wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-08| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Coraz większy realizm

We wrześniowym GEODECIE Bartłomiej Galas, absolwent Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, założyciel firmy NatureManufacture, opowiada, jak wykorzystuje fotogrametrię do tworzenia cyfrowych scenografii.


Coraz większy realizm <br />
Bartłomiej Galas przy pracy
Bartłomiej Galas przy pracy
Coraz większy realizm <br />
Las bukowy - wirtualna scenografia NatureManufacture wyróżniona nagrodą Unity 2019
Las bukowy - wirtualna scenografia NatureManufacture wyróżniona nagrodą Unity 2019

DAMIAN CZEKAJ: Jak trafiłeś do branży gier komputerowych?

BARTŁOMIEJ GALAS: Od zawsze lubiłem gry, z czasem więc zacząłem tworzyć własne. Już w trakcie studiów na Politechnice Warszawskiej miałem firmę zajmującą się ich produkcją. Jednak po założeniu rodziny i pojawieniu się pierwszego dziecka nie mogłem sobie pozwolić na pracę po 16 godzin dziennie. Dlatego jakieś 6 lat temu założyłem drugą firmę NatureManufacture, mniej absorbującą i skupiającą się na technologicznych aspektach budowania aplikacji i gier.

Obecnie zajmujemy się odwzorowywaniem natury z wykorzystaniem technik fotogrametrycznych, tworzeniem modeli 3D i wirtualnych scenografii głównie do gier i filmów. Ponadto specjalizujemy się w skomplikowanych systemach do generowania rzek i jezior oraz rozwiązaniach do zarządzania pamięcią, procesorem i kartą graficzną w aplikacjach używających ogromnej ilości danych (w tym danych przestrzennych) oraz w symulatorach (np. kolejowych) z otwartym światem gry. Z czasem udało mi się zebrać drużynę przyjaciół, z którą z powodzeniem realizujemy kolejne projekty.

(...)

W jakich produkcjach znajdziemy stworzone przez was modele i scenografie?

Lista jest dość długa, lecz jako licencjodawca nie wiem, czy mogę ujawnić, które firmy korzystają z naszych gotowych elementów. Z jednej strony każdy wie, że tak się robi, bo to skraca prace czasem o lata, a z drugiej okazuje się, że to trochę wstydliwy temat. Z firm, które oficjalnie nas oznaczyły w prezentacjach, wymienię Moving Picture Company, brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się efektami specjalnymi, wykorzystujące nasze produkty przy tworzeniu filmów w czasie rzeczywistym. Mają na swoim koncie efekty specjalne do „Króla lwa” czy filmów z serii „X-Men”.

Po nasze modele sięgają też największe marki samochodowe oraz najlepsi polscy i zagraniczni wydawcy i producenci gier. Z ostatnich produkcji wymienię grę „Hellish Quart” zrobioną przez głównego animatora „Wiedźmina 3”, w której toczymy pojedynki z wykorzystaniem XVII-wiecznej broni białej…

Pełna treść wywiadu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
super Świetna sprawa, bardzo miło się czyta takie artykuły, widać że to człowiek z pasją, który robi to co lubi :)
 3 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS