie podstawowe warunki?

Nie ma wątpliwości, że autorzy obowiązujących przepisów dążyli do uproszczenia procedur w sytuacjach, kiedy na obrzeżach miasta mamy po kilka lub kilkanaście działek rolnych (wąskich i wydłużonych), a plan zagospodarowania przestrzennego przeznaczył ten teren pod budownictwo. Procedura scalenia i podziału nieruchomości jest bardzo długa i skomplikowana, no i zaplanowana została dla dużych obszarów, dlatego w opisanym przypadku warto skorzys­tać z tego uproszczonego trybu. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Po pierwsze, niezbędne są „jednorodne prawa do tych nieruchomości (art. 98b ust. 1). Co to znaczy? Nie może być tak, że kilku z zainteresowanych posiada tytuły własności, a pozostali są np. użytkownikami wieczystymi. Załóżmy więc, że mamy do czynienia z właścicielami.
Po drugie, każda nieruchomość powinna mieć założoną księgę wieczystą, w której nie powinno być żadnych obciążeń.
Po trzecie, wszyscy właściciele muszą zgodzić się na dokonanie zamiany, czyli wzajemnego przeniesienia praw do częś­ci ich nieruchomości, które weszły w skład nowo wydzielonych działek gruntu (wynika to zarówno z treści art. 98b ust. 1, jak i ust. 3). Muszą oni najpierw przygotować zgodny wniosek do urzędu gminy (miasta) o połączenie i ponowny podział działek. Niezbędne jest do tego sporządzenie notarialnej umowy zobowiązującej wszystkich wnioskodawców do dokonania stosownych wzajemnych zamian wraz z przeznaczeniem niezbędnej części nieruchomości pod drogi.

Ale przepisy sobie, a życie sobie. Rozmawiałem jakiś czas temu z dwoma notariuszami i okazuje się, że nigdy takich umów nie sporządzali. Twierdzą też, że wymagałoby to od nich sporo pracy, aby stosowny akt na podstawie tak ogólnych zapisów przygotować.
Sędzia Marian Wolanin w swej książce pt. „Podziały, scalenia i rozgraniczenia nieruchomości” pisze: ...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a to można... Tak połączyć z różnymi KW? Mysle, że raczej nie przejdzie to weryfikacji. Gdyby działki stanowiły jedna nieruchomość w sensie wieczystoksięgowym, to nie ma problemu. Łączymy, dzielimy ponownie i każdy właściciel dostaje swoją wcześniej umówiona działkę. Myślę, że to kwestia dogadania się właścicieli ze sobą i spisania tego na piśmie.
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: a to można... A nie można? Gdzie zabraniają? Art.98b jest w rozdziale "Podziały nieruchomości" a nie "Jak zrobić podział jednej nieruchomości". Ustawa jest o gospodarowaniu nieruchomościami, a nie o jednej nieruchomości. Przy projektach podziału robimy wykaz zmian gruntowych, a nie wykaz zmian danych ewidencyjnych w zakresie ustalonym rozporządzeniem o EGB. Bez problemu można dodać w stanie dotychczasowym kolumnę z numerem KW przy każdej działce i w stanie nowych analogicznie wpisać KW docelowe lub uwagę o konieczności założenia nowej KW. Do pomyślenia, do zrobienia, do narysowania, do wyliczenia. Czego się nie da?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Jak dla mnie zapis a art.98b jest jasny i czytelny... ...a problem leży raczej gdzie indziej, niż przepis w ustawie o GN. Pan Bogdan ma racje, że takie podziały związane z połączeniem działek odbywają się wyjątkowo rzadko. Ale wg mnie problem nie leży po stronie obowiązującego prawa, lecz ma faktyczny związek z dwoma sprawami. Pierwsza z nich jest związana z kosztami umowy przedwstępnej. Notariusze mają swoje taxy i nie mają zamiaru od nich odstępować. A właścicielom sąsiednich gruntów nie zawsze opłaca się płacić więcej notariuszowi niż geodecie za wydzielenie większej ilości działek, które podlegają zamianie, nić regulacji. Inną ważną sprawą jest częsty brak wspólnego interesu dla właścicieli sąsiednich działek, którzy w danym czasie mają inne plany i priorytety. A jeszcze inną jest brak znajomości prawa przez geodetów i notariuszy, którzy powinni coś sensownego doradzić, bo nawet znając prawo, pewne rzeczy załatwić można po prostu szybciej, no i skasować szybciej.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Jakoś mnie nie interesuje co pan Bogdan ma do powiedzenia w sprawach geodezyjnych.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Jakoś I to ma być argument, że nikogo nie powinno interesować "Grzechnikowe" zdanie? Jak ktoś nie ma nic do powiedzenia w danym temacie, to chociaż napisze, że go nie interesuje. Takie czasy widać...
odpowiedz zgłoś
Droga przez mękę. Art. 98b(...)należy dołączyć, złożone w formie aktu notarialnego, zobowiązanie do dokonania zamiany. Postępowanie to najmniej 2 wizyty wszystkich właścicieli u notariusza. A już przed pierwszą wizytą projekt podziału powinien być niemal gotowy (no bez opatrzenia przez PODGIK), dobrze jeśli ustalone są przynajmniej granice zewnętrzne. Potem droga przez mękę w ośrodku (weryfikator - inkwizytor czepi się wszystkiego). Nawet jeśli przejdziemy ten etap, to na jakim etapie te działki zostaną przyporządkowane do poszczególnych KW? Wydaje się, że z chwilą zawarcia drugiej umowy notarialnej, o ile notariusz zawnioskuje o to w aktach notarialnych. A czy urzędnik wydając decyzję o takim podziale poradzi sobie z problemem KW?. Zatem wychodzi na to, że jest jeden człowiek do popychania roboty i co najmniej 4 instytucje do hamowania, czy wręcz torpedowania podziału. Czyli jeden ciągnie, a czterech hamuje; tak się nie da jechać. Chyba, że właścicielami są: notariusz, sędzia, weryfikator i wójt.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Droga przez mękę. Przykład: Były działki nr 1, 2, 3 i 4 każda w osobnej KW. Teraz je łączysz i tworzysz działki 10,11,12 i13. Jak je ujawnić w EGiB, kto jest właścicielem. Nie można wydać wypisów i wyrysów do założenia KW bo ich nie ma w EGiB. Można potworzyć mini działki (przecięcie starych z nowymi) tak aby pasowały do stanu w kW, ale nie o to chodziło.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Droga przez mękę. to jest znacznie bardziej skomplikowane przedsięwzięcie i w ogóle nie oznacza że, np. z 4 działek "starych" będą 4 "nowe" różniące się granicami. Stąd udział również rzeczoznawcy z zakresu szacowania nieruchomości. Ten rozdział Uogn opisuje raczej prace "scaleniowe" tylko w skali "mini". Ilość działek przed i po wcale nie musi być jednakowa a raczej można założyć że nie będzie - podobnie powierzchnie poszczególnych nieruchomości.
zgłoś
nazwa A jak tu nazwać taką mapę, zgodnie z dziedziną podaną w §24.1. naszych nowych standardów? Nazwa ze wzoru mapy do połączenia i podziału nieruchomości z grafiki gwarantuje usterkę.
 2 
odpowiedz zgłoś
Są miejsca gdzie takie podziały maja się dobrze notariusze nie maja problemow z umowa przedwstępna. Podziały są praktykowane. Dla autora tekstu czasem Polska kończy się na Warszawie. A wystarczy wyjechać kilkanaście lub kilkadziesiąt km. Na terenach wiejskich często są stosowane. Problem trochę nadmuchany...
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Są miejsca gdzie takie podziały maja się dobrze Nie jest tak różowo. U nas żaden notariusz nie zgodził się na spisanie aktów dotyczących wirtualnych nieruchomości nie ujawnionych w KW, a taka sytuacja występuje w trakcie "połączenia i podziału". Sąd Rejonowy nie ujawni z kolei tej przejściowej jednej nieruchomości (wszystkie "stare" nieruchomości w jednym worku). U nas takie połączenia i podziały "nie przyjęły się". To raczej martwy przepis.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Są miejsca gdzie takie podziały maja się dobrze Przecież w tym trybie nie ma żadnej przejściowej jednej nieruchomości.
 2 
zgłoś
Trzeba by zobaczyć miny mądrych weryfikatorów jak oddawaliśmy pierwszy taki podział ;) cała narada się zebrała jak tu nie przyjąć operatu...
 11 
odpowiedz zgłoś
Połączenie i podział A ja mam pytanie? Czy przy połączeniu działek trzeba mieć ustalone wszystkie granice? Jeśli tak, na jakiej podstawie?
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Połączenie i podział Patrz rozp. w spr. Egib i w spr. trybu i sposobów dokonywania podziałów...
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Połączenie i podział § 61. 1. Numerycznego opisu granic jednostek e widencyjnych, obrębów oraz działek ewidency jnych dokonuje się za pomocą odpowiednich  zbiorów punktów granicznych, których poło enie względem osnowy geodezyjnej 1 klasy z ostało określone na podstawie geodezyjnych  pomiarów sytuacyjnych z błędami średnimi  nieprzekraczającymi 0,30 m, w sposób zapewn iający odwzorowanie położenia i kształtu  tych obiektów przestrzennych oraz wzajemnego powiązania między nimi. § 60. 1. Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi dzia łki ewidencyjnej są: 2)  numeryczny opis granic działki ewidencyjnej; wynika z tego, że jeżeli bpp wyższe niż 2 to nie możesz oczywiście nigdzie w przepisach nie znajdziesz zdania "nie można jeżeli..."
 1 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS