wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-04| Geodezja, Prawo, Kataster

Kiedy sąsiad ma rację, ale nie jest stroną

Dostęp do drogi dla nowo wydzielanych działek to w każdej sprawie kwestia priorytetowa. Niespełnienie tego wymogu zawsze będzie rodzić problemy i administracyjne, i cywilistyczne. Przekonuje o tym sędzia Magdalena Durzyńska, opisując we wrześniowym wydaniu GEODETY kolejny przypadek z praktyki.


Kiedy sąsiad ma rację, ale nie jest stroną <br />
Działka 9/12 jest już zabudowana i jej właś­ciciel domaga się w sądzie cywilnym ustanowienia służebności drogowej na działce 9/9, źródło: mapa.um.warszawa.pl
Działka 9/12 jest już zabudowana i jej właś­ciciel domaga się w sądzie cywilnym ustanowienia służebności drogowej na działce 9/9, źródło: mapa.um.warszawa.pl
Do WSA wpłynęła skarga na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego (dalej organ/SKO), które, opierając się na art. 61a § 1 kpa, odmówiło wszczęcia postępowania w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji prezydenta miasta zatwierdzającej podział nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka ewidencyjna nr 9/6 na działki: 9/10 o pow. 0,1169 ha, 9/11 o pow. 0,0725 ha i 9/12 o pow. 0,775 ha. Decyzja podziałowa stanowi również, że dla nowo projektowanej działki nr 9/12 należy ustanowić służebność drogową na działce ewidencyjnej nr 9/10 pasem gruntu o szerokości 5 m biegnącym wzdłuż jej południowej granicy jako dostęp do działki 15/1, a następnie do drogi publicznej ul. K.

Z wnioskiem o stwierdzenie nieważności ww. decyzji wystąpił Z – właściciel nieruchomości stanowiącej działkę nr 9/9, graniczącej z działką nr 9/10, na której na rzecz każdoczesnego właściciela działki nr 9/12 zgodnie z decyzją podziałową została ustanowiona nieodpłatna i nieograniczona służebność gruntowa przejścia i przejazdu. Swój interes prawny w rozumieniu art. 28 kpa Z wywodził ze złożenia przez właściciela działki nr 9/12 wniosku o ustanowienie na jego nieruchomości drogi koniecznej. Roszczenie o ustanowienie drogi koniecznej to według Z wynik wadliwego rozstrzygnięcia dokonanego kwestionowaną decyzją podziałową, gdyż działka nr 9/12 została wydzielona pomimo braku dostępu do drogi publicznej.

• SKO odmawia sąsiadowi przymiotu strony

Odmawiając Z przymiotu strony, SKO przywołało treść art. 157 § 2 kpa i wyjaś­niło, że zgodnie z utrwalonym w doktrynie poglądem w postępowaniu o stwierdzenie nieważności decyzji stosuje się art. 28 kpa i art. 64 § 4 kpa oraz że pojęcie strony, jakim posługuje się art. 28 kpa, może być wyprowadzone tylko z konkretnej normy administracyjnego prawa materialnego (lub np. prawa cywilnego), a przy tym że istotą interesu prawnego jest jego bezpośredni związek z konkretną normą prawa materialnego. Wyjaśniło ponadto, że pojęcia strony w postępowaniu administracyjnym nie można wiązać z subiektywnym odczuciem jednostki co do naruszenia jej interesu rozstrzygnięciem organu administracji w drodze decyzji administracyjnej, ale z istnieniem normy prawnej, którą to rozstrzygnięcie narusza. Dalej SKO wyjaśniło...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS