Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-03| Mapy

Wirtualny globus pozwala przenieść się w czasie nawet 750 milionów lat wstecz

Dzięki witrynie Ancient Earth Globe możemy prześledzić, jak kształtowała się nasza planeta na przestrzeni milionów lat. Sprawdzimy też, jak wraz z kontynentami przemieszczał się interesujący nas teren.


Wirtualny globus pozwala przenieść się w czasie nawet 750 milionów lat wstecz
Witrynę stworzył Ian Webster, łącząc mapy opracowane w ramach projektu PALEOMAPS z danymi z GPlates (są one otwartym repozytorium danych z zakresu nauk o Ziemi). Cyfrowy globus ilustruje dawną konfigurację oceanów i kontynentów, a także ważne ich elementy, takie jak góry czy płytkie morza.

Na stronie możemy wybrać moment, z jakiego będzie pochodził prezentowany na wirtualnym globusie układ lądów i wód. Zrobimy to na dwa sposoby, wskazując:
• liczbę lat (możemy cofnąć się w przedziale od 20 mln do nawet 750 mln lat, choć przedział ten nie jest ciągły),
• moment, w którym wydarzyło się coś przełomowego (np. wymarły dinozaury, pojawiły się pierwsze hominidy czy rafy koralowe).

Strona została również wyposażona w wyszukiwarkę miejscowości. Po wpisaniu konkretnej nazwy (wyszukiwarka podpowiada, choć wybór mamy ograniczony) dzisiejsze współrzędne wskazanego miasta zostaną ulokowane na globusie, a przenosząc się w czasie, dowiemy się, jak na kolejnych etapach kształtowania się naszej planety wraz z kontynentami wędrował teren, na którym leży dziś to miasto. Dodatkowo mamy do dyspozycji kilka opcji wyświetlania sytuacji: przede wszystkim możemy włączyć obracanie się globusa, wyświetlić równik, a także dołączyć chmury czy dodatkowo podświetlić obraz. Widzimy również kontury dzisiejszych państw.

Na ilustracji pokazana jest sytuacja sprzed 240 mln lat, kiedy to na Ziemi istniał jeden superkontynent Pangea. Czerwona pinezka wskazuje ówczesne położenie miejsca, na którym leży dzisiejsza Warszawa.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS