wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-03| Geodezja, Prawo

Trudne początki. Ankieta GEODETY dotycząca działania ODGiK-ów po 31 lipca

Czy najnowsza nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego doprowadziła do paraliżu ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej? Czy geodeci mog­li bez przestojów realizować swoje prace? Odpowiedzi na te pytania przynosi ankieta, której wyniki prezentujemy we wrześniowym wydaniu GEODETY.


Trudne początki. Ankieta GEODETY dotycząca działania ODGiK-ów po 31 lipca
W badaniu wzięło udział kilkuset geodetów z całej Polski. Zapytaliśmy ich, czy doświadczyli jakichś trudności w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej związanych z wejściem w życie nowych przepisów, a jeśli tak – jakie to były problemy i czy udało się je już rozwiązać. Ankieta nie była ogólnodostępna – wysyłaliśmy ją bezpośrednio do wybranych przedsiębiorstw prowadzących działalność geodezyjno-kartograficzną. Można ją było wypełniać w dniach 19-24 sierpnia. Badanych poprosiliśmy też o podanie województwa, w którym mają zarejestrowaną firmę.

Na trudności w ośrodkach spowodowane nowelizacją Pgik skarży się nieco ponad połowa badanych – 54,4%. Zdecydowana większość z nich przyznała ponadto, że ośrodki dokumentacji nie uporały się jeszcze (na dzień wypełnienia ankiety) z sygnalizowanymi problemami.

Jednak nie w każdym miejscu w Polsce jest tak samo. Trudności w ośrodkach doświadczyło aż 80% ankietowanych z województwa opolskiego, 78% z woj. wielkopolskiego i 71% z woj. śląs­kiego. „Na drugim biegunie” znajdują się województwa podlaskie, podkarpackie, pomorskie i mazowieckie. Tam na złe działanie ODGiK-ów w związku z wejś­ciem w życie nowelizacji skarży się odpowiednio 25%, 35% i w ostatnich dwóch przypadkach po 39% badanych. Z czego wynika to zróżnicowanie? Po części z użytkowanych przez powiaty systemów informatycznych do prowadzenia PZGiK, które po 31 lipca miały zostać dostosowane do obowiązujących przepisów (pisaliśmy o tym w GEODECIE 8/2020).

Najczęściej sygnalizowanym przez geodetów problemem jest...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Zawsze ciekawy jestem czy uchwalający przepisy wiedzą po co jest vacatio legis ? Jeszcze bardziej ciekawy jestem kiedy i komu GUGiK wysyłał wytyczne do zmian w systemach. Ja akurat kojarzę propozycje producenta w stylu przystawiam ci pistolet do głowy że masz zapłacić w ciągu 10 dni to do 31 lipca będziesz miał upgrade. A wszystkiemu patronuje GGK były prezes i wspólnik firmy produkującej oprogramowanie w której realizuje się jego rodzina. Do tego mamy geoforum i wysyłanie do "wybrane przedsiębiorstwa prowadzące działalność" oraz "prosiliśmy o podanie województwa w którym mają zarejestrowaną działalność". To po co pytać o województwo skoro wybrane firmy mają siedzibę do której wysłano ?
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Zawsze czytacz, w sierpniowym geodecie był fajny artykuł o producentach, którzy nawet informowali o ewentualnych kosztach. Nic takiego jak piszesz nie miało miejsca, a firma rodziny prezesa nawet podała, że nie będą doliczać kosztów. Zatem albo nie wiesz a piszesz co ci do głowy przyjdzie. Albo co gorsza fake newsy uprawiasz świadomie
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Zawsze Czyli vacatio legis nie istnieje, GGK upublicznił wytyczne do zmian w systemach, GGK nie był prezesem Geo-Systemu a obecnie Geo-System nie ma wspólnego nic z jego rodziną. Geoforum nie wysyłało ankiet. To takie podsumowanie że nic co piszę nie miało miejsca.
 2 
zgłoś
odp: odp: Zawsze nie no ok, to może skupmy się na tym: "Ja akurat kojarzę propozycje producenta w stylu przystawiam ci pistolet do głowy że masz zapłacić w ciągu 10 dni to do 31 lipca będziesz miał upgrade. ", bo akurat to pominąłeś
 1 
zgłoś
odp: odp: Zawsze Oczywiście, skoro przepis jest o nieustalonej/nieznanej/modyfikowanej treści na miesiąc przed wejściem w życie to propozycja producenta żeby urząd załatwiał kasę w 10 dni mając na uwadze że Wingik nadzorowany przez GGK nadjedzie na białym koniu jak tego nie robisz tak właśnie traktuje. A co twoim zdaniem jest celem powyższego artykułu tej gugik-forum gazetki?
 3 
zgłoś
odp: odp: Zawsze skoro tak było to konkret prosimy - gdzie co, jaka kwota. I jakie wytyczne? Był projekt zmian prawnych, były projekty wzorów dokumentów. Jak ktoś jest producentem to potrafi chyba wprowadzić nowe rzeczy w programie i nawet przewidzieć jakieś korekty - ot chociażby nie wszyscy zauważyli, że RCL zmienił jedną z pozycji w DOO.
 2 
 1 
zgłoś
prośba o analizę Napisaliście " Z czego wynika to zróżnicowanie? Po części z użytkowanych przez powiaty systemów informatycznych do prowadzenia PZGiK, które po 31 lipca miały zostać dostosowane do obowiązujących przepisów " Ja bym chciał żebyście sporządzili taką oto analizę. Jak wyglądała sytuacja w powiatach, i z jakich programów one korzystają. Być może wtedy wyszłoby czy zarzut niektórych stowarzyszeń jakoby nowelizacja PGiK była robiona pod określone oprogramowanie jest zasadny ?
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: prośba o analizę jest po stokroć zsadny. Trzy systemy działają bez problemów, jeden nie może od miesiąca wyjść na prostą. Więc albo zamykamy trzech producentów którzy sobie ogarnęli, bo była zmowa, albo zamykamy GGK, że działał na szkodę firmy wielkopolskiej. To się nawet trzyma kupy. Proponuję jeszcze dołożyć wątek personalny - nowelizacja była robiona przeciw prezesom stowarzyszeń, którzy zgłaszali prace na całe powiaty i potem robili zgłoszenia uzupełniające. Ten cios w nich wymierzony ma ich odciąć od źródeł finansowania i dzięki temu zmusić do zaprzestania walki z władzą. podkreślam, to nie są teorie spiskowe, na korytarzu słyszałem od kolegi znajomego szwagra, że to tak mogło być.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: prośba o analizę Za Nick buziaczki :*
 2 
zgłoś
dziś Dziś, uświadomiłem jednego z "przedsiębiorców", jak ujęło to Geoforum, że od prawie dwóch tygodni obowiązują nowe standardy. Był mocno zaskoczony, choć nigdy bym sie tego po nim nie spodziewał. Wydaje mi się więc, że przedsiębiorcy są mniej przygotowani, niż ośrodki... Tym bardziej, że inny nasz pracownik uświadomił dziś o tym innego geodetę :) A dzieje sie to około 80 km od środka Polski. Może jakaś ankieta w tym temacie... :)
 9 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: dziś "Przedsiębiorcy" wiedzą z doświadczenia, że w praktyce obowiązuje ich "prawo powiatowe" a na zmiany w tym zakresie muszą poczekać do momentu gdy "powiatowi" przetrawią zmianę standardów i ustalą swoją politykę w zakresie ich wymagania. Samodzielne czytanie i wdrażanie standardów przez "przedsiębiorców" może tylko wprowadzić niepotrzebne zadrażnienia pomiędzy "przedsiębiorcami" a "powiatowymi".
 5 
 13 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: dziś Można i tak tłumaczyć swoją bylejakość, była kiedyś seria książek dla "opornych", przydałaby się seria "Prawo GiK dla opornych", "Standardy dla opornych" itd. PODGiKi ogarnią, Wykonawcy ogarnią zmiany ale i tak duża grupa Wykonawców jeszcze za rok będzie otwierać gęby ze zdziwienia że są jakieś nowe "standardy"
 3 
 6 
zgłoś
odp: odp: dziś Ta bylejakość to dostosowanie się do systemu. Najbardziej optymalne rozwiązanie w obecnej sytuacji. Przecież trzeba być bardzo opornym na fakty żeby nie widzieć, że już w tej chwili największe problemy z rozumieniem prawa mają starostowie i wingikowie. Wystarczy przeczytać pytania jakie poprzez Śląskiego WINGiKa starostwa zadały GGK. Jak rozumiem WINGiK nie był w stanie sam im na te pytania odpowiedzieć, dlatego skierował je wyżej. GGK chyba dość czytelnie wyjaśnił w swojej odpowiedzi, że dla zrozumienia niektórych przepisów wystarczy umiejętność czytania ze zrozumieniem na poziomie podstawowym. Ale oczywiście w odniesieniu do wykonawców starostwa będą teraz udawać jedynych mądrych i kompetentnych. Trochę pokory by się przydało. Nie twierdzę, że nie po obu stronach, ale ta wyższość, wręcz pogarda dla petentów, jaką część administracji powiatowej prezentuje na tym forum jest naprawdę porażająca.
 2 
 3 
zgłoś
odp: dziś Bo my przedsiębiorcy nie mamy czasu na te #$%!!oly które nic nam nie poprawiają i mamy dosyć tych zmian które nie wiem kto wprowadza i nie chce wiedzieć. Wy w urzędach macie czas na te bzdety które nam klientów nie pozyskają.pracowalam w urzedzie w geodezji i mam porównanie przedsiębiorca urzędnik. Pozdrawiam
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
no tak pierwszy biegun, firma z wielkopolskiego, drugi biegun firma warszawska i katowicka. Mnie nie dziwi.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS